Wpis z mikrobloga

Odnośnie protestów rolników, bo dziś znów utrudniają życie zwykłym ludziom, to ja przypomnę tylko, że np. składka na ubezpieczenie zdrowotne rolnika i jego rodziny wynosi za każdą osobę ubezpieczoną w gospodarstwie rolnym 1 zł miesięcznie za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie. A jako że średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to 11,5 Ha, to przyjąć można, że średnio płacą 11,5 zł miesięcznie za ubezpieczenie zdrowotne na głowę.

Dla kontrastu, każdy zatrudniony tylko za minimalną krajową płaci już 314,10 zł miesięcznie i już pominę te tysiące miesięcznie, które co miesiąc płacę ja i mi podobni prowadzący działalność gospodarczą. To tak jakby za to samo danie w tej samej restauracji jeden zapłacił 11, drugi 314, a trzeci kilka lub kilkanaście tysięcy. Gdzie biorąc pod uwagę budżet roczny NFZ i liczbę ludności i trzymając się już tej analogii, rynkowa cena tego dania wynosi niecałe 300 zł na głowę...

No zajebiście sprawiedliwe to po prostu. I pamiętajcie przedsiębiorca to ten #!$%@? prywaciarz, janusz biznesu, a rolnik, to ten biedny i uciemiężony chłop. I może pogadajmy jeszcze o składkach na ubezpieczenie społeczne, znaczy się o KRUSie, o dopłatach dla rolników itd. No sami się o taką rozmowę proszą, utrudniając życie zwykłym ludziom.

#polityka
  • 22
@Anacron pokłosie czasów gierkowskich, jeszcze za Gomułki chłopi rzadko leczyli się w oficjalnej służbie zdrowia, bo nie byli objęci ubezpieczeniami zdrowotnymi, przyszedł Gierek i by ucywilizować to objął chłopów systemem ubezpieczeń zdrowotnych na tak preferencyjnych warunkach (wtedy większość gospodarstw to było kilka kilkanaście hektarów) i tak to zostało do dziś, zwłaszcza, że po 1989 r. w prawie każdej koalicji był PSL albo PiS, który ma najwyższe poparcie na wsi.
A jako że średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to 11,5 Ha


UE dopieszcza rolników, a oni na nią plują. To jest nie do pomyślenia, żeby w cywilizowanym świecie, tak jak to ma miejsce w UE, mieć tylko 20-30 ha ziemi i juz można żyć z tego na przyzwoitym poziomie. W USA, gdzie średnia wielkość farmy to 200 ha, taki mikro-rolnik zostałby skasowany przez wolny rynek
@szef_foliarzy pojęcia nie masz. Z 20-30 hektarów nie ma się nic. Jestem ze wsi i podobnie jak większość u mnie mam "gospodarstwo" w wielkości 3-5 ja - tylko na użytek własny. Liczyłem kiedyś ile musiałbym mieć (uprawiać) żeby ją tym nie tracić. Wówczas około 5 lat temu było to 10ha momouprawy. Zakładam, że obecnie to będzie więcej ze względu na wzrost cen środków ochrony roślin, paliwa, napraw, itd. Znajomy podjął ryzyko i
A jako że średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to 11,5 Ha, to przyjąć można, że średnio płacą 11,5 zł miesięcznie za ubezpieczenie zdrowotne na głowę.


@Anacron: niezła propaganda, bo masz minimalne składki, który wynoszą kilkanaście razy więcej.
@kam966: No właśnie taki np. Kolodziejczak ma 20 ha (w tym dzierżawa) i dobrze żyje z tego gospodarstwa, bo jest zamożnym człowiekiem. Musi wpisywać majątek do oświadczeń majątkowych więc pewnie nie ściemnia, bo to łatwo sprawdzić. I z tego gospodarstwa utrzymują się dwie rodziny - jego i brata. Wiadomo, że same hektary na siebie nie zarobią. To zależy od rodzaju produkcji rolnej, miejsca, jakości ziemi, obrotności, chęci, czy poziomu w którym
  • 4
@m0rr0s: dróg nie blokowały. Btw. Rolnicy powinni wywiesić na latarniach PiS, który nomen omen sami wybrali (o ile dobrze pamiętam, 67% rolników głosowało na PiS w 2011) i przy okazji Solidarność, która za rządów PiS siedziała cicho. Przecież to nie kto inny, jak Janusz Wojciechowski, polityk PiS, komisarz ds. rolnictwa w UE odpowiada za wprowadzenie tego, przeciw czemu teraz tak zaciekle protestują, a Morawiecki to podpisywał.
Do tego rolnicy nie płacą podatku dochodowego i średnio pracują dużo mniej niż osoba na etacie i dlatego też mają czas żeby protestować

Bo zakładając, że średnie gospodarstwo to 11ha a czas potrzebny do obrobienia 1 hektara to 40 godzin to w ciągu roku pracują 400 godzin, gdzie osoba na etacie wyrabia tych godzin 2000.

Gdzie mit ciężko pracującego rolnika?
@Anacron:
Do tego rolnicy nie płacą podatku dochodowego i średnio pracują dużo mniej niż osoba na etacie i dlatego też mają czas żeby protestować


@analboss: coz za glupota... tys widzial prace rolnika jak ja piramidy.