Wpis z mikrobloga

W Chinach aby ukrócić spekulacje na nieruchomościach wprowadzili zapis taki:
1. 1 mieszkanie kupione może być finansowane w 100% kredytem, nie potrzeba wkładu własnego.
2. 2 mieszkanie może być finansowane w 50% kredytem, 50% wkład własny.
3. 3 i więcej mieszkań musisz mieć 90% wkładu i 10% kredytu.

To spowodowało, że nie mogłeś kupować mieszkań na wynajem aby "mieszkanie samo się spłacało". Być może u nas też to powinniśmy wprowadzić. Co o tym sądzicie?

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 21
  • Odpowiedz
@acpiorundc
No i takie coś jest Smart.
U nas rynek najmu jest niepoważny, co widać było podczas podnoszenia stopek w 2022.

Wielcy landlordzi zakredytowani po kule na zerowych stopach zdychali od miniratki i windowali ceny w kosmos żeby pokryły ich ratę xD

O teraz jeszcze wakajki kredytowe dawać landlordowi któremu majątek wzrasta xD
  • Odpowiedz
@onomatopejusz:

A jak miałem wszystkie mieszkania kupione za gotówkę i podnosiłem ceny, to z czego wynikały moje decyzje? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ceny były podnoszone ze względu na wysoki popyt, a nie dlatego, że sprzedawcy mieli zaciągnięte kredyty.
Analogicznie, nie będzie popytu, wzrośnie podaż, więc spadną też ceny.
  • Odpowiedz
@DiMaria
No przecież zesranie w ogłoszeniach było już widać pod koniec 2021 jak glapa zaczął ruszać stopki troszeczkę, zanim był popyt w związku z migracja w związku z wojna na Ukrainie.
Można rzec że wojna to było dla nich koło ratunkowe ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
@wredny_bombelek: nie jest złe ale na 1-2 (może nawet i 3) mieszkanie aż takich podatków bym nie nakładał. W myśl zasady, że możesz posiadasz 1 swoje a 2-3 na wynajem. Dzięki czemu to rząd przerzuca problem wynajmu z państwa na "ulice". Dlatego też to się skupia z tym podatkiem katastralnym od 3/4 w wzwyż.
  • Odpowiedz
  • 3
Ceny były podnoszone ze względu na wysoki popyt


@DiMaria: @onomatopejusz wiele moich znajomych nadal wynajmuje mieszkanie od landlordów w centrum Warszawy za 1500-2000 zł, który nie podwyższyli im kwoty odstępnego dlatego, że "są dobrymi wynajmującymi" i nic nie trzeba robić. W myśl zasady lepiej zarobić mniej a mieć ciągle niż się denerwować z szukaniem nowych lokatorów. A ROI dla nich nie jest najważniejsze bo mieszkania są spłacone.
  • Odpowiedz
@acpiorundc:

To już decyzja tych ludzi, jeśli chcą wynajmować mieszkania społecznie.
Mnie najemcy się nie żałowali, kiedy w szczycie pandemii był dołek na mieszkaniach ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
Mnie najemcy się nie żałowali, kiedy w szczycie pandemii był dołek na mieszkaniach ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@DiMaria: jakby nie wojna na Ukrainie to ten dołek by trwał do dzisiaj. Przez 4 lata wybudowano około 900k mieszkań. Covid był nagle, wojna też była nagle. Teraz wystarczy, że nagle wojna się jakoś zakończy. No chyba, że będzie mocniej eskalować to znowu będzie napływ.
  • Odpowiedz
  • 7
siebie, zone, syna, matke, brata, ciotke wujka i tak w nieskonczonosc


@wrth: to takie "pierdzielenie" bo w konsekwencji nie byłoby tak. Dałbyś swojej ciotce/bratu kasę na kupno mieszkania na wynajem? No nie wiem czy tak wszyscy by nagle rzucili się z chęcią pomagania 2/3 linii pokrewieństwa. Jakbyś to rozliczał podatkowo? Na zasadzie kredytu i PCC czy jako darowizna? Swoim dzieciom ok to byś pomógł kupić swoje mieszkanie ale w sumie teraz
  • Odpowiedz
@wrth: nikomu poza własnym dzieckiem nie kupiłbym mieszkania lol XD jak się zabezpieczysz później przed tym że taki wujek Staszek nie przepisze mieszkania na córkę Julkę? Umowę na to spiszesz? Taka umowa to będzie dowód na to że mieszkanie jest twoje lol. Ustnie? - konflikty w rodzinach zaczynały się od dużo drobniejszych żeczy, a Ty chcesz na wujka przepisywać mieszkania za 600-800k? XDDD
  • Odpowiedz
  • 0
fajna ciekawostka, szkoda że nic nie dalo xD


@Leniek: tam jest ogromny sentyment do betonu coś jak u nas ale x10. Ogólnie to ceny spadają w Chinach bo rząd spuszcza powoli balonik.
  • Odpowiedz
@onomatopejusz Smart w #!$%@? - nie ma lepszej opcji żeby do końca odciąć możliwość zakupu mieszkania ludziom z ulicy. Firmy mają kapitał i się w kredyty nie #!$%@?ą (a jeżeli nawet kredyt to kreatywna księgowa ogarnie tak, że będzie jak od bezdomnego).
  • Odpowiedz