Wpis z mikrobloga

Jedno mnie cieszy: przy obecnym lekkim tąpnięciu w branży ludzie w końcu zaczęli się szanować i zrozumieli, jak cenna jest ich fachowa wiedza. Coraz mniej frajerów piszących darmowe blogi z poradami programistycznymi. Coraz częściej za istotne informacje trzeba płacić na jakimś Udemy itp. Przecież to właśnie ich mrówczą pracą została nakarmiona hydra AI, którą teraz nas straszą. Za friko to już dzisiaj co najwyżej dostaniesz porady jak zrobić hello worlda w najpopularniejszym języku. Jestem ukontentowany rozwojem świadomości branżowej. Powoli nawet wykuwa się - tak opluwana przez korwinistyczne popłuczyny lat '90 - idea związków zawodowych. Bo czy ktoś sobie wyobraża geodetę albo architekta za frajer zdradzającego tajemnice branży, z której żyje? Czy w nie tak odległym czasie nie trzeba było słono opłacić mistrza, by wziął czyjegoś syna na czeladnika? Maszeruj więc na polibudę albo gin!

#pracait #programowanie #programista15k
  • 15
@Romska_Palo_Ul_Laputa:
No, ale właśnie m.in. z tego wynikał dynamiczny rozwój IT i pobocznych dziedzin przez ostatnie dekady.
Łatwy dostęp do wiedzy, dużo pasjonatów, brak koncesjonowania zawodu, duża konkurencja, ale też duży popyt na usługi.

Jak ktoś bardzo dobrze ogarnia temat to, to, że podzieli się trochę wiedzą nie zmieni jego pozycji na rynku. Przeciwnie nawet będzie widział tego korzyści (bo potem np. łatwiej założy firmę itp.).
No, ale właśnie m.in. z tego wynikał dynamiczny rozwój IT i pobocznych dziedzin przez ostatnie dekady.


@LaurenceFass: ale mi nie zależy na dynamicznym rozwoju IT. Ja bym chciał po prostu nadal mieć dużo pieniążków niewielkim nakładem pracy, jak do tej pory. "Dynamiczny rozwój" mi ten ład zaburza.

@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy poczekaj jeszcze trochę i się sam zdziwisz, jak wyuczony farmaceuta z AI wytrenowanym na tych blogach zaproponuje pracodawcy, że będzie robił za 10k
ale mi nie zależy na dynamicznym rozwoju IT. Ja bym chciał po prostu nadal mieć dużo pieniążków niewielkim nakładem pracy, jak do tej pory. "Dynamiczny rozwój" mi ten ład zaburza.

@Romska_Palo_Ul_Laputa:
Zaburzyły stopy procentowe i likwidacja nierynkowych projektów.

"Dynamiczny rozwój" mi ten ład zaburza.

Dwa do dwóch dodaj. Stworzenie całej infrastruktury teleinformatycznej (wliczając w to oprogramowanie), milionów wakatów do obsługi tego to wynik właśnie tego.
jak wyuczony farmaceuta z AI wytrenowanym na tych blogach zaproponuje pracodawcy, że będzie robił za 10k brutto i przejmie twoją posadę.

Odpowiedz


@Romska_Palo_Ul_Laputa: Praca programisty to nie klepanie kodu i znajomość 30 frameworków. Bardzo ważne są umiejętności miękkie przy współpracy z biznesem oraz analityczne myślenie. Właśnie z tego powodu nie obawiam się o swoją prace. AI zmiecie z planszy klepaczy kodu.
ołpen sors!!! Kwii kwiii kwii ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@FairPlay: do dzisiaj byłem ogronnym zwolennikiem open source, ale po Twoim komentarzu zrozumiałem, że tkwiłem w błędzie.
Od dzisiaj już jestem przeciwnikiem i będę zachęcał wszystkich do poprawnego licencjonowania i sprzedawania swojego kodu, nawet jeżeli to tylko drobna poprawka błędu w jakimś otwartym projekcie.

Oczywiście nadal jestem za tym żeby na potrzeby edukacyjne udostępniać dzieciom dowolne narzędzia za
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: zawsze śmieszy mnie to copium z umiejętnościami miękkimi xD czy ty przeoczyłeś może coś takiego jak chatgpt? obecnie z AI możesz rozmawiać jak z człowiekiem (w sensie prowadzenia dialogu - możesz doprecyzować itp - a nie samego poziomu konwersacji); oczywiście ludzie są jeszcze lepsi w rozumieniu wymagań, ale postęp AI niestety dalej #!$%@? (pamiętacie ten meme że AI nie zastąpi programistów bo nie potrafi rysować palców? zgadnijcie co - otóż