Wpis z mikrobloga

Mircy z UK ale nie tylko, pytanie o podwyżkę w pracy, a mianowicie tldr: czy jeśli zarabiam więcej niż minimalna to pracodawca powinien podwyższyć mi stawkę po kwietniowym wzroście płacy minimalnej?

Pracuję na magazynie, ale też jeżdże busem, dostarczam paczki 2 razy w tygodniu. A
w styczniu 2024 dostałem podwyżkę na £11.72 na godzinę, a stawka kierowcy £14.06 /h (w 2023/2024 minimalna wynosiła 10.42), teraz w styczniu minimalna wzrosła na £11.44/h , czyli około o 10%

Jutro planuję zapytać mojego angielskiego Janusza czy ma zamiar dać nam podwyżkę inflacyjną, ale już wiem co powie i że nie da podwyzki bo ja mam powyżej minimalnej i to nie wpływa na moją wypłatę xDDD

Czy ja mam racje czy on? jeśli ja mam racje to powinien podwyższyć obie stawki czy czy tylko te niższą?

#pytaniedoeksperta #pracbaza #januszex #uk #emigracja #praca #pracazagranica #zarobki #gospodarka
DrTRAPH0USE - Mircy z UK ale nie tylko, pytanie o podwyżkę w pracy, a mianowicie tldr...

źródło: Screenshot 2024-04-28 at 19-27-44 The National Minimum Wage in 2024

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@DrTRAPH0USE: Zdradzę Ci sekret, który sam poznałem - o podwyżkę możesz prosić nawet gdy minimalna nie rośnie. Sam jej fakt podniesienia bądź nie, nie ma dla pracodawcy znaczenia w kontekście Twojego wynagrodzenia
  • Odpowiedz
  • 1
@Piastan: @odysjestem no tak, tylko ja już miałem 2 podwyżki i aktualnie zarabiam £0.28 powyżej minimalnej

Podam przykład. Co jeśli stawka minimalna godzinowa to na przykład £10 / h a jakiś menadżer restauracji ma stawkę np £20 na godzinę, i nagle podnieśli płacę minimalną z 10 na £19,70 /h

Nadal nie ma to wpływu na zarobki?
  • Odpowiedz
  • 0
@patrol798: no dobra, ale dlaczego nie? We wszystkich kołchozach typu magazyn supermarketu podnoszą co roku w kwietniu wszystkim stawki nawet jesli nie zarabiają minimalnej, bo wraz ze wzrostem minimalnej rosną ceny wszystkiego, prądu, wody, internet, podatek council no i ceny produktów w sklepach też,

Pytałem znajomych i im też podnieśli w kwietniu, wszystkim automatycznie. Moja dziewczyna też dostała podwyżkę z 11,35 na 12.50
  • Odpowiedz
  • 1
@KedzioRRz: no dobra, ja pracuje w malej firmie 10 osobowej, ty nie wiem w jakiej ale pewnie tez w małej, ale w takich molochach typu Tesco, Argos czy Morrisons to każdy dostaje w kwietniu podwyżkę wraz z wzrostem minimalnej, czy pracuje na kontrakcie czy przez agencję na umowie 0 godzin.
  • Odpowiedz
@DrTRAPH0USE to że ktoś dostaje podwyżkę co roku nie znaczy że takie są wymogi prawne. Ja dostaje co roku "uznaniowa" podwyżkę, w tamtym roku to było 4%, w tym 5. Firma średniej wielkości, w sumie pewnie jakieś 200 osób
  • Odpowiedz
  • 0
@KedzioRRz: wiem, że to nie obowiązek, ale co to za podwyżka skoro cały czas na minimalnej. Pół roku miałem 4 miesiące miałem minimum wage + 1.30 funta a teraz mam minimum wage + 0.28 funta.
  • Odpowiedz
@DrTRAPH0USE: Nie musi, u mnie tez bylo tylko 3%. mimo tego ze minimalma poszla 10%. O podwyzke oczywiscie zawsze mozesz pytac ale przygotuj sobie jakies dobre argumenty a nie ze wyskoczysz z tekstem ze roznica miedzy Toba a kims na minimalnej sie zmniejszyla.
  • Odpowiedz
@DrTRAPH0USE: czy powinien czy nie powinien to jest bardzo szerokie pojecie. jedno jest pewne - nie musi. idziesz po podwyzke jesli uwazasz, ze twoja praca jest warta wiecej i jesli jej nie dostaniesz to albo siedzisz tam dalej albo zmieniasz prace.
kto ma racje? kazdy ma swoja racje. tu nie ma jakiejs obiektywnej prawdy czy racji.
  • Odpowiedz
Mircy z UK ale nie tylko, pytanie o podwyżkę w pracy, a mianowicie tldr: czy jeśli zarabiam więcej niż minimalna to pracodawca powinien podwyższyć mi stawkę po kwietniowym wzroście płacy minimalnej?


@DrTRAPH0USE: Tym tokiem rozumowania moje £35/h też powinno być podniesione, a dziwnym trafem nikt się do tego nie garnie ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@motoinzyniere: no idąc dalej tym tokiem rozumowania to jakby nagle podwyższyli minimalną na 34,50£ to nie powinni ci podwyższyć? Tylko na swoim stanowisku zarabiałbyś 50p więcej niż niepiśmienny rumun z doków?
  • Odpowiedz
no idąc dalej tym tokiem rozumowania to jakby nagle podwyższyli minimalną na 34,50£ to nie powinni ci podwyższyć?


@DrTRAPH0USE: Nikt nic nie musi. Oni nie muszą podwyższać, ja nie muszę pracować tu gdzie pracuję. Ale akcje mają swoje konsekwencje, jakby niepiśmienny Rumun z doków dostał tyle, to bym mu przybił piątkę i rzucił papierem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz