Wpis z mikrobloga

Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie nadbudówki: trzykondygnacyjna nadbudowa stanowiąca połowę wysokości budynku. Kamienice są w ewidencji, ale konserwator najwyraźniej problemu nie widzi, co innego gdyby szaraczek chciał wymienić okna, wtedy już by była "ingerencja w wygląd zabytku". IMO powinien być bezwzględny zakaz nadbudowywania zabytkowych kamienic (z jedynymi dopuszczalnymi wyjątkami w celu odtworzenia oryginalnej wysokości czy wyrównania pierzei), bo to co się dzieje w ostatnich latach to jest kompletna patologia.

Niżej jak te kamienice wyglądały oryginalnie. I żeby było jasne - obecnie te kamienice są trochę zaniedbane, ale wciąż mają ornamentację, nikt jej w PRLu nie skuł, jedynie straciły oryginalne szczyty, ale nie będą odtwarzane, więc developer tutaj w żaden sposób nie poprawia wyglądu przestrzeni miejskiej, jedynie ją pogarsza.

#architektura #budownictwo #100latplanowaniawpolsce
Fennrir - Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie na...

źródło: dworcowa

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
konserwujemy małomiasteczkowe 2 piętrowe kamieniczki, które taka forma tam nie pasują.


@hmmmmmmv2: Wyczuwam szkołę skyscrapercity.pl z tym ich notorycznie się tam pojawiającym frazesem o jakiejś "miejskości", która to pozostaje jakimś niezdefiniowanym określeniem, którego nie stosują urbaniści. Prawdopodobnie chodzi o to, że musi być "hehe takie, takie duźe wszystko i wysokie" i wtedy jest takie chłopięce wow. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Weź sobie np. taki Amsterdam, którego centrum
  • Odpowiedz
  • 1
@Tapirro:
A ty to z kolei 30 groszy za wpis bronisz patodeveloperki. No chyba że robisz to za darmo xD
Wyraźnie napisałem we wpisie że te kamienice są zaniedbane, zdjęcia nie wrzucałem, bo wykopki to ludzie bez wyobraźni i zaraz będą komentarze "RUDERA POWINNI TO W OGÓLE WYBURZYĆ", a jednocześnie zachwycają się przykładami porządnych renowacji z Wrocławia czy Łodzi gdzie zachowuje przywraca się nawet malowidła na klatkach schodowych.
  • Odpowiedz
@Fennrir bo to jest rudera. Hotel to najlepsze co można tam postawić, bo hotel dużej sieci gwarantuje wygląd na lata. A dwa piętra to sorry, nie zrobią pieniędzy
  • Odpowiedz
  • 1
dopasowanie formy zabudowy do bezpośredniego otoczenia.

@hmmmmmmv2
I betonowy neomodernistyczny klocek nie pasuje do historycznego rejonu, to jest dużo bardziej rażące niedopasowanie niż wysokość kamienic.

@niecodziennyszczon
Na SSC notorycznie narzekają na "małomiasteczkowość" Krakowskiego Przedmieścia, bo przed wojną tam postawiono parę kamienic-kolubryn typu Kamienica Pod Messalką i po wojnie je obniżono dopasowując do tych dwu-trzypiętrowych zamiast wyburzyć/podwyższyć te oryginalne z XVIII i wczesnego XIXw, tak jakby Krakowskie miało być jakąś drugą Marszałkowską xD
Fennrir - >dopasowanie formy zabudowy do bezpośredniego otoczenia.
@hmmmmmmv2
I beton...

