Wpis z mikrobloga

No no, dziś pełna mobilizacja płatnych klaunów bez godności i pożytecznych wiadomo kogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Właśnie się dowiedziałem, że w sumie pracuję tylko godzinę dziennie, a zimę nic nie robię. Warzywa się same myją, pakują i odwożą, a maszyny się same serwisują. No i dopłaty. To najważniejsze. Tylko czemu ludzie dalej nie walą do tego zawodu drzwiami i oknami?
#rolnictwo #bekazpodludzi
  • 52
@rolnik_wykopowy:

Tylko czemu ludzie dalej nie walą do tego zawodu drzwiami i oknami?


Bo próg wejścia, czyli zakup ziemi itp jest bardzo wysoki?
Ja od dziecka mieszkam na wsi to w sumie że godzinę dziennie pracujecie to bym nie powiedział ale znowu tych bajek o rolnikach pracujących od świtu do nocy też mi nie wmowisz.
Chociaż nie wiem jak to przy warzywach, bo w końcu trudno znaleźć rolnika który się tym
Bo próg wejścia, czyli zakup ziemi itp jest bardzo wysoki?


@ZielonaOdnowa: 50 tysięcy za hektar to dużo? Na początek kilka hektarów wystaraczy. Ludzie biorą większe kredyty na kurniki.

ale znowu tych bajek o rolnikach pracujących od świtu do nocy też mi nie wmowisz.


@ZielonaOdnowa: Oczywiście, że się nie pracuje codziennie od świtu do zmierzchu, ale dni kiedy trzeba się tak poświęcić też mało nie jest.
Tylko czemu ludzie dalej nie walą do tego zawodu drzwiami i oknami?


@rolnik_wykopowy: Tylko czemu ludzie nie zwijaja interesow jak musza doplacac? No chyba ze chces mi wmowic ze nie da sie sprzedac...

Jak miastowy chce zostac rolnikiem to musi miec worek pieniedzy zeby kupic ziemie.
Jak rolnik chce sie przeprowadzic do miasta to moze sprzedac ziemie i miec worek pieniedzy na start (zeby zalozyc frme czy pracwac na UoP)

Drobna
@rolnik_wykopowy:

@ZielonaOdnowa: Oczywiście, że się nie pracuje codziennie od świtu do zmierzchu, ale dni kiedy trzeba się tak poświęcić też mało nie jest.


Nie będę się wykłócał jak to przy warzywach bo nie wiem, wokół mam głównie rolników z produkcją typu ziemniaki, buraki, zboże, i to chyba nic nadzwyczajnego skoro z wyżej podanego przeze mnie artykułu wynika że to ogromna większość upraw w Polsce.
No i z mojej perspektywy takich
Nie wystarczy parehektarów żeby większość produkcji jaką mamy w Polsce jakkolwiek się skalkulowała, i jak już chyba kilkukrotnie


@ZielonaOdnowa: ostatnio chłopak młody się chwalił że kupił 12ha w kawałku po 30k za hektar, bo w jego okolicy nie ma żadnych młodych ludzi i wszyscy starsi zaczynają wyprzedawać ziemie, jak dobrze poszukasz to znajdziesz i taniej
Nie wystarczy pare hektarów żeby większość produkcji jaką mamy w Polsce jakkolwiek się skalkulowała


@ZielonaOdnowa: Znam gościa, który uprawia 5 hektarów i jest ostatnią osobą, o której bym powiedział, że mu się coś nie kalkuluje. Ale to trzeba wiedzieć co uprawiać i znaleźć dobrego kupca na to.
jak #!$%@? nie zwijają, zobacz ile gospodarstw i ziemi do kupienia w ogłoszeniach xd


