Wpis z mikrobloga

Śledzę wiele dzienników budowy i wszystkie łączy jedno i to samo. Polacy budują się PONAD STAN z wykorzystaniem technologii zupełnie im niepotrzebnych, czesto nawet nie zdając sobie sprawy w jakie gó*** sie wpieprzyli. Przeciętny polak nie chce kurnika w Polsce powiatowej, on ogląda MTV Cribbs, Dorote Szelogowską na TTV, wie jak mieszka Zenek Martuniuk, gwiazdy i influencerzy, dla siebie chce tego samego xD

1. Projekt? Obowiazkowo 200m z Archonu, z balkonami, tarasami z piaskowca, i kukawkami na dachu zwiekszajacymi koszt budowy o 200k zlotych. XD
2. Okna, obowiązkowo 6 metrowe HS'y na szynie aby sąsiadom z naprzeciwka pękały dupska, bo przecież biale plastiki z Aluplastu to wstyd. Ewentualnie dom typu stodoła i przeszklony cały szczyt, którego umycie trzeba zlecać zewnetrznej firmie xD
3. Brama garażowa, obowiazkowo podwójna, szeroka, od Wisniowskiego. I ch*j że bedą tam parkowac 15 letnie gruzy bo na inne ich nie stać, musi byc nowoczesnie i z przepychem!
4. Ogrodzenia - typowe dla chamów, betonowe murowe słupki, podmurówka z czapą, przęsła ze stali dekoracyjnej, rozsuwna brama 7 metrów xD
5. Przy wejsciu, furtka z domofonem, skrytka dla kuriera, dodatkowy, zadaszony schowek z kubłami na smieci, jakby nie można bylo ich trzymac gdzies za domem kolo garazu. XD
6. Ogrzewanie, no tutaj nie bedzie zaskoczenia, Panisko musi mieć pompe ciepła, po 6 godzinach niewolniczej pracy w korpo, taki mezczyzna jest tak zmeczony że nie ma czasu przejść się do kotlowni. XD
7. To nic że obory i stodoły stawiane na glinie przez naszych dziadków mają już po sto lat, cała inwestycja musi być poprzedzona jakimis badaniami geologicznymi, mierzeniem poziomu lustra wody i wymianą gruntu, tak przeczytali w "Muratorze" i tak ma być xD

Hejterzy zaraz powiedzą "a bo dupe ci sciska", nieprawda, mam juz swoja chałupę a ich jest mi w wiekszości seryjnie szkoda. Porwali sie z motyką na słońce, kredytu starczyło na SSZ, aby w ogóle wejść trzeba jeszcze włożyć drugie tyle, a nad głową żona truje dupe i pyta czy może już zacząć kupować paprotki z Brico i obrazki z Pepco xD

I tak gonią za niedoścignionym, dlubią latami w środku, nawet nie zdajac sobie sprawy jak ulatuje im życie. Zamiast mieszkać minimalistycznie, pakują hajs w beton, trawniki i elewacje, które po dwóch latach i tak pokryje grzyb i mech, bo natura zawsze upomni sie o swoje. Nawet jesli z małą pomocą tesciów uda sie osiągnąc stan pod klucz, to po 5, 10 i 15 latach wszystko to na co wydali tak kolosalne pieniadze bedzie juz trzeba remontowac, modernizowac i wymieniac. I od nowa, Polska ludowa, jeden kredycik spłacony, trzeba wziąć następny XD

#nieruchomosci #budownictwo #bekazpodludzi #polskiedomy #przemysleniazdupy
daeun - Śledzę wiele dzienników budowy i wszystkie łączy jedno i to samo. Polacy budu...

źródło: AdobeStock_298727268-scaled

Pobierz
  • 155
  • Odpowiedz
1. Projekt? Obowiazkowo 200m z Archonu, z balkonami, tarasami z piaskowca, i kukawkami na dachu zwiekszajacymi koszt budowy o 200k zlotych. XD


tu pewnie spora wina stron z takimi projektami, które pokazują nierealistycznie niski koszt budowy tych fikuśniejszych projektów.

