Wpis z mikrobloga

Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie nadbudówki: trzykondygnacyjna nadbudowa stanowiąca połowę wysokości budynku. Kamienice są w ewidencji, ale konserwator najwyraźniej problemu nie widzi, co innego gdyby szaraczek chciał wymienić okna, wtedy już by była "ingerencja w wygląd zabytku". IMO powinien być bezwzględny zakaz nadbudowywania zabytkowych kamienic (z jedynymi dopuszczalnymi wyjątkami w celu odtworzenia oryginalnej wysokości czy wyrównania pierzei), bo to co się dzieje w ostatnich latach to jest kompletna patologia.

Niżej jak te kamienice wyglądały oryginalnie. I żeby było jasne - obecnie te kamienice są trochę zaniedbane, ale wciąż mają ornamentację, nikt jej w PRLu nie skuł, jedynie straciły oryginalne szczyty, ale nie będą odtwarzane, więc developer tutaj w żaden sposób nie poprawia wyglądu przestrzeni miejskiej, jedynie ją pogarsza.

#architektura #budownictwo #100latplanowaniawpolsce
Fennrir - Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie na...

źródło: dworcowa

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@Fennrir: Czyli sugerujesz, że lepiej gdyby ta kamienica stała pusta kolejne 50 lat, żeby znalazł się tylko inwestor, który nie dobuduje sobie czegoś na górze? Jestem z Katowic i wiem, jak wygląda ten opuszczony burdel. Do wyboru było jeszcze zrównanie tego #!$%@? z ziemią, więc chyba nie jest najgorzej.

edit: To samo było przy przebudowie dworca po drugiej stronie, jak się okazało, że banki chcą tam zrobić swoje siedziby, to zesranie
  • Odpowiedz
  • 0
@mmtt
Nie, podałem konkretny obiektywny powód dlaczego to jest patodeveloperka - nadbudówka ma trzy kondygnacje, tyle co oryginalne kamienice, to kompletnie zaburza ich odbiór. Z reguły jak już się nadbudowuje to o jedno piętro, najwyżej dwa, a tutaj masz aż trzy. To jest przykład maksymalizacji zysków kosztem wyglądu czyli patodeveloperka.

@Johny15123
Nie było opcji zrównania z ziemią bo to zabytki i developer nie robi nikomu łaski, gdyby nie to to na 99%
  • Odpowiedz
@Fennrir:

To jest przykład maksymalizacji zysków kosztem wyglądu czyli patodeveloperka


Ograniczanie patodeweloperki do wyglądu jest bardzo płytkie i askuteczne. Patodeweloperka obniża jakość życia, nie estetykę. Czy mcmansion z kolumnadami jest patodeweloperką? Myślę że nie, jest zwykłym szkaradztwem (w przeciwieństwie do tego osiedla w Warszawie które przytaczasz, gdzie estetyka jest najmniejszym problemem).
  • Odpowiedz
  • 0
@mmtt
Estetyka też jest istotna. Poza tym mi chodzi o wyciąganie maksymalnej powierzchni z inwestycji co jest immanentą cechą patodeveloperki i co można w tym projekcie zaobserwować, bo po prostu totalnie nie szanuje on historycznej tkanki i ją przytłacza.

Skompromitowanej chyba dla ruchów miejskich

@mmtt
Daleko mi do ruchów miejskich, bo są lewicujące, natomiast budowanie tak żeby jedyną wartością była funkcja powoduje (z nielicznymi wyjątkami) powstawanie nudnych albo brzydkich budynków. A modernistyczna
  • Odpowiedz
@Fennrir:

Estetyka też jest istotna.


Jest też choćby zupełnie subiektywna. Np. ja uwielbiam architekturę brutalizmu, tak często źle traktowaną. I co teraz?

Poza tym mi chodzi o wyciąganie maksymalnej powierzchni z inwestycji co jest immanentą cechą patodeveloperki


Maksymalizacja powierzchni użytkowej jest generalnie cechą każdej deweloperki. Patodeweloperka różni się tym, że te dążenia realizuje z pogwałceniem choćby warunków bytowych.

budowanie tak żeby jedyną wartością była funkcja powoduje (z nielicznymi wyjątkami) powstawanie nudnych
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: a to akurat #!$%@? o szopenie, nie od dziś się słyszy o tym że w stanach patodeveloperka ma się w najlepsze a bez samochodu to se możesz zesrać się na miękko a nie żyć
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
no zakladam jednak, ze to nie on szeptal Globalworth na ucho "po co przeszklony sufit?

@hmmmmmmv2
Bardziej chodzi o to że Supersam był na liście zabytków (tylko konstrukcja, choć cała hala powinna była być, bo była ciekawym przykładem przedwojennego modernizmu), a Konior większość konstrukcji rozebrał i zostawił 4 przęsła, reszta poszła na złom. To jest prawdziwy problem, a nie to że zaoszczędzono na materiałach.

Gdzie wady?

@mmtt
Raczej "gdzie zalety?", sztandarowym przykładem
Fennrir - >no zakladam jednak, ze to nie on szeptal Globalworth na ucho "po co przesz...

źródło: Plan_Voisin_model

Pobierz
  • Odpowiedz