Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do znawców akwarystyki.
Przymierzam się do zakupu pierwszego akwarium i mam kilka pytań.
Zdecydowaliśmy się raczej na 100-112 litrów pojemności, bo podobno nie są te rozmiary aż tak podatne na błędy początkującego.
I tutaj pytanie, czy kupić jakiś gotowy zestaw na przykład Aquael Leddy 75 plus. Czy może polecacie inne zestawy? Czego unikać?
A może lepiej dobrać sprzęty z osobna?
Nie chciałbym wydać na wszystko więcej niż 700 PLN, nie wiem czy to realne aby jakotako wyglądało i żeby mój dzieciaczek miał radochę?
Biorę w ciemno wszystkie porady. Najtrudniej zacząć a doświadczenia niestety nie mam...
#akwarystyka
  • 211
@jacobfcb: świetny film na ten temat zrobił niedawno Daniel z podwodne światy aquatest https://m.youtube.com/watch?v=MHckTDeIPsw

Sam mam leddy 75 od aquaela, ale filtr zamieniłem na Aquael turbo 500 który i tak miałem w domu, docelowo na kubełek JBL. Grzałka też tam średnia a światła musiałem dołożyć.

Teraz bym nie kupił, lepiej samemu poskładać, ale rozumiem że łatwiej ruszyć z gotowcem, sam z małą wiedzą w to poszedłem;)
@jacobfcb: Cześć, myślę że na start (kilka lat) to będzie działało, ale musisz liczyć się z tym, że produkty Aquael nie są najwyższej jakości (co nie znaczy, że stosunek cena/jakość jest zły). Miałem kiedyś podobny zestaw i do wad zaliczyłbym to, że filtr nawet jeśli na początku będzie cichy, to po jakimś czasie zacznie pracować coraz głośniej (mam porównanie z Eheimem, który nawet po kilkunastu latach wciąż daje radę i nie
  • 0
@anonimowy_obserwator: Dzięki.
To unikam zestawów. Chciałbym już dokonać zakupu na dłuższy czas. Nie wiem jakimi sugerować się nawet danymi przy doborze filtra czy samych akwariów... Masa nauki przede mną...
Jest coś na co koniecznie powinienem zwrócić uwagę?
Albo może masz poradę skąd to wszystko kupić? Wiem, że mając psa unikałem tych sklepów zoologicznych w centrach handlowych bo ogromnie się przepłacało...
@jacobfcb: nie kupuj gotowców. Akwa albo u szklarza albo w pobliskim sklepie. Wysyłki nie bierz pod uwagę bo to loteria czy dojdzie całe. Są co prawda firmy co mają własny transport, szkoda zachodu za kilka złotych mniej. Bierz standard 80x35cm(czy tam 40) żeby w późniejszym czasie(albo od razu) dobrać pokrywę. filtr tylko i wyłącznie zewnętrzny- są czasami fajne powystawowe albo używki eheima za ~200zł, ewentualnie jbl, czy fluval. Grzałka z termostatem,
@jacobfcb więc tak, przede wszystkim filtr bierz z wydajnością x2 względem zbiornika. Do twojego nada się np fluval 107 chociaż różnica cenowa względem 207 nie jest duża i brałbym model wyższy ze względu na większą ilość miejsca na media. Drugie oświetlenie. Jeśli chcesz mieć jakieś rośliny to przy podstawowej swietlowce utrzymają się jakieś epifity typu anubias, micrisorium. Moczarki nurzance, hygrophilie. Jak chcesz coś ładniejszego to celował bym w budżetową belkę firmy sinkor
  • 0
@Igrekpl: no właśnie mam od groma pytań, bo kompletnie nie wiem jak się za to zabrać... Czyli zestaw olewam.
1. Czy może być filtr wewnętrzny przy tych 112L? Na zewnętrzny miałbym mało miejsca w destynacji w której planuje ulokować akwarium :P
2. Pokrywa - czy ma ona jakiekolwiek znaczenie? Mogę wybrać jakąkolwiek pokrywę pasującą wymiarami i z uchwytem na lampę? Widzę gdzieniegdzie, że ten kawałek plastiku (chyba?) potrafi kosztować o zgrozo
@jacobfcb na pierwsze odpowiedziałem już
2. Są ryby które lubią wyskakiwać, bez pokrywy jest też większe parowanie wody. Różnią się ilością miejsc na lampy np, lub tym że mają miejsce na automatyczny karmnik.
3. Mata po prostu niweluje bezpośredni nacisk akwarium na twardy blat, co też zmniejsza ryzyko pęknięcia dna akwarium. Konieczna, kosztuje grosze.
4. Są ryby które lubią grzebać w podłożu czyli tak jak napisałeś kiryski, nie wszystkie rośliny się dobrze
  • 0
Polecałbyś kupić zestaw i dokupić po prostu część sprzętu po jakimś czasie? Na przykład podmienić lampę po miesiącu a na sam początek wystartować jedynie z nowym filtrem i grzałką?
3500 zł... kocham moje dziecko, ale nie do tego stopnia chyba xD Szacuneczek!
Serio nie mam pomysłu jak to powinienem zrobić. Doradź mistrzu.
Na dzień dobry nie chciałbym serio wydać więcej niż 800. Potem mogę dorzucać po dwie stówy miesięcznie ale też z
@jacobfcb i zdecydowanie nie polecam ryb zyworodmych typu gupiki, molinezje mieczyki, mimo że sam je mam, to jest podstawowy błąd początkującego który sam popełniłem. Mnożą się na potęgę i potem problem z nimi. Polecam coś stadnego typu neonki, kirysy, jakieś krewetki można wrzucić. Micro razbory czy danio.
  • 0
@Igrekpl: Ale pięknie. Ja nie mam chyba takiej wizji artystycznej. Muszę poszukać gdzieś inspiracji.
A jeszcze co do obsady - co polecasz żeby dzieciak miał radochę? Fajnie żeby to były ruchliwe i kolorowe rybki.
Na dnie planuje wziąć kilka kirysków zgodnie z sugestią Zenona Aqua :P
Natomiast w środkowej toni (czy jakkolwiek się to fachowo określa) co byś polecał? To samo w górnej.

