Wpis z mikrobloga

ciężko zapewnić rozwiązania konkurencyjne do bezpośredniego hajsu od imperialnego hegemona


@ShadyTalezz: Nie wiem, może np. realna władza w państwie i udziały dla robotników w przedsiębiorstwach? Praca nad wspólnym dobrem bez Makarowa wycelowanego w potylicę? To tak wiele? No ale wtedy mogliby się chcieć odłączyć od ZSSRowskiego cycuszka, a na to zgody chyba nie było.

gdy twoja gospodarka jest celem sabotażu tajnej policji(która zresztą wywodziła się z Gestapo ale w zachodnich niemczech to akurat nic dziwnego, byli naziści mieli tam się świetnie, jeśli nie w urzędach panstwowych to mogli się realizować w NATO).

Nie twierdzę, że w RFN nie było represji na tle politycznym a władze nie zachowywały się w sposób z zewnątrz wygladający na paranoidalny ale z nikąd się te działania
masacrada - >ciężko zapewnić rozwiązania konkurencyjne do bezpośredniego hajsu od imp...

źródło: MTczYTFhYjUCGC9naRNvIEFAez0vSmF2FlhjdmlRfmwbT2tsaQ4kOAYIPCQpRiomFgo4IzZGPThMGyk9aR58ewcTKiQqCTR7Bhc7MSJHLm1aT2wxdAxgMlscO3lyDnpiTkNqYXFFKGBQSGhjdQl8NQZLeyk

Pobierz
  • Odpowiedz
@przecietnyczlowiek: Dlaczego na argumenty o wadach kapitalizmu, zaraz pada "A komunizm gorszy". Tak, systemy gospodarczo-polityczne które w czasach zimnej wojny panowały w ZSRR i ich strefie wpływów okazały się gorsze i mniej wydajne niż to co było w USA. Historia jasno pokazała że zarówno jako państwowe mocarstwo jak i w kwestii poziomu życia obywateli tamten system się nie sprawdził. Ale to nie oznacza że kapitalizm jest idealny. Też ma wady.
  • Odpowiedz
@przecietnyczlowiek: Owszem. Aczkolwiek wiele osób widzi tą państwową interwencje w postaci regulacji, czy praw pracowniczych jako "literalnie komunizm", a na problemy kapitalizmu odpowiada "A bo komunizm to...". Takiej narracji nie lubię.
  • Odpowiedz
Dlaczego na argumenty o wadach kapitalizmu, zaraz pada "A komunizm gorszy". Tak, systemy gospodarczo-polityczne które w czasach zimnej wojny panowały w ZSRR i ich strefie wpływów okazały się gorsze i mniej wydajne niż to co było w USA.


@Worm91: Bo padło, że komunizm dobry a nawet lepszy. Bo jakość życia ludzkiego nie jest mierzona numerkiem HDI. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak z całym dorobkiem demoludów w Europie Środkowej, ktoś
  • Odpowiedz
@masacrada: No i taką rozmowę to ja rozumiem, tego mi brakuje w dyskursie. Bo z jednej strony trzeba krytykować to co działo się w bloku wschodnim, a drugiej strony patrzeć, że kapitalizm też może podryfować w straszne rejony. Także podrawiam :)
  • Odpowiedz