Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do znawców akwarystyki.
Przymierzam się do zakupu pierwszego akwarium i mam kilka pytań.
Zdecydowaliśmy się raczej na 100-112 litrów pojemności, bo podobno nie są te rozmiary aż tak podatne na błędy początkującego.
I tutaj pytanie, czy kupić jakiś gotowy zestaw na przykład Aquael Leddy 75 plus. Czy może polecacie inne zestawy? Czego unikać?
A może lepiej dobrać sprzęty z osobna?
Nie chciałbym wydać na wszystko więcej niż 700 PLN, nie wiem czy to realne aby jakotako wyglądało i żeby mój dzieciaczek miał radochę?
Biorę w ciemno wszystkie porady. Najtrudniej zacząć a doświadczenia niestety nie mam...
#akwarystyka
  • 207
@jacobfcb: pamiętaj, że amano nie rozmnożą Ci się bez słonej wody. Co innego neocaridiny. Jeśli tak jak wspomniałeś chcesz obserwować cykl życia, to molinezje i mieczyki są dobrym rozwiązaniem.
Pamiętaj, żeby rośliny dobierać pod światło. Masz narazie 14W celowałbym w jakieś cieniolubne rośliny. Planujesz zakup roślin invitro czy w koszyczkach?
Heteranthera Zosterifolia
Ludwigia mini super red
Jakaś prosta rotala green lub indica. Najwyżej się nie wybarwi, aby podłoże było żyzne.
Hydrocotyle Tripartita Japan Mini
Lobelia Cardinalis sp. Mini
Alternanthera Reineckii sp. Mini - tu można spróbować
Wszelkiej maści:
Anubiasy
Cryptocoryny
Bucephalandry
  • 0
@ploomberg: super. Poza drobnym żwirkiem i piaskiem dodać coś jeszcze do podłoża?
Planuje używać też płynu do wody basic grow.
Na pewno nie chce bardzo skomplikowanych roślin tylko podstawowe.
Będę miał lampę z zestawu plus dodatkowa 14W.
Warto użyć jakiegoś substratu podżwirowego np. JBL Aquabasis plus. (robimy taką wyspę na środku zbiornika wys. ok 2-3cm z dala od krawędzi). Potem to juz tylko kulki gliniano-torfowe. Po starcie zbiornika nie grzeb już w podłożu zanadto :)
  • 0
@ploomberg: @Igrekpl u mnie zaszły drobne zmiany. Biorę jednak OptiSet 125 L z szafką xd
Pytanie czy grzałka 100W dalej wystarczy czy iść po 150W? a może 200? Tak sugerowała kobita w sklepie.
Chcę od razu wziąć też żwirek i piasek, niezbędną chemie i akcesoria. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomnę.
Tak więc - chciałem wydać 700 zł, a już robi mi się 2000 XDDDD
Piękne hobby :D Wierzę, że
Na początek test na amoniak, chyba, że po prostu przeczekasz 3 tygodnie dla świętego spokoju. Potem azot i fosfor, ale to na spokojnie. Uzdatniacz też się przyda po ustabilizowaniu zbiornika. Nie trzeba się bawić z rozstawionymi po kątach wiadrami przez dzień czy dwa. Po prostu wlewasz uzdatniacz i po paru minutach masz wodę do podmianki. Bakterie przyśpiesza proces dojrzewania jedynie o tydzień, wg mnie szkoda kasy. Nawozy później. Najpierw musisz wiedzieć na
Pan ploomberg podawał wczoraj punktowo carbo, bo na prefiltrze pojawiły się krasnale. Do tego celu wyłączył filtr na 5 minut i włączył go dziś po 20h. Brawo ja.
@ploomberg no ale przydało by się wpuścić jakieś życie po paru dniach żeby cykl azotowy wystartował i żeby baterie się miały czym żywić. Albo rzucić trochę żarcia dla ryb. Ja już zapomniałem jak krasnorost wygląda. @jacobfcb
@jacobfcb: bamdzo ładne :)
@Igrekpl: można wrzucić odrobinę karmy dla ryb i niech się mieli. Z życiem bym się wstrzymał, bo po prostu zatruje się amoniakiem i będzie trup. Ewentualnie jakieś amano, neocaridiny jak zejdą związki amoniaku do 0 (test) jak kolega @jacobfcb się zdecyduje.
  • 0
@ploomberg: tak, biorę chyba red cherry jednak. Dzisiaj ma dotrzeć do mnie filtr, więc uruchomię akwarium jak tylko dostanę rośliny...
Kolega pisał żebym wcześniej jakoś po tygodniu wrzucił już kiryski, bo przetrwają. Prawda to czy nie słuchać go?
@Igrekpl
@jacobfcb na początku świec krócej zacznij od 4-5h i stopniowo zwiększaj. Gupiki będą ci tworzyć biologię tj odchody itd, przeżyją albo nie. Nic im się nie powinno stać widziałem pseudo akwaria w których ryby były wpuszczone od razu po zalaniu.