2. Okna, obowiązkowo 6 metrowe HS'y na szynie aby sąsiadom z naprzeciwka pękały dupska, bo przecież biale plastiki z Aluplastu to wstyd. Ewentualnie dom typu stodoła i przeszklony cały szczyt, którego umycie trzeba
  • Odpowiedz
uważam że dodatkowe 200k przy budowie domu to akceptowalny koszt za to żebym z rana wstał i popływał sobie godzinę


@worekcementu: Dobra, no tu Cię poniosło. Będziesz pływał przez pierwszy miesiąc, a potem stwierdzisz, że 2x8 m to #!$%@? nie basen. Ale oczywiście nikomu się nie przyznasz, że było to po prostu głupie i niewarte tych pieniędzy, ale "cię stać". To jest właśnie dla mnie śmieszne i rozumiem i podzielam intencję
  • Odpowiedz
6. Ogrzewanie, no tutaj nie bedzie zaskoczenia, Panisko musi mieć pompe ciepła, po 6 godzinach niewolniczej pracy w korpo, taki mezczyzna jest tak zmeczony że nie ma czasu przejść się do kotlowni. XD

7. To nic że obory i stodoły stawiane na glinie przez naszych dziadków mają już po sto lat, cała inwestycja musi być poprzedzona jakimis badaniami geologicznymi, mierzeniem poziomu lustra wody i wymianą gruntu, tak przeczytali w "Muratorze" i tak
  • Odpowiedz
@projektant_doktorant pewnie tak ale bardziej chodzi o pokazanie że ludzie mają różne potrzeby i pogląd op że jedynie proste bryły jak najtańszym kosztem, a każdy inny jest debilem bo przeciez może sobie blaszaka postawić za 8k zamiast zbudować jak człowiek garaż w bryle.Na architekcie też można cebulic a dobry architekt wybije z głowy właśnie te durne pomysly
  • Odpowiedz
@projektant_doktorant: ale co ma fotowoltaika do pompy ciepła? przeciez PC + VC to jest scam, bo potrzebujesz ciepła właśnie wtedy kiedy nie ma słońca

jak budujesz dom zgodnie z WT 2021 to masz dom energooszczedny, więc pompa nie musi wcale dużo grzać, więc nawet na prądzie opłaty są śmiesznie niskie

a ma jeszcze wejść specjalna taryfa / program dla osób mających pompy, już nie mówiąc o dofinansowaniu na montaż, jak się
  • Odpowiedz
Teraz gdy budynek jest zamieszkały, to okno zawsze jest zasłonięte xDD


To częsty fuckup, ludzie po prostu nie mają wyobraźni przestrzennej. A przy tym nie mają kogoś, kto spojrzy krytycznym okiem i nie powie "chłopie, co ty chcesz przez to okno oglądać jak tu tylko masz 4m do swojego płotu a za nim dom sąsiada?"

