Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do znawców akwarystyki.
Przymierzam się do zakupu pierwszego akwarium i mam kilka pytań.
Zdecydowaliśmy się raczej na 100-112 litrów pojemności, bo podobno nie są te rozmiary aż tak podatne na błędy początkującego.
I tutaj pytanie, czy kupić jakiś gotowy zestaw na przykład Aquael Leddy 75 plus. Czy może polecacie inne zestawy? Czego unikać?
A może lepiej dobrać sprzęty z osobna?
Nie chciałbym wydać na wszystko więcej niż 700 PLN, nie wiem czy to realne aby jakotako wyglądało i żeby mój dzieciaczek miał radochę?
Biorę w ciemno wszystkie porady. Najtrudniej zacząć a doświadczenia niestety nie mam...
#akwarystyka
  • 144
1. Podmieniaj wodę, raz na tydzień ok 30%
2. Trzymaj stosunek N i P - współczynnik redfielda, a unikniesz glonów
3. Na start akwarium świeć 6h i zwiększaj co pół godziny co tydzień, nie więcej niż 12h, optymalnie 8-9.
@jacobfcb: gdybyś miał filtr wewnętrzny, to każdy ma wężyk napowietrzający. Nigdy nie wystawiaj tego węzyka za akwa ponizej poziomu tafli wody. Mi raz wlazł ślimak w wylot i woda zaczeła być tłoczona przez ten węzyk, zamiast przez wylot. dobrze, że to było w akwa ze ślimakami(20l), no ale parkiet dostał z 5 litrów do wypicia:)
@jacobfcb: nie spiesz się, skompletuj zestaw. Lepiej poczekać i mieć pro, niż się pieklić i kupić gawno:)
ja swoją pierwszą trzysetę uzbrajałem trzy albo i pięć lat. Sam nawet lutowałem lampy z power ledów. Cierpliwość popłaci. Uwierz mi.
  • 0
@Dura: To dobieranie obsady to też jakaś czarna magia dla mnie póki co.
Chciałbym żeby było trochę wszystkiego. Myślałem, żeby dać neonki, gupiki, glonojady i kiryski.
Na początek dobrze by było wiedzieć jaką masz wodę, twardą czy miękką. Kranówa w PL musi być ok 7ph ale z twardością to zależy gdzie rurę wsadzisz.

@jacobfcb:

Myślałem, żeby dać neonki, gupiki, glonojady i kiryski.


- neonki - tu bym wybrał neon czerwony zamiast innesa, te pierwsze mają wyższą tolerancję na temperaturę. Ale to ryby wyjątkowo do miękkiej wody. Neony to stadne ryby - trzeba mieć min. 10 sztuk.
-
  • 0
@jarhed: Noo i kolejna sprawa się pojawiła, której nie wiedziałem. Jutro skocze po testy twardości wody.
Szkoda z tymi glonojadami. Fajnie wyglądają w akwarium.
Ile maksymalnie mogę mieć sztuk ryb w akwarium? Stosujesz jakieś współczynniki?
Radziłbym szafkę akwarystyczną z litymi plecami. 112l to pewnie ze 130kg z podłożem, kamieniami czy korzeniami. O ile ciężar bez pleców jakiś czas MOŻE wytrzyma, to przy jakimś puknieciu z boku w trakcie jakiegoś serwisu złoży się jak domek z kart.
  • 0
Cześć Wam, po niedługiej chwili. Moczy mi się juz korzeń dorwany na giełdzie.
Zdecydowałem się po Waszych radach na filtr zewnętrzny Fluval 207, lampę i cały zestaw link

I klasycznie narodziło mi się kilka pytań.
1. Czy faktycznie jest sens wcześniej moczyć korzeń przez 2 tygodnie i dopiero ruszać z cyklem azotowym po włożeniu mokrego korzenia? Co gdybym wsadził suchy korzeń i go zalał?
2. Zaczynam dobierać obsadę - macie jakąś poleconą