Wpis z mikrobloga

Od dłuższego czasu obserwowałem Bartosiaka i Wolskiego, i to całe polskie uniwersum militarno-geopolityczne (Zychowicza, Budzisza, Kamizele, Wojczala, doktora niehabilitowanego, ...).

Moje kluczowe wnioski są takie:
* Ekipa Bartosiakowa (Strategy & Future) merytorycznie bije wszystkich na głowę. Ich opinie i przewidywania są oparte o wiedzę i rzetelną analizę. Nawet jeżeli dużo z tego co mówią nie materializuje się potem, stoi za tym jakieś rozumowanie, które oni są w stanie merytorycznie bronić.
* Na drugim miejscu jest Wojczal. Jest tam jakaś merytoryka. Dziwną rzeczą z nim jest to, że prawie wszystko to, co on mówi, jest zbieżne z Bartosiakiem, tyle, że z pewnym opóźnieniem, ale Wojczal zdaje się tego nie zauważać i nie wiadomo dlaczego stawia się w opozycji do Bartosiaka. Widać to bardzo było na "debacie" z Bartosiakiem około rok temu, gdzie właściwie Wojczal nie potrafił przegadać Bartosiaka w żadnej kwestii.
* Zychowicz cynicznie zarabia na tym wszystkim. Zareklamowałby wszystko ("forlax, sam używam i polecam"). Tłucze książki, które napisał w kilka dni. Wyraźnie próbuje klikbaitować wszędzie. Czasem lubię go posłuchać, ale to co on serwuje to bardziej rozrywka niż wiedza.
* Wolski jest szkodliwy i nie powinien być nigdzie zapraszany jako ekspert. Lubiłem go słuchać na początku wojny, gdy nic się nie znałem na tych tematach, ale potem zauważyłem, że on też nie. Jego "analizy" to opinie nie oparte na prawie niczym poza jego obecnym humorem, sympatiami/antypatiami, chęcią podlizania się komuś, lub czymś co przeczytał na twitterze. Jego wiedza na tematy związane z polityką międzynarodową nie jest większa niż wielu licealistów. Jaki on jest bezkrytyczny widać chociażby po tym, że cały czas wrzuca w te swoje posty coś po angielsku, podczas gdy nie potrafi sklecić jednego zdania bez zrobienia w nim 10 błędów. Zarzuca Bartosiakowi zarabianie na wojnie, podczas gdy sam jest największym klikbaiterem i finansowym wygranym tej wojny (przed wojną był akwizytorem sprzętu medycznego i sprzedawał jakieś strzykawki i płyny do dezynfekcji).
* Kamizela i doktor niehabilitowany to pajace. Szkoda czasu to wyjaśniać.

#wolski #bartosiak #zychowicz #napierala
  • 36
@thenotoriouskjg: Dzięki za analizę. Nie znam się na tym, ale kiedyś lubiłem posłuchać Bartosiaka. Potem mi przeszło, bo zacząłem odnosić wrażenie, że jest zamknięty w bąblu, który sam sobie stworzył, zaś jego analizy, pomimo ich błyskotliwości, są jednak dość oderwane od realiów świata. Ale mogę się mylić całkowicie, w tych sprawach, uczciwie muszę przyznać, jestem lajkonikiem. Natomiast doceniam to, że chciało ci się te twoje przemyślenia ładnie ubrać w słowa i
@mike-78: Trudno jest powiedzieć, ile się rzeczywiście sprawdza z tego, co mówi Bartosiak. Trzeba mu jednak przyznać, że od przytłaczającej większości ludzi, którzy się wypowiadają na te tematy, odróżnia go to, że ma dobrze przemyślane wszystko o czym mówi i umie merytorycznie bronić swojego zdania, nie korzystając z argumentu "ja się znam, a ty jesteś głupi, bo tak". Możliwe, że przyjmuje czasami błędne założenia, ale jest jakaś logika i konsekwencja w
@thenotoriouskjg: Bartosiak to samouk w dziedzinie geopolityki, zajął się tym bo bardzo go to interesowało. Wydaje się, ze z roku na rok coraz lepiej się w tym temacie orientuje i za jakiś czas może to będzie coś co naprawdę wyprzedza i zauważa nadchodzące trędy na świecie.
Kurczak to jakiś śmiech na sali. Pamietam jakiś rok temu zaczął mowic coś o geopolityce i jakich autorów powinno się czytać na początku sugerując, ze
@blackthorns: Wolski jest żałosny, ale dużo ludzi go followuje i słucha tych jego głupot. Niestety on ma w ten sposób szkodliwy wpływ na rzeczywistość. Po pierwsze dlatego, że wprowadza chaos i odwraca uwagę od słów ludzi, którzy faktycznie coś sobą reprezentują. Po drugie dlatego, że lansuje publicznie poglądy, które są sprzeczne z interesem państwa. Na przykład z wielkim uporem, Wolski i Kamizela lansują jako fakt opinię, że trzeba budować okręty podwodne.
Widać to bardzo było na "debacie" z Bartosiakiem około rok temu, gdzie właściwie Wojczal nie potrafił przegadać Bartosiaka w żadnej kwestii.


