Wpis z mikrobloga

To nieprawda, że rząd nic nie robi z tego, że w związku z kredytem 0% ceny mieszkań wywalą na księżyc.

Np. wczoraj czy przedwczoraj ogłosili, że trwają rozmowy z grubymi misiami z jakiegoś Deloitte czy innego PwC w sprawie REIT-ów. Dzięki temu najlepsze grunty będą mogły wykupić ogromne grupy kapitałowe a ceny wywali na Saturna.

A jak to tłumaczą. No że "Kowalski też sobie będzie mógł kupić udział". To nie żart XD

#nieruchomosci #codzienneministerstworozwoju #reity #ekonomia #gospodarka
  • 15
@mickpl: Zależy jak te REITy skonstruują. Sam mam udziały kilku z USA i nie narzekam, bo zasada jest taka, że REIT ma obowiązek wypłacać cały zysk w postaci dywidend.

Natomiast znając nasz klimat, to u nas takiego obowiązku nie będzie i jak mówisz, będą preferencyjne warunki skupu ziemi "hurtem" włącznie z promocyjnym odralnianiem i innymi fruktami dla tłustych kotów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mickpl: Mi one nie są potrzebne do szczęścia - ale zwracam tylko uwagę, że "REIT zły" to uproszczenie, które nie oddaje tego, że gdyby rząd nie lizał dupy deweloperom to REITy mogłyby np. stać się źródłem dodatkowej podaży (gdyby stworzono przepisy, które uniemożliwiają im zakup istniejących nieruchomości i nałożono przymus, że zarabiają tylko na tym co zbudują).
@botereq: Obecnie New York Mortgage (NYMT), NNN REIT i Realty Income Corporation - z gwiazdką, że:
- są ryzykowne (szczególnie NYMT),
- stanowią tylko niewielką część portfela,
- cena akcji w okresie ostatnich post-covidowych lat nie wygląda atrakcyjnie, bo np. NNN posiada wyłącznie nieruchy komercyjne, a nie mieszkalne, a komercyjne są w USA w słabym stanie (mały popyt),
- trzymam na zasadzie "kupić i zapomnieć" w ramach dywersyfikacji. Nie śledzę
@mickpl: Jest jeszcze cień szansy, że tego nie #!$%@?ą i np. tak jak mirek wyżej pisał zobowiążą fundusze do budowania od zera pod wynajem. Tak, bywam naiwny. Cały czas mam nadzieję, że Hetman wyjdzie i powie, ze coś mu się #!$%@?ło - te 20mld miało iść gdzieś indziej ale źle przeczytał.

Tak czy inaczej REITy to jest jedyna szansa, żeby zyskać cokolwiek na tym pompowaniu developerów. W sumie chyba taki jest
@mickpl: ej, ale reity są spoko, tylko nie te o których wszyscy tutaj piszą xD Wystarczy zakazać reitów inwestujących w mieszkania, wtedy zostają te inwestujące w centra danych, magazyny, telekomunikację czy centra handlowe i jest git, no ale wiadomo jak u nas będzie xD
nie cały tylko minimum 90%

@waldi2723: No tak precyzując to zależy od kraju, bo każde prawodawstwo inaczej określa udział zysków z najmu i udział pozostałych zysków, które mają być wypłacane.

Ale to prawda, w przypadku USA czy Niemiec jest 90%. W przypadku Francji jest minimum 85%, w Holandii 100% zysków z najmu, pewnie też warto doprecyzować, że te firmy nie mają zwykle zakazu zarabiania w inny sposób, tylko najem musi stanowić