Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do znawców akwarystyki.
Przymierzam się do zakupu pierwszego akwarium i mam kilka pytań.
Zdecydowaliśmy się raczej na 100-112 litrów pojemności, bo podobno nie są te rozmiary aż tak podatne na błędy początkującego.
I tutaj pytanie, czy kupić jakiś gotowy zestaw na przykład Aquael Leddy 75 plus. Czy może polecacie inne zestawy? Czego unikać?
A może lepiej dobrać sprzęty z osobna?
Nie chciałbym wydać na wszystko więcej niż 700 PLN, nie wiem czy to realne aby jakotako wyglądało i żeby mój dzieciaczek miał radochę?
Biorę w ciemno wszystkie porady. Najtrudniej zacząć a doświadczenia niestety nie mam...
#akwarystyka
  • 207
@jacobfcb: Cześć, ja sporo rzeczy kupiłem nowych na olx w atrakcyjnych cenach. Przykładowo Aquael Ultra Heater kupiłem za połowę ceny sklepowej. Filtr również z olx - tutaj się nadziałem, miał być nowy nie był. Finalnie doszedłem ze sprzedającym do porozumienia. Wymieniłem newralgiczne elementy za grosze i w zasadzie otrzymałem nową tetrę za 60% ceny rynkowej. OLX tylko z wysyłką właśnie przez platformę olx. Zakup samego zbiornika- celowałbym w sklep stacjonarny ze
@jarhed nie polecam świecić tym niebieskim bo glon wywala i mu sprzyja. Kulki GT bardzo dobra rzecz, zapomniałem wspomnieć. A na ślimaczki można wpuścić Helenki :D grzałka w leddy 75 to aquael platinum 100W ma termostat i wskaźnik temperatury więc ok. Chyba że co sklep to się inaczej sprzedają ten zestaw.
@jacobfcb: oczywiście, w plastikowych wycinasz miejsce na węże, nawet na filtr kaskadowy da radę. W aluminiowych masz już fabrycznie.
1. szczerze to odradzam. Głośne, nieporęczne, mało miejsca na media filtracyjne. Nie chcę Ci psuć głowy, ale jest takie coś jak filtry hamburskie, filtry kominowe. Nie użwywam filtrów wewnętrzych już kilka lat. Nie doradzę, nie znam się na nich. Mam kolegę co chwalił ten filtr https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/turbo/. Dla Ciebie minimum 1000. Dołożyć deszczownie
  • 0
@jarhed: Super, dziękuję bardzo.
Podpowiedz mi jeszcze jakiej mocy powinienem lampę dołożyć? Bo rozumiem że mają świecić obie?
Czyli sugerujesz żeby pierwsze co zrobić, to zmienić filtr na zewnętrzny (polecasz jakiś konkretny model?) i lampę.
  • 0
@Igrekpl: Przy lampie czy grzałce? :P
Zakładając, ze będę miał pokrywę, to chyba nie będzie konieczna aż moc 33W? Czy to nie ma znaczenia czy jest pokrywa, czy też nie?
  • 0
@Dura: Myślę właśnie, czy nie kupić zestawu Aquaela i nie dokupić na OLX tej lampy i filtra. Bo każdy o tym wspomina.
Szafki na razie nie potrzebuję, postawie akwarium na Kallaxie, bo jest idealny pod wymiar :D
  • 0
@Ochlapto: No to zacznę od zewnętrznego filtra zatem. Pytanie tylko jaka marka i model najlepiej?
Czyli mówisz, że całe podłoże najlepiej wysypać żwirkiem i nie bawić się w piasek?
@Igrekpl: A widzisz, ja to kupowałem ze 3 lata temu i wtedy dawali coś co nie miało sterowania, może się zmieniło nie sledzę :)

Co do niebieskiego, to nie świecić całą noc, ale czasem jak nie masz czasu przez dzień spojrzeć na akwa to można. Chłop ma dzieciaki więc pewnie świecić będzie w dzień. A to wieczorem włączy sobie na 1h niebieskie, posiedzi przed baniakiem, poogląda, piwo wychłepce i nic mu
@jarhed ja kiedyś świeciłem trochę niebieskim ale doszedłem do wniosku że wolę sobie pół godzinki dłużej poświęcić dziennym :D mogę jeszcze w sumie polecić koledze gniazdko WiFi żeby nie musiał pilnować godzin włączania i wyłączania światła.
  • 0
@jarhed: Ależ masa wiedzy. Dziękuje Wam wszystkim. Może posłuży ten post też dla kolejnych.
Macie jeszcze jakieś nieoczywiste porady na które mógłbym nie wpaść? Coś co byście zdecydowanie odradzali albo polecali?
Ciężko mi z głowy zadawać pytania na temat w którym nie mam kompletnie doświadczenia :D
@jacobfcb: A no i pamiętaj że jeszcze potrzebujesz jakiegoś przedłużacza sterowanego czasowo, żeby światło włączać i wyłączać automagicznie. To 800zł zaczyna Ci się kurczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@jarhed: zdecydowanie zaczyna się kurczyć. 510 zł zestaw jakiś najprostszy, 350 filtr, 150 lampa. To już mamy 900 xD
Do tego dochodza wszystkie żwirki, roślinki, kamienie, korzenie, testy, płyny, i robi się szybciutko ponad tałzen