Wpis z mikrobloga

Dzisiaj opowiem Wam troszkę o starym dworku położonym w Trójmieście, który najprawdopodobniej lada moment się zawali.
Dwór Fischera przy ul. Starowiślnej w Gdańsku powstał najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku. Był kiedyś własnością Richarda Fischera, jednego z dwóch największych gdańskich browarników.
Bezpośrednio po wojnie mieściła się w nim restauracja „Pawilon”, która znajdowała się na parterze tego budynku. Stołowali się tutaj między innymi marynarze ze statków UNRR-y, czyli Administracji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy. Była to organizacja międzynarodowa utworzona 9 listopada 1943 r. w Waszyngtonie w celu udzielenia pomocy obszarom wyzwolonym w Europie i Azji po zakończeniu II wojny światowej.

W latach 90. w dworze Fischera znajdowały się mieszkania komunalne. Ze względu na pogarszający się stan budynku ostatni lokatorzy wyprowadzili się z niego w 2006 r. Następnie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych zlecił zabezpieczenie budynku, Została sporządzona dokumentacja techniczna obiektu, która kosztowała miasto ponad 19 tys. zł, a zabezpieczenie zabytku prawie 150 tys. zł. Obiekt został m.in. podparty drewnianymi wspornikami, które miały zabezpieczyć budynek przed zawaleniem.

Miasto rozważało także plan zagospodarowania tego historycznego obiektu. Dwór miał stać się ośrodkiem szkolno-treningowym, gdzie zagrożeni bezrobociem lub bezrobotni mieszkańcy z Nowego Portu, nabywaliby nowych kwalifikacji lub poszerzali już posiadane i w ten sposób mogliby wracać na rynek pracy. Niestety ze względu na duży nakład finansowy, pomysł nie wypalił.
Dworek obecnie jest ogrodzony dookoła siatką i jak widać na zdjęciach w fotorelacji, zawaliła się w nim jedna ze ścian. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i pozostaje w zasobach Gdańskich Nieruchomości.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #trojmiasto #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Dzisiaj opowiem Wam troszkę o starym dworku położonym w Trójmieście, któr...

źródło: DSC_0704

Pobierz
  • 22
@Mjakson84: Nawet jak było w "lepszym stanie" w latach 90. to nikt by tego nie dotknął kijem, bo konserwator zabytków w tym kraju to gwarancja nierentowności przedsięwzięcia. Chętnie kupiłby to za 1 PLN dla działki, potem powiedział że konserwator nie pozwala, poczekał aż się zawali a potem zagospodarował działkę w sposób niepowiązany z dotychczasowym.
@Mjakson84 oj brzmi bardzo fajnie, ale czytaj to:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Wlascicielka-zabytkowej-willi-zrezygnowala-z-dotacji-na-remont-n184429.html

Gdańsk sprzedał babie wille, notarialnie poświadczyli, że ma zrobić remont, i co, i #!$%@? :P

Nie zawsze prywaciarz = stan idealny.

Oczywiście, wiem, że miałeś dobre intencje, ja nie neguję. Po prostu zamieszczam jako ciekawostkę.
@nightmeen: teraz to pozostaje już tylko wyburzenie i postawienie czegoś od 0. Oczywiście czegoś pasującego do okolicy. Chociaż jak dla mnie to i zwykly budynek mieszkalny (dla kilku rodzin) mogą tam postawić.