Wpis z mikrobloga

No no, dziś pełna mobilizacja płatnych klaunów bez godności i pożytecznych wiadomo kogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Właśnie się dowiedziałem, że w sumie pracuję tylko godzinę dziennie, a zimę nic nie robię. Warzywa się same myją, pakują i odwożą, a maszyny się same serwisują. No i dopłaty. To najważniejsze. Tylko czemu ludzie dalej nie walą do tego zawodu drzwiami i oknami?
#rolnictwo #bekazpodludzi
  • 50
@gorzki99: po pierwsze koszty, jak nie odziedziczyłem ziemi, podstawowego sprzętu i budynków to słusznie trafiłeś, gdzieś 1-3 mln na start jak znalazł.
Po drugie ta szkoła a jakiś czas temu doszły przepisy o zakupie ziemi, bodajże poza swoja gmina nie kupisz? Przyznam że tego już do końca nie znam bo tylko raz mi kolega przy wódce opowiadał i nie kojarzę już do końca, możesz sam wygooglac.
@ZielonaOdnowa: piszesz pismo do KOWR o pozwolenie na zakup i dostajesz, albo robisz sobie w necie kurs i kupujesz do woli ile chcesz
wtedy jak zostajesz rolnikiem bo zrobiłes kurs to też masz te twoje "preferencyjne kredyty", aż sam z ciekawości sprawdziłem, dla młodych rolników jedynym "preferencyjnym" warunkiem, jest częściowa spłata kapitału do wysokości max 20k euro, warunki kredytu, oprocentowanie, marże itd. ustala bank, oczywiście trzeba spełnić pierdyliard warunków żeby to
Po cenach z linkow ktore zapodales?. Sa tam ceny od 400k do 3mln (a tylko na szybko obczailem)


@gorzki99: ale to często są ceny całych gospodarstw, z domem, budynkami itd. często to są domy w wysokim standardzie, tylko po prostu na wsi, gdzie za podobny dom na przedmieściach miasta wojewódzkiego byś zapłacił 1,5mln, tam płacisz 500k za dom z paroma hektarami xD

ak mam wejsc z niczym skoro ktos wyzej napisal
bank da, pod zabezpieczenie hipoteki jaką kupujesz?


@siodemkaxx: Niby da. Pytanie tylko czy rzeczywiscie wyceni ta hipoteke na tyle ze sie zabezpieczy.

ale to często są ceny całych gospodarstw, z domem, budynkami itd.


No ok. spoko. Tylko to nie zmienia faktu ze te 1-2-3 mln musze miec. A sprzedajac ten 1-2-3 mln mam.
jak uda ci sie sprzedac ( ͡º ͜ʖ͡º)


@siodemkaxx: No tak. Nie sprzedam za 3 to sprzedam za 2. 2 mln piechota nie chodzi a jak mam dokladac i nie sprzedac za 3 to wole sprzedac za 2 i nie dokladac. NIe sprzedam miastowemu to poszukam wsrod firm. Oczywiscie ze moze sie nieudac.
@djtartini1: xD
U mnie rolnicy po okolicy jeżdżą i podkradają sobie dzierzawodawców, a na zakup jeździ się licytować a nie z konkretną kwota, gdzie oddają w użytkowanie ziemie za darmo?
Może całe gospodarstwa ze sprzętem?
No ino siadać na ciągnik i uprawiać... xD
Jest najem, użytkowanie na czas określony itd


@djtartini1: Miras jakis cas temu zastanawialem sie nad kupnem ogrodka. Bardziej jako lokata kapitalu ale w sumie to odpoczynek i rekreacja tez byly rozwazane :P

I czego sie dowiedzialem? Ze kupujac ogrodek nie jestes jego wlascicielem - "wynajmujesz go". Bardzo szybko zlalem temat. NIe ide w cos gdzie nie jestem wlascicielem - wloze kase a potem ktos sie na mnie wypnie. Jak juz w
50 tysięcy za hektar to dużo? Na początek kilka hektarów wystaraczy. Ludzie biorą większe kredyty na kurniki.


@rolnik_wykopowy: czyli +200 tys na ziemie, pozniej prawie banka w kredycie na Johna Deera, a gdzie koszt nawozu, ziarna, chemii?

Nawet z doplatami od Unii (tej samej przeciwko ktorej protestujecie) to spokojnie wyjdzie z pol banki na start. Gdzie idziesz do kolchozu i ci moze nawet ubranie robocze dadza za free ( ͡°
Nawet z doplatami od Unii (tej samej przeciwko ktorej protestujecie) to spokojnie wyjdzie z pol banki na start. Gdzie idziesz do kolchozu i ci moze nawet ubranie robocze dadza za free ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


@KupujacKarmeDlaKotaNieMajacKota: a po co do kołchozu? czemu porównujesz etat z działalnością rolniczą? porównaj z otwarciem swojej działalności,
mnie rolnicy po okolicy jeżdżą i podkradają sobie dzierzawodawców


@ZielonaOdnowa: ale jednak dzierżawią, a nie kupują. To zlaeży faktycznie od okolicy i rozdrobnienia gospodarstw, mnie się rzuciły takie ogłoszenia w Iłży.
@KupujacKarmeDlaKotaNieMajacKota: za to 200k to kupisz 4 hektary na których nie będziesz w stanie prowadzić skalkulowanej działalności poza niszowymi uprawami, może jakieś zioła, warzywa wątpię czy na tak małym areale będzie to się kalkulować, wyciągniesz 12 z hektara po odliczeniu kosztów to masz 50 na rok, troche mało na dzisiejsze czasy. A to tylko ziemia, bez sprzętu itd, więc próg wejścia jak pisałem wyżej jest wysoki.

@siodemkaxx do jakich branż są
@djtartini1: kupują też jak ktoś chce sprzedać, chciałem Ci pokazać u mnie w okolicy jakieś ogłoszenie z hektarem za 70-80tys ale jak okazało się w promieniu 20km żadnego ogłoszenia o sprzedaniu ziemi rolnej. Pokaż te z okolic Iłży że ktoś odda za darmo ziemie.
do jakich branż są wyższe dofinansowania?


@ZielonaOdnowa: poszukaj, poczytaj, znajomy który ma firme budowlanka, hydraulika, elektryka itp. wziął w kilka lat kilka razy tyle dofinansowania co my na gospodarstwo przez 20 lat xD

Zresztą pisze że areał gospodarstw się powinno zwiększać to ten pisze że powinny powstawać nowe, co jest bezcelowe kiedy gospodarstwa dzisiaj są za małe co powoduje zdecydowana większość problemów.


@ZielonaOdnowa: wszystko zależy co te gospodarstwa uprawiają, wiadome,
@randybobandy2: dzięki że mi wytłumaczyłes, a te żniwa ile trwają? Bo wyżej pisałem że na palcach jednej ręki da się policzyć takie dni w roku, ile się myliłem? Mamy trzecia dekadę XXI wieku, nikt nie kosi kosa i nie wiąże tego w snopy, żniwa na 80h u znajomego nie trwają nawet tygodnia i jak nie ma zagrożenia ze pogoda pokrzyżuje szyki to nikt do tej 2 w nocy na polu nie