Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam,

Wyrokiem Sądu rejonowego z grudnia 2020 roku mam zasądzone alimenty. Wyrokiem apelacji z Sądu okręgowego z lipca 2021 kwota tych alimentów została podniesiona.

Czy mogę coś zrobić poza wnoszeniem egzekucji u komornika aby przerwać przedawnianie się alimentów z lipca 2021 roku po trzyletnim okresie?

Chciałbym polubownie dogadać się z rodzicem w sprawie alimentów. Jednocześnie chcę uniknąć bycia oszukanym przez rodzica który może liczyć na przedawnienie się zaległych alimentów.

Czy mogę więc zrobić coś innego niż powoływać egzekucję komorniczą i wymuszać licytację domu mojego rodzica, jednocześnie unikając przedawniania się zaległych alimentów sprzed trzech lat?

Artykuł kpc dotyczący zaległych alimentów:
Art. 123. KC
Przerwanie biegu przedawnienia
§ 1.
Bieg przedawnienia przerywa się:
1)
przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2)
przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

Innymi słowy, czy istnieje jakaś czynność przed Sądem przerywająca przedawnianie się zasądzonych i niewypłaconych w całości zaległych roszczeń alimentacyjnych niebędąca egzekucją komorniczą?

#alimenty #prawo #pytanie #poradaprawna



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 2
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Poza tym, chciałbym zapytać jeszcze czy z wyrokiem II instancji o podwyższeniu kwoty alimentów, alimenty za okres od wniesienia wniosku o ich podwyższenie aż do wyroku Sądu przedawniają się po 3 czy 6 latach? Wyrok zasądza jedynie alimenty poczynając od kolejnego miesiąca od daty wniesienia pozwu. Te dwa artykuły są dla mnie sprzeczne w sprawie przeszłych alimentów

Art. 137. krio: Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych
§ 1. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

Art. 125.
  • Odpowiedz