Wpis z mikrobloga

ja mam wrażenie że ludzie czasami tak się napinają po złości w stylu "HAHA zarabialiście tyle kasy, ale Was zautomatyzują i będziecie rowy kopać"


@Dietetyq: Mam dokładnie takie samo wrażenie, że o AI najwięcej to piszą ludzie co #!$%@?ą na magazynie i próbują się dowartościować, że programista przestanie zarabiać 20k i będzie bezrobotny a on na magazynie za 4k to ma życie jak marzenie :)
@Bombonier: ja nie mówię, bo krajobraz może zmienić się diametralnie, może być zupełnie inny próg wejścia w zawód i też inne zarobki jak za X lat będzie można tworzyć soft tylko robiąc analizę biznesową i code review będzie polegało na tym że była nauczycielka języka angielskiego będzie czytała prompt i patrzyła czy budowa zdań jest zgodna z wymogami "klucza" :P

a może taka łatwość w tworzeniu kodu spowoduje ogromny boom na
AI na ten moment ledwo sobie radzi z napisaniem kilkunastu linijek skryptu w jakimś pyhonie


@OddajButa123: Moim zdaniem doskonale sobie radzi z krótkimi, nawet średnio-zaawansowanymi funkcjami w Pythonie oraz kilku innych popularnych językach. Kwestia dobrego opisania zadania.
Różnica jest taka że AI się rozwinie szybciej niż ci ludzie xD


@KochanekAdmina: no dobra, załóżmy nawet że w przeciągu 5 następnych lat AI nauczy się pisać świetnej jakości zaawansowany kod. I co wtedy, firmy zwolnią programistów i ludzie z biznesu będą wklepywać te prompty i potem sprawdzać czy kod działa poprawnie? XD
@Volantie: @pa6lo @Dietetyq zaden programista tu sie nie wypowoada bo kazdy wie jak wyglada sytuacja xD AI to poki co nie jest w stanie napisac kilku linijek sensownego kodu i jest to mniej wiecej narzedzie w codziennej pracy tak samo przydatne jak eslint, prettier czy jakas inna wtyczka lub plugin. A ilu programistow zastapil eslint?
już to widzę jak sobie radzi taka osoba w embedded ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@repro5: Dobry kontekst i dane wejściowe zapewnią poprawny wynik. Domyślam się, że niedługo będą dostępne wyspecjalizowane LLMy do których załadujesz dokładną specyfikację hardware i mapę pamięci. Czterdzieści lat temu też nikt nie wierzył, że kompilatory języka wysokopoziomowego będą pisać lepszy assembler od programistów.
zaden programista tu sie nie wypowoada bo kazdy wie jak wyglada sytuacja


@Pasterz30: Aha.

nie jest w stanie napisac kilku linijek sensownego kodu


Jeżeli używasz GPT4 i dobrze opisujesz zadania, dodając niezbędny kontekst, to model wypluwa poprawne rozwiązanie dla większości nawet dość zaawansowanych problemów. Czasami potrzebnych jest kilka iteracji w celu dopracowania rezultatów.

Z wątków na tym tagu wynika, że większość tych, którzy uważają, że GPT nic nie potrafi, byle jak
@Volantie ChatGPT nie powstał w 2022 tylko został upubliczniony wtedy, trenowany był kilka lat wcześniej i przepalił ogromne pieniądze zanim został modelem językowym jaki znamy.

Popatrz sobie jak Tesla wypuściła kilka lat temu autonomiczne auto, które samo ogarniało jazdę z punktu A do B. Jak wypuścili system to był w wieku prenantalnym . I teraz mamy 10 lat od 2014 roku w którym to trafiła pierwsza komercyjna Tesla z autopilotem na salony.
skoro jest niby taki kryzys w tym IT to jak wytłumaczycie to że Malala7 znalazł robotę jako programista na drugim roku studiów


@niemalala7: Nie wiem kto to, ale jakby miał na pierwszym roku logikę, to by nie zadawał takich pytań.
Zerknijcie sobie na git/kod apek od MS, mają po 3k otwartych bugów, MAUI nie umie poprawnie listy z headerem wyrenderowac na Android, a mówimy o frameworku firmy która ma AI jako usługę w portfolio i najlepszych programistów na świecie.

Tak AI będzie pomocne ale nadal będą kodojebcy potrzebni by przerobić ogromne ilości rzeczy których nie da się automatem #!$%@?.