Garaż - często gruz stoi na podjeździe a w garażu leżą graty xD


@spac_jesc_pracowac: skutek tego,
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: Coś w tym jest. Z moich obserwacji wynika , że w Polsce domy są przewymiarowane. Jeśli je porównać z angielskimi domami , które stoją po 200 lat , mają fundamentu z 40 cm a dach dosłownie z desek to bym powiedział , że nawet bardzo. #!$%@?ąc od tego , że angielskie domy to klitki, jaki jest sens lać w Polsce fundamenty na co najmniej 1m + podmurówka, następnie lać słupy,
  • Odpowiedz
@daeun mam takiego ex ziomeczka. Postawił chatę Ala dom weselny, pierdylion metrów kwadratowych, antresole, #!$%@?-muje. Trzynaście lat później: parter jako tako wykończony, z 4 łazienek tylko w jednej da się wysrac i umyć. Kuchnia z rozbiórki, pozostałe meble z odzysku. Śpią w salonie. Podjazdu pod #!$%@? wielki garaż jak nie było tak nie ma. Ogrodzenia również nie zrobił, za to sprzedał połowę działki, by mieć za co ten parter wykończyć… co i
  • Odpowiedz
@daeun z częścią się zgadzam a z częścią nie. Sam mam dom parterowy, zwykle okna 1,5x1,5, wyjście na taras mam PSK bo HST było za drogie. Nie mam stropu. Dom 147 plus garaż 30. Garaż na 2 auta. Płot zwykly panelowy. Na froncie stalowe słupki i deski. Brama garażowa 5m z Krispolu. Pompę ciepła mam bo to wygoda. Gdzie niby miałbym trzymać kilka ton wungla? :) A pojemniki na śmieci planuje zabudować
  • Odpowiedz
@the_good_guy: moi rodzicie kiedyś budowali dom na wsi. Ja i mój brat byliśmy młodzi i mieliśmy tam zaprojektowane pokoje ale od razu było założenie, że "jak z rodzinami przyjedziecie to będzie się gdzie zatrzymać" więc od razu mieli racjonalne podejście do sprawy bo faktycznie bywamy tam sporadycznie i wtedy się przydają.
  • Odpowiedz
@daeun: O ile z zbyt duza powierzchnia i drogimi oknami i wiekimi garazami sie zgodze, to juz reszta punktow to zwykle czepianie sie. Zwlaszcza taniego ogrodzenia, bo ja akurat widze ze ludzie w ogrodzenie to lubia w polsce inwestowac.
Kosze przy wyjsciu to wygoda ktora niewiele kosztuje. Ogrzewanie to temat rzeka, bo co jak założysz tani piec jak paliwo jest drogie i gdzies je trzeba je trzymac (koszty m2). Pozostaje gaz
  • Odpowiedz
@D00D00 wystarczy kierowac sie zdrowym rozsadkiem. Bryła jak najbardziej prosta. Dwuspad i po dwa okna w szczycie.


Tu zgoda, fikuśne spady, jaskółki i inne ciekawostki sporo podrażają.

Zadnych balkonow i tarasow, plytki i tak po 5 latach poodpadają, zamiast tego lepiej zrobic lane skosy.


Balkony - tak, bez sensu, zamiast nich francuskie bo są bardzo praktyczne i dają dodatkowe światło. Ale taras to akurat doskonała sprawa, zwłaszcza jak możesz potem jeszcze dorzucić
  • Odpowiedz
@daeun: Masz ból dupy o to, że niektórzy chcą mieszkać w wymarzonym domu, a nie w stockowym klocku z katalogu wypełnionym jakimiś Bodzio meble i najtańsza kuchnia z Ikei?
  • Odpowiedz
  • 1
Mam 84mkw w bloku. 4 pokoje i kuchnia. Marzy mi się dom, jedyne co bym zmienił to zwiększyłbym pokój córki i gabinet, bo malutki. Jak dom to max 120mkw plus jakiś garaż więcej nie trzeba. Mam znajomych co jakieś projekty po 200mkw realizują.

Ja mam problem ze sprzątaniem 84m, takie 200 to bym chyba umarł xd
  • Odpowiedz
@daeun: Badania gruntu są obligatoryjnym elementem projektu budowlanego patrz rozporządzenie w sprawie formy i zakresu projektu. Gdy ich nie ma, nie można wydać PNB.
Kotłownia w nowym domu to strata pieniędzy. W nadchodzących latach (nie więcej jak 10) paliwo stałe zostanie zakazane, gaz kilka lat dłużej i też go nie będzie można używać. Pompa ciepła jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla nowego domu ze względu na to co nadchodzi.
200 m2 to
  • Odpowiedz
@daeun: Śmiejesz się z tej "polskości", a sam piszesz jak typowy polski burak, który niby to ma tych wszystkich ludzi w dupie, ale oczywiście musi jebnąć wysryw na pół strony ze swoją opinią na ich temat. Dam ci super pro tipa: zajmij się swoim życiem.
  • Odpowiedz