@thenotoriouskjg: Musisz przeczytać raport Wojczala nt. ANW. Wojczal nie ma charyzmy do debat, ale na piśmie wypunktowal ANW dlatego doszło do tej debaty, w której faktycznie nie wyszło powiedzenie mu wszystkiego z tego raportu ze względu na jego charakter czy też formę debaty. No i często nie zgadza się z
Ekipa Bartosiakowa (Strategy & Future) merytorycznie bije wszystkich na głowę. Ich opinie i przewidywania są oparte o wiedzę i rzetelną analizę.


xDDDDDDDDDD Szczególnie ich koncepcja Armii Nowego Wzoru - gdyby Ukraina korzystała z pomysłów tego grande stratega to armia rosyjska była by już pod Białymstokiem.

Napierała dostarcza rozrywkę.

Zychowicz - zgadza się - przykleja się jak gówno tylko, żeby robić hajs.

Kurczak Mały powtarza to co przeczyta na Twitterze, a jak zaczyna
@thenotoriouskjg Strategy&Future to typowy (rzadko u nas spotykany) think tank, jest w tym bardzo dobry i ma wyrobioną markę i rozpoznawalność (generał Andrzejczak, byli ambasadarowie itp jako czytelnicy i uczestnicy okazjonalni), Wojczal tak samo ale na niższym szczeblu( ͡° ͜ʖ ͡°) (dla zwykłych ludzi)

Zychowicz jest dobrym dziennikarzem i niczym więcej jak platformą dla gości

Wolski, Kamizela, Podcast Wojenne Historię i reszta "ekspertów" to szkodniki które siedzą okopane
@thenotoriouskjg: Serio komuś imponuje to co robi Bartosiak? Mam heheszki z #napierala za jego zafiksowanie na punkcie Bartosiaka i styl wypowiedzi/bycia, ale on ma w tej kwestii 100% racji i pięknie punktuje kocopoły i straszydła jakie płyną z S&F. Ci ludzie ubierają swoje tezy w specjalistyczny język, by sprawiać wrażenie obeznanych w temacie, a jedynie zarabiają na strachu.
* Ekipa Bartosiakowa (Strategy & Future) merytorycznie bije wszystkich na głowę. Ich opinie i przewidywania są oparte o wiedzę i rzetelną analizę. Nawet jeżeli dużo z tego co mówią nie materializuje się potem, stoi za tym jakieś rozumowanie, które oni są w stanie merytorycznie bronić.


@thenotoriouskjg: ANW która została ładnie wyjaśniona przez wojnę na Ukrainie, plan obronny Polski który opiera się na tym co teraz jest problemem na Ukrainie, plan obronny
Na przykład z wielkim uporem, Wolski i Kamizela lansują jako fakt opinię, że trzeba budować okręty podwodne. Dlaczego? Tego to już nie bardzo wiadomo. Ich argumenty są z gatunku: (1) bo okręty podwodne są bardzo nowoczesne, (2) bo tak trzeba, a jak ktoś mówi inaczej to się nie zna.


@thenotoriouskjg: Po to są nam potrzebne, bo coraz więcej naszej gospodarki jest zależna od Bałtyku.
Strategy&Future to typowy (rzadko u nas spotykany) think tank, jest w tym bardzo dobry i ma wyrobioną markę i rozpoznawalność


@Zbr0jmiszcz: Z drugiej strony bardziej poszli w marketing, bo takie think tanki już istniały w Polsce- armia i flota mają własne raporty strategiczne i moim zdaniem lepsze, a na pewno bardziej szczegółowe niż ANW. W sumie jakby nie Wojczal to bym nie wiedział, że istnieją, bo SF twierdzili, że nic podobnego
@thenotoriouskjg: Najbardziej merytoryczny jest Wojczal. Sprawdza się większość jego przewidywań. Jest przy tym konsekwentny. Bartosiak i jego ekipa błądzi po omacku. Cały czas zmienia zdanie, szczególnie w tematach wschodnich. Widać, że najbardziej jest konsekwentny w utrzymywaniu napięcia i straszeniu. Zychowicz, to biznesmen. Trzepie hajs na wojnie chyba najbardziej ze wszystkich. Napierała rozrywka. Wolski nerd.