Wpis z mikrobloga

@djtartini1:

ale to prawda, że komunizm nie działał w żadnym państwie w historii, nie mamy powodu by sądzić, że może działać. ZSRR twierdziło, że jest samowystarczalne, a i tak nie działało i to nie ze względu na czynniki zewnętrzne tylko wewnętrzne fatalne decyzje gospodarcze jak kontrola cen każdego produktu. Nawet przy początkowym wsparciu z USA.


tak w ZSSR czy w Chinach wiele problemów wynikało z decyzji władz, natomiast powiedzenie, że nie
  • Odpowiedz
@mixererek:

1. Kraje komunistyczne częściej historycznie najeżdżają kraje kapitalistyczne niż na odwrót


nigdy o tym nie słyszalem ale w akcie dobrej woli założę, że to prawda - bezpośrednia inwazja militarna to nie jedyna forma agresji jakiej może dokonać państwo. USA przeprowadziło od II WŚ ponad 80 operacji zmian reżimu w krajach 3 świata, najczęściej przy pomocy sabotaży, morderstw politycznych czy puczy.

2. Kraje komunistyczne także nakładają sankcje na kraje kapitalistyczne, szkoda
  • Odpowiedz
@Przyjaciel_Rodziny

i czym się tak dziwujesz? NRD miało w nazwie "demokratyczna republika" a ustrój był socjalistyczny


przecież socjalizm to właśnie demokratyzacja miejsca pracy i ustrój demokratyczny w swoich założeniach. To nie działa tak, że system autorytarny = socjalizm a demokratyczny = kapitalizm.

Nawet przyjmując ramy liberalnej demokracji, która jest tylko ułudą i nie ma z realną demokracją za wiele wspólnego to kapitalistyczne kraje też miewają autorytarne rządy np. Chile Pinocheta, Rosja Putina
  • Odpowiedz
NRD miało wyższy poziom życia niż wiele krajów zachodnie europy przez długi czas pomimo tego, że historycznie cały niemiecki przemysł był na zachodzie i startowali z dużo gorszej sytuacji niż RFN pompowane planem Marshalla


@ShadyTalezz:

Ah, ten wspaniały kraj z trabantem i ministerstwem bezpieczeństwa narodowego liczącym 90 tys. pracowników i 170 tys. informatorów, którzy zebrali 5,6 mln teczek na swoich obywateli (populacja NRDw topce to było z 17mln). Normalnie kraina mlekiem
  • Odpowiedz
@przecietnyczlowiek: a w sumie to dlaczego w ogóle nakładać trwające dekady sankcje na takie kraje jak Kuba czy Korea, dlaczego nie otworzyć rynku - przecież to same profity - kapitaliści na tym zarobią i przy okazji pokażą że socjalizm nie działa bo i tak sobie nie poradzi nawet bez sankcji prawda? Prawda? Tak łatwo byłoby wybić socjalistom większość argumentów z ręki ehhh
  • Odpowiedz
@ShadyTalezz:

Ah, ten wspaniały kraj z trabantem i ministerstwem bezpieczeństwa narodowego liczącym 90 tys. pracowników i 170 tys. informatorów, którzy zebrali 5,6 mln teczek na swoich obywateli (populacja NRDw topce to było z 17mln). Normalnie kraina mlekiem i miodem płynąca.


jeżeli chodzi o jakość życia to był to dobry kraj pod tym względem, mieli HDI na poziomie współczesnych krajów rozwiniętych i to takich w których żyje się najlepiej
ShadyTalezz - @ShadyTalezz: 
Ah, ten wspaniały kraj z trabantem i ministerstwem bezpi...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@przecietnyczlowiek:

dlaczego nie nakładać sankcji na kraje łamiące prawa człowieka? Hmm, pomyślmy...