źródło: krakowskie_022

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: połowa tych kamienic yo się sypie na głowę i nikt tego nie chce dotykać. W Krakowie pół centrum oklejone siatkami zeby bryła tynku na głowę nie spadła więc jak ktoś chce to tykać to rączki całuje nawet gdyby miał tam zrobić wieże Eiffla na dachu bo w większości wartość historyczna jest żadna
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon nie jest dogmatem ale ten zgrzyt jest aktualnie maskowany przez już istniejącą nadbudowę o dodatkową kondygnację. Gdyby ją usunąć żeby odzyskać faktyczny pierwotny wygląda byłoby to wtedy dużo bardziej „bolące”
  • Odpowiedz
@Fennrir: zawsze kisne. Kamienice czyli to co dziś nazywamy patodewelperką. Mikro ogródek na środku, jednostronne mieszkania, okno w okno, na dolnych wiecznie ciemno. A ludzie bronią ich jak niepodległości xD
  • Odpowiedz
  • 0
hotel dużej sieci gwarantuje wygląd na lata. A dwa piętra to sorry, nie zrobią pieniędzy

@Tapirro
Nikt im nie kazał robić tam hotelu. Mogli przeznaczyć budynki na mieszkaniówkę i przy obecnych cenach mieszkań też by na tym zarobili, nawet bez nadbudówek. Na lata to będzie szpeciła ta narośl, więc bardzo mi przykro, ale w dupie mam maksymalizację zysków patodevelopera.

@xqwzyts
No są ówczesną patodeveloperką, ale przynajmniej bronią się estetyką. Tymczasem ta przebudowa
  • Odpowiedz
@GrafikaUltraHaDe @Fennrir ja #!$%@?ę, ludzie rozmawiajmy poważnie. Chcecie mi powiedzieć ,że remont dworcowej, remont i rozbudowa diamentu przez prywatnego inwestora, remont starego dworca przez 2 różnych właścicieli, ogarnięcie własności kamienic i dogadanie się z brandami hotelowymi to był wszystko misterny spisek katowickiej smietanki mający na celu dobudowanie paru pięter? To czemu stawowa, staromiejska czy Mickiewicza jeszcze nie są wyremontowane skoro na tym można takie kokosy zbić? Skąd te plotki - od sąsiadki
  • Odpowiedz
Jak w każdym mieście które nie jest Nowym Jorkiem czy Chicago to masa przestrzeni w centrum jest zmarnowana na parkingi xD


@Fennrir: chyba nie rozumiesz tego kraju, skoro przestrzeń na parkingi uważasz za zmarnowaną. lol
  • Odpowiedz
  • 2
@hmmmmmmv2
Nie o to tu chodzi tylko o polskie realia - ludzie (nawet tu na wykopie) narzekają na przepisy o zabytkach i że po co one w ogóle są skoro tylko utrudniają życie i nie pozwalają np.:wymienić okien bo ingerencja w wygląd budynku, a tymczasem jak pojawi się ktoś z kasą to można już zburzyć cały zabytek poza ścianami frontowymi, dobudować trzy piętra w zupełnie innym stylu i wszystko już jest okej.
  • Odpowiedz
@Fennrir mnie też wkurzają osoby, które pisz że jak coś jest stare i zaniedbane to najlepiej wyburzyć, ale tak samo nie chce popadać w druga skrajność „wszystko co mi się nie podoba to patodeweloperka i spisek”
  • Odpowiedz
Bardziej mnie martwić, że na bank to sie skończy inaczej niż na wizualizacji.


@AvantaR: A propos xD
W Lublinie jakiś czas temu na narożnej działce w samym centrum miasta (skrzyżowanie Peowiaków i Kołłątaja), po wieloletnich bataliach sądowych udało się w końcu coś tam zaprojektować i nawet uzyskano pozwolenie na budowę. Budynek projektował znany architekt, wizualizacje były całkiem spoko (pierwsze zdjęcie niżej).
A potem w tamtym roku zmienił się inwestor, który wprowadził
michcio - >Bardziej mnie martwić, że na bank to sie skończy inaczej niż na wizualizac...

źródło: Lublin_Peowiakow

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 3
@hmmmmmmv2:
Akurat nadbudowanie zabytkowych kamienic o trzy piętra to zdecydowanie JEST patodeveloperka. I nie obchodzi mnie "to ma być hotel więc musi zarabiać", nikt im nie kazał tego przerabiać na hotel, mogli zaadaptować na apartamentowiec i też by na tym zarobili.
  • Odpowiedz