Wpis z mikrobloga

Wykopki be like:
- "My chcemy tylko podatku katastralnego od drugiego mieszkania, żeby fliperów i landlordów okiełznać. Normalnych ludzi to nie dotknie."

Reality be like:
- obrazek poniżej

Words of wisdom be like:
- "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Alexis de Tocqueville, Dawny ustrój i rewolucja

#ekonomia #podatki #nieruchomosci
nikifor - Wykopki be like:
- "My chcemy tylko podatku katastralnego od drugiego miesz...

źródło: Screenshot 2024-02-29 162723

Pobierz
  • 19
@DiMaria
U nas dochodzi do tego niechęć do szeroko pojętego flippingu i faktu że nikt z tym porządku zrobić nie chce

Ale tak, u nas jak wprowadza kastrata to zapewne na wszystkie nieruchy od razu, co by kolekcjonerzy betonu nie czuli się samotni ( ͡º ͜ʖ͡º)
@nikifor:

Words of wisdom be like:

- "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Alexis de Tocqueville, Dawny ustrój i rewolucja


raczej words of nie ogarnia ekonomii. Rządowi państwa z suwerenną walutą nie może jej zabraknąć, państwo takie nie potrzebuje pieniędzy podatnika do finansowania czegokolwiek i podatki nie są od tego.
Rzeczywiście jak każdy kolejny podatek, pozytywnie wpłynie na usługi lokalne, policję, wojsko, straż pożarną, szkoły, baseny lokalne. Bo wpłynie, prawda? A wiem, tym razem będzie inaczej, tym razem się uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@DiMaria: a ty z tych co nie potrzebuja trawajow, bo i tak nie korzystasz? #pdk
@qusqui21: Ja nie jestem zagorzałym przeciwnikiem podatku katastralnego. W normalnym państwie to nawet dobry pomysł, jak piszesz. Ale jest kilka problemów:
- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?
- dwa: podatek
raczej words of nie ogarnia ekonomii. Rządowi państwa z suwerenną walutą nie może jej zabraknąć, państwo takie nie potrzebuje pieniędzy podatnika do finansowania czegokolwiek i podatki nie są od tego.


@ShadyTalezz: xD Jasne, jasne, a empiryczny dowód mieliśmy w Argentynie .
Ja nie jestem zagorzałym przeciwnikiem podatku katastralnego. W normalnym państwie to nawet dobry pomysł, jak piszesz. Ale jest kilka problemów:

- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?

- dwa: podatek katastralny to
@nikifor: a właściwie to co jest złego w gentryfikacji? że wywieje patusów z Wrzeszcza czy innej Pragi?

Za to z podatkiem katastralnym jest inny problem - jeżeli kasa z podatku będzie szła do samorządu to wtedy mamy kolejną grupę imbecyli, w których interesie są wysokie ceny mieszkań, w tym wypadku dlatego, że wpadnie więcej pieniążków z podatków do przeżarcia.
- jeśli wprowadzenie go nie zlikwiduje innych podatków (np. PIT, opodatkowania pracy) to będzie to dodatkowe obciążenie podatkowe. I nie chodzi o obniżenie innych podatków tylko o likwidację. Bo jak da się łatwo obniżyć, to można i potem łatwo podnieść. Także kataster ok - ale za co?


@nikifor: Ale o to właśnie chodzi. Nikt normalny nie chce tego jako KOLEJNY podatek, tylko zamiast innego (np. bezsensownego od pracy).
Nikt normalny nie chce tego jako KOLEJNY podatek, tylko zamiast innego (np. bezsensownego od pracy).


@saviola7: Do tej pory nie widziałem na Wypoku nikogo, kto by pisał "kataster zamiast innego podatku". Czytałem tylko o dodatkowych obciążeniach dla posiadaczy więcej niż jednej nieruchomości. Widocznie nikt normalny tu się się objawił.