@siodemkaxx: Dla tych to pelen szacun. Jakos nie wiem nawet gdzie i jak patrzec bo mnie to nie interesuje. Podeslesz jakiegos linka? Se orientacyjne ceny poogladam. Zobacze se ile by musial miec miastowy ktory chce zostac rolnikiem (pomijajc fakt ze z tego co pamietam to jakastam szkole musi miec). A przy okazji ile na start bedzie mial
@siodemkaxx:

ostatnio chłopak młody się chwalił że kupił 12ha w kawałku po 30k za hektar,


No proszę, młody, zaradny, jak widać potrafi prowadzić gospodarstwo skoro miał kapitał na ten zakup, jak dobrze liczę jakieś 350k, właśnie tak to powinno wyglądać że tacy ludzie przejmują małe gównogospodarstwa po 10h które nie mają sensu za bardzo w dzisiejszych czasach.
U mnie w okolicy to bardziej idzie w kierunku dzierżaw no ale generalnie kierunek
@ZielonaOdnowa: Czyli zaczynasz rozmowę, a nawet nie znasz tematu? xD Dwa główne postulaty, to likwidacja zielonego ładu, a drugi, to zamknięcie się na wolny handel z krajami spoza UE, z którymi europejski rolnik nie wygra przez normy i biurokrację. Ceny warzyw, które ja uprawiam jeszcze nie poleciały na glebę, ale jeśli na to pozwolimy, to i w tej kwestii nas dojadą. Dlatego jak najbardziej popieram producentów zbóż, którzy są teraz na
@rolnik_wykopowy: ja rozumiem jakie są postulaty protestujących rolnikow, przecież ja nigdzie nie napisałem że go nie popieram xD

Jakbyś nie zauważył to ja zawsze jedyne co krytykuje to wasze rolnicze gwiazdorzenie, głupote i #!$%@? jak to ciężko nie macie a po podrapaniu tematu okazuje się że w 90% #!$%@? bzdury i wcale nie macie ani ciężej ani biedniej niż większość pozostałych Polaków, ba, macie naprawdę wiele przywilejów, KRUS to tylko jeden,
Z.....a - @rolnik_wykopowy: ja rozumiem jakie są postulaty protestujących rolnikow, p...

źródło: Screenshot_20240227-172532

Pobierz
@siodemkaxx: Dzieki ze chcialo Ci sie odpowiedziec. Fajne grosze :) Na to "ladne poprowadzenie" tez jakas kasa by sie przydala.

Czyli wychodzi ze jak miastowy chce zostac rolnikiem to musi miec miedzy 1 a 3 mln a start. A rolnik jak chce zostac miastowym to ma miedzy 1 a 3 mln na start.

@rolnik_wykopowy Widac roznice?
rolnik jak chce zostac miastowym to ma miedzy 1 a 3 mln na start.


@gorzki99: po czym to wywnioskowałeś? xD

zyli wychodzi ze jak miastowy chce zostac rolnikiem to musi miec mie


@gorzki99: nie musi miec, może zaczynać od dowolnej kwoty, są tacy co weszli z niczym w ostatnich 10 latach, a są tacy co weszli z kapitałem kilkunastu milionów, a zwróci im się to pewnie nigdy xD
@gorzki99:

Czyli wychodzi ze jak miastowy chce zostac rolnikiem to musi miec miedzy 1 a 3 mln a start. A rolnik jak chce zostac miastowym to ma miedzy 1 a 3 mln na start.


Nie wystarczy, koledzy @siodemkaxx i @rolnik_wykopowy z pewnością z chęcią objaśnia Ci kto może i gdzie kupić sobie ziemie jeśli nie jest jeszcze rolnikiem.
Może też powiedzą Ci na jakim oprocentowaniu kupi ziemie rolnik jeśli chce posiłkować
po czym to wywnioskowałeś? xD


@siodemkaxx: Po cenach z linkow ktore zapodales?. Sa tam ceny od 400k do 3mln (a tylko na szybko obczailem)

Jak mam wejsc z niczym skoro ktos wyzej napisal ze male sie nie oplaci? Zalozmy ze jestem miastowym. Nie zarabiam minimalnej ale kokosow tez nie. Zapragnalem zostac rolnikiem. Kto mi da kredyt na milion (albo 3) zebym se mogl te gospodarstwo borowek kupic?

wejście w produkcję rolna