zaraz to chodzi o łamanie praw człowieka? To dlaczego podobnych sankcji nie nałożono na Arabię Saudyjską? Dlaczego nie na Izrael obecnie dokonujący lubobójstwa? Dlaczego nie na Chile Pinocheta? Dlaczego nie na Argentynę czy Grecję podczas dyktatur wojskowych? Dlaczego nie na Koreę południową podczas dyktatury, która doprowadziła do ludobójstwa? Dlaczego nie na Nicaraguę za czasów Contry? Dlaczego nie na Pakistan
  • Odpowiedz
@ShadyTalezz: Tylko co mi po jakości życia mierzonej wartością HDI jak dwie ze stu osób, które mijam codzienie na drodze do pracy i w pracy, mnie może wsadzić do mordowni Stasi za zamienienie miejscami pierwszych liter w wyrażeniu "stój Halina".
To jest ekstremalny cherrypicking.
A samo HDI to w sumie jest GDP na sterydach, więc też niewiele warte w mierzeniu realnej jakości życia.
  • Odpowiedz
@przecietnyczlowiek: XDDD

jesteś bardziej naiwny niż emerytki na pokazie garnków

po pierwsze, zobacz jak się ten indeks wylicza i czy nie ma z tym związanych żadnych kontrowersji, bo równie dobrze matecki może wkleić wykres że pis super - taka sama waga argumentu
po drugie, jak już o wyciąganiu z biedy mowa, to doucz się i sprawdź sobie rolę "wolnościowych" chin
a po trzecie, libertarianie to nawet jednego miasteczka nie potrafili ogarnąć,
  • Odpowiedz
to radykalnie kapitalistyczne czy z kontrolą państwową? Myślałem, że socjalis jest jak państwo robi rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ShadyTalezz: jedno drugiego nie wyklucza. Możesz mieć prawo, które zezwala na różne dziwne akcje, ale jak nie jesteś zwolennikiem jednej słusznej partii to wtedy rząd wjeżdża i zabiera co Twoje i oddaje komuś innemu, aby dalej działał.
  • Odpowiedz
@bregath:

jedno drugiego nie wyklucza. Możesz mieć prawo, które zezwala na różne dziwne akcje, ale jak nie jesteś zwolennikiem jednej słusznej partii to wtedy rząd wjeżdża i zabiera co Twoje i oddaje komuś innemu, aby dalej działał.


nie rozumiem o co ci chodzi i jak to się odnnosi do tego co napisałem
  • Odpowiedz
@ShadyTalezz

ziew, monopole utrzymywane są przed państwo, które ogranicza napływ konkurencji do branży lub kreowanie substytucyjnych branży.

To państwo interweniując (głównie regulacjami) stwarza problemem, nie rynek
  • Odpowiedz
fajne hasełko ale zupełnie nie o to pytałem


@ShadyTalezz: wiem, ciężko znieść prawdę jeśli pyta się o ułudę

z kim?


z komuchem - fanatykiem

NRD miało wyższy poziom życia niż wiele krajów zachodnie europy przez długi czas pomimo tego (...)


tak dużo wyższy że ludzie uciekali do RFN, a nie w drugą stronę. no i napisz od których krajów, bo od jakiegoś Watykanu to może i tak.

ba nawet dziś biedna
  • Odpowiedz
@23kulpamens:

wiem, ciężko znieść prawdę jeśli pyta się o ułudę


to było puste hasło bez treści i w ogóle nie odpowiadało na moje pytanie, które jest bardzo proste i konkretne a i tak go ciągle unikasz. Jak to jest, że skoro świat jest czarno biały i komunizm to takie zło a kapitalizm taki super to musisz unikać odpowiedzi na podstawowe pytania?

z komuchem - fanatykiem


tak wielki ze mnie fanatyk, że
  • Odpowiedz
@K_R_S:

ziew, monopole utrzymywane są przed państwo, które ogranicza napływ konkurencji do branży lub kreowanie substytucyjnych branży.

To państwo interweniując (głównie regulacjami) stwarza problemem, nie rynek


akumulacja kapitału prowadzi do monopoli niezależnie od tego czy państwo interweniuje czy nie, a to, że pomaga monopolom to wynik tego, że w kapitaliźmie istnieje legalna korupcja zwana lobbingiem i kapitał ma wpływ na władzę, kapitałem można sobie kupić korzystne dla swojego biznesu rozwiązania a
  • Odpowiedz