Btw - roślinki dokładałeś co jakiś czas czy
  • 0
No to sporo zabawy przede mną.
Okej czyli podsumowując - to co będę potrzebował nie licząc ryb i roślin to:
- szkło
- pokrywa
- filtr
- grzałka
- lampa
- testy

Nie potrzebuję żadnych pomp czy napowietrzaczy?

Pytanie też jakiej mocy to powinna być lampa docelowo? Czym się sugerować?
@jacobfcb: Już, już, nie miałem wcześniej jak przysiąść do kompa, a z telefonu mi się nie chciało :P

Za 700zł świata nie zawojujesz, ale na początek powinno udać się coś podstawowego zgromadzić.

Sam jeszcze nie wiesz, czy faktycznie złapiesz bakcyla, więc chyba nie ma sensu ładować w top sprzęt. Co do tego aquaela 75:

1. Lampa która tam jest ma fajny bajer, bo możesz sobie wieczorem poświecić na niebiesko. Ale daje
@jacobfcb u mnie jest belka 33W wrgb, trochę lepiej eksponuje kolory ryb ale też i lepiej wpływa na wzrost i wybawienie roślin. Ja testy miałem podstawowe paskowe których większość nie cierpi bo twierdzą że są niemiarodajne. Odnośnie napowietrzacza, przyda się zawsze, koszta niewielkie. Przydaje się zazwyczaj latem kiedy woda jest cieplejsza i jest w niej mniej tlenu, lub podczas leczenia ryb. A przy lampie ilość W na litr wody. 0.5w/L powinno być