Wpis z mikrobloga

Szukam porady związanej z #ortodoncja Mam stłoczenie zębów. Górne zęby się ścierają coraz bardziej. Chciałem założyć aparat na żęby. Mam kompleksy związane z tym, że są krzywe. Ortodonta stwierdził, że przez okres 2-3 lat w celu wyrównanie wady powinna być noszona szyna, zamiast aparatu. Miał ktoś podobnie? Szyna powodowałaby seplenienie. Nakładki typu Dr Smile to ściema. Czy tego rodzaju wady i ścierające się, kruszące zęby to tylko na protezę w przyszłości czy licówki? Lvl 26. #dentysta #zeby #lekarz #medycyna #aparatnazeby #drsmile #pytaniedoeksperta
  • 19
@DarthKenobi a to jakaś szyna na stale czy na noc?
Ja zakończyłem leczenie ortodontyczne i teraz noszę tylko retainer. Nie mam wrażenia żebym przez to bardziej seplenił. Przy aparacie też miałem seplenić a miałem wrażenie że aparat wymusza na mnie mówienie wolniej i wyraźniej przez co niwelowałem tę wadę wymowy
@DarthKenobi: nie do końca rozumiem. Zostało Ci zaproponowane leczenie alignerami, tak? Invisaligm, orthero czy coś w tym guście? I zastanawiasz się czy warto do nich dopłacać czy zostać przy tradycyjnym aparacie metalowym? Czy o co pytasz?
Licówki to po skończonym orto.
@moll: to jest możliwe? Jak zapytałem kiedyś o to jakiegoś ortodontę, to odpowiedział, że "chodzi się na kontrolę, tam gdzie się zakładało. Najlepiej mieć ortodontę prowadzącego"
@DarthKenobi: na krzywizny to aparat zakładasz, później odbudowa zębów jak już mocno starłeś (kompozytowa lub porcelana jak szastasz hajsem) a szyna żeby nie ścierać zębów w przyszłości. Tylko po co na stałe? Na noc nie wystarczy? Za dnia przecież kontrolujesz szczękę
@DarthKenobi: nie, leczenie nakładkami prowadzone przez lekarza to nie scam, to sprawdzona i uznana metoda leczenia. Choć nie każdy się kwalfikuje do leczenia nakładkami.

Jaką szynę masz na myśli? Pierwszy raz słyszę o takiej metodzie leczenia, chyba że coś źle nazywasz lub zrozumiałeś. Do ustawienia zębów potrzebny jest aparat. Szyna terapeutyczna stosowana jest przy chorobie okluzyjnej. Może być też szyna ochronna, zapobiegająca ścieraniu zębów. Nie wiem jaką inną szynę mógłbyś mieć
@SkrytyZolw: stłoczone zęby jest taka wada + ósemki wychodzące i rozpychające się powoduję to, że pomiędzy niektórymi zębami robi się ciaso (nić dentystyczną muszę "wpiłowywać" bo nie wchodzi od razu). Byłem u dwóch ortodontów. Największy mój problem to ścieranie, bo się pogłębia