Wpis z mikrobloga

@anonimowy_programista: skąd bierze się wiara w elektryki w sytuacji kiedy mowi się, że w azji przesyt rynku i zalewa europę. wzrasta swiadomość, że ekologiczny zysk dopiero po przejechaniu ponad 200kkm, coraz niższe dopłaty i inne profity a nawet zakaz parkowania w garażach i promach.

Co się stanie w perspektywie kilku miesięcy a nawet kwartałów co sprawi, że przestanie spadać Tesla?
@widmo82: od 1 kwietnia 2021, moją główną tezą inwestycyjną inwestując w Teslę jest FSD i autonomia. Tak przynajmniej było przez ostatnie trzy lata.

Ostatnio natomiast powoli dochodzę do wniosku, że możemy się dać zaskoczyć.. i może się okazać, że to roboty Tesli szybciej osiągną komercyjny sukces. Napisałem tutaj cały artykuł, dlaczego tak myślę: Why Tesla's Bot May Actually Outpace Tesla’s FSD – Hear Out My Reasoning

Natomiast, pomimo tego, napisze
W 2016 roku byłem w Oslo i miałem okazję widzieć jak wyglądają ulicę pełne Tesli. Obecnie w Norwegii auta elektryczne to ponad 90% rynku.


@anonimowy_programista: bo im dopłacali do nich, im mniej dopłat tym mniejszy udział w rynku. to nie chęć bycia eco pchała klientów do salonu a dopłaty
Autonomia/roboty ok, ale w świadomości inwestorów jeszcze długie lata będzie, że tesla to samochód.
Autonomia/roboty ok, ale w świadomości inwestorów jeszcze długie lata będzie to samochód.


@widmo82: tym lepiej dla mnie. Ja dalej akumuluję :)

W 2019 roku, gdy zacząłem kupować akcje, w świadomości większości inwestorów, auta elektryczne, to był pomysł skazany na porażkę. Ja wiedziałem, że jest dokładnie na odwrót.

w 2024 roku, większość myśli, że Tesla to firma samochodowa. A według mnie to firma AI, która zdominuje rynek aut autonomicznych i robotów.
@anonimowy_programista: A co z samochodami na wodór? Czy tesla planuje ich produkcję? Po googlach jak patrze to raz jest, że tak, a raz, że Elon mówił, że nie chce w to iść. A tez pewnie te samochody wystrzelą za ileś lat
@widmo82:

skąd bierze się wiara w elektryki w sytuacji kiedy mowi się, że w azji przesyt rynku i zalewa europę.

Słupki sprzedaży rosną cały czas. Do nasycenia jeszcze daleko.

wzrasta swiadomość, że ekologiczny zysk dopiero po przejechaniu ponad 200kkm

Skąd takie bzdurne informacje?
Akurat wyżej jest ciekawostka: https://wykop.pl/link/7392277/kaluza-oleju-na-baltyku-pojawila-sie-niedaleko-niemieckiego-naftoporu
Opowiedz mi jeszcze o tym jakie to samochody elektryczne są nieekologiczne.

coraz niższe dopłaty i inne profity a nawet zakaz parkowania w garażach
A co z samochodami na wodór? Czy tesla planuje ich produkcję? Po googlach jak patrze to raz jest, że tak, a raz, że Elon mówił, że nie chce w to iść. A tez pewnie te samochody wystrzelą za ileś lat


@Piks0n: po pytanie wygląda jakby było z roku 2014. Wodór nie ma sensu dla aut samochodowych. Nie ma infrastruktury i nikt nie jest zainteresowany jej tworzeniem. Stacje wodorowe są zamykane.
@le_demarreur: to jest trochę jak z gorączką złota. ChatGPT, Dall-e, Midjourney, Sora... pokazały co jest możliwe. Więc wszyscy rzucili się do trenowania kolejnych modeli. To jak w gorączce złota... ktoś znalazł coś fajnego i świecącego i wszyscy się rzucili do kopania i szukania złota.

Na razie na tym całym biznesie najlepiej wyszła NVDIA, która zajmuje się produkcją sprzętu do trenowania modeli, tak samo jak bardzo dobrze w gorączce złota wyszli wszyscy
@le_demarreur: Masz rację. Nigdy. Tesla to firma produkująca hardware, więc zawsze będzie w tym obszarze, którego nie będą w stanie obsłużyć inne firmy w 100% softwarowe.

O magii software'u niech świadczy fakt, że kiedy WhatsApp był kupowany lata temu przez Facebooka za 2mld dolary, to miał zaledwie 23 pracowników. Firmy w 100% oparte na AI dopiero są przed nami i to tam będą spektakularne historie jak to firma w przeciągu roku