Wpis z mikrobloga

Dzisiaj na dworcu we Wrocławiu ~30-letni facet prosił mnie o zapłacenie mu za hotel na Bookingu blikiem. W zamian oferował gotowkę.

Wie ktoś czy to jest jakiś scam? Pranie brudnych pieniędzy? Czy to naprawdę może być ktoś w potrzebie?

Zaoferował mi gotowkę 400zł (hotel kosztował 370zł). Tłumaczył swoją potrzebę brakiem możliwości zapłacenia kartą na bookingu (zgubił dokumenty) oraz tym że to najtańszy hostel jaki znalazł i nie przyjmują tam gotowki.

Nie widzę możliwości w jaki sposob mnie mogł oszukać na takiej transakcji (szczegolnie przez blika), ale z drugiej strony pewnie scammerzy wiedzą więcej o takich rzeczach. Wołam #security , może ktoś ma jakiś pomysł.

#wroclaw #oszukujo
  • 40
  • Odpowiedz
BTW nie mogę znaleźć żadnego hotelu w tej cenie (370zł) na 6 dni (tak miał ustawione) na bookingu we Wrocławiu. Niestety nie pamiętam nazwy hotelu (zobaczyłem ją tylko przez chwilę)


@SzermierkaBananami: cena sie zmienia, jak rezerwujesz popoludniu na ten sam dzien to juz troche masz taniej
  • Odpowiedz
  • 6
@jesus-ipanienko

Scam jak nic. Ja miałem kiedyś podobną sytuację jak Ukrainka prosiła żebym jej zamówił Uber a ona mi odda hajs.


I na czym to polegało? Bo ja zrobiłem jakiś czas temu tak samo. Zamówiłem babce Uberka, oni mi dali gotówkę z małą nawiązką i tyle. Jedyne co się po fakcie zmartwiłem to to, że jakby tego Ubera zarzygali to mi by pobrało 300 zł za czyszczenie, ale na szczęście nic takiego
  • Odpowiedz
@gomjeden @Lonate obowiązek przyjęcia gotówki mają tylko jeśli na miejscu da się wynająć pokój, są obiekty co umożliwiają wynajęcie tylko przez Booking i inne tego typu usługi, normalna sprawa, wielokrotnie się z tym spotkałem. Nie chcą się użerać z gotówką, bo to też są koszty i ryzyko właśnie np. fałszywych pieniędzy, do tego trochę też łatwiej ściągać ewentualne należności za zniszczenia itp., mają dodatkowe potwierdzenie danych osobowych, można próbować obciążyć kartę, Booking
  • Odpowiedz
@SzermierkaBananami pod tym dworcem to zawsze jakieś ewenementy, na mnie raz wyskoczył typ z historią że wyskoczył z więzienia (po wyglądzie uwierzyłem) i chciał kasę, zaraz potem te zjeby zbierające na fundację wyposażone w terminale podbiły, od tamtego czasu w tamtym rejonie to ignoruję wszystko co cokolwiek ode mnie chce
  • Odpowiedz
  • 8
@SzermierkaBananami ja miałem taką sytuację, że obcokrajowiec poprosił mnie o pomoc w wypłacie przez blika z bankomatu. On podaje kod a ja tylko wypłacam. W przypadku kiedy to jakaś lewa kasa to kto nagra się na kamerę bankomatu i będzie poszukiwany? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Templar

da się Blikiem, tylko gospodarz musi włączyć przykładowo Przelewy24. Na Bookingu jest sporo metod płatności, tylko nie każdy wszystko włącza


A to się nie spotkałem. W sumie rzadko w Polsce rezerwuje, pewnie dlatego. Dzięki.
  • Odpowiedz
- chłop zrezygnuje z rezerwacji i zwrócą mu kasę na jego konto


@gomjeden: to jakaś sztuczka magiczna, bo i chłop i op będą mieli po 400zł, a hotel na tym nie straci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@darek-jg: nie koniecznie , są apartamenty gdzie płacisz gotówką bo nie ma możliwości płatności kartą. Miałem kiedyś przypadek że płatność 2 km od miejsca docelowego a z buta byłem 😂 Rozumiesz? Klucze 2 km od apartamentu 😂
  • Odpowiedz
płatność 2 km od miejsca docelowego a z buta byłem 😂 Rozumiesz? Klucze 2 km od apartamentu 😂


@R-87: czyżby Wałbrzych? xD
  • Odpowiedz
@SzermierkaBananami: Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale w galerii raz cygany do mnie podeszły z banknotem w dużym nominale w euro i się pytali, czy im nie zamienie na 100zl bo potrzebują. Dziwne, że akurat kantor był obok a podszedł do mnie gdzie byłby facet stratny na tej zamianie. Pierwsza myśl to nie ufaj cyganowi.
  • Odpowiedz
@Ranger: Augustów 👍 Mega dziwnie było właścicielka mnie podwiozla mega super miła w obcisłych spodenkach prosto po siłowni😂 a ja wynajęłam lokal na spotkanie z koleżanką i oddałem go jeszcze tego samego dnia , babka musiała sprzątać kondony po nas 👍
  • Odpowiedz
@SzermierkaBananami:

oraz tym że to najtańszy hostel jaki znalazł i nie przyjmują tam gotowki.

#!$%@?, we Wrocławiu masa jest hosteli które przyjmują gotówkę i są w niższej cenie. Aczkolwiek przyznam szczerze że nie wiem na czym przekręt miałby polegać poza tym, że to lewy hajs, ewentualnie przelew wcale nie miałby pójść na booking tylko jakąś lewiznę, nic innego mi do głowy nie przychodzi.
  • Odpowiedz
@SzermierkaBananami Gotówkę często w tego typu miejscach to przyjmują z i ucałowaniem w rączki, a paragonu nie zobaczysz. Nie wiem co prawda na czym dokładnie miało by to oszustwo polegać, ale pomysłowość oszustów potrafi zaskoczyć
  • Odpowiedz
@SzermierkaBananami: może metoda "na rulon"? Ponoć ta stara sztuczka cinkciarzy przeżywa teraz drugą młodość - ty płacisz, gotówkę dostajesz w grubym rulonie o formacie 10 złotówek, zaczynasz liczyć, ale jeśli to większa kwota to ofkors albo machniesz ręką albo powoli będzie szło - ofkors banknotów jest trzy-pięć, może 10 zależy jak duża kwota transakcji, reszta to gazetowa makulatura. W międzyczasie koleżka pryska niczym sen złoty, ty zostajesz z ułamkiem kasy i
  • Odpowiedz