Wpis z mikrobloga

Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza prośba na końcu posta :)

Dzisiaj rozwiejemy mit, z którym spotykamy się podczas rozliczania PIT-38 naszych klientów mówiący, że można odliczyć wyłącznie do 50% strat (z danego roku) z 5 ostatnich lat.
W obiegowej świadomości natomiast nie występuje nowelizacja z roku 2019, która umożliwia odliczenie do 100% straty!
Art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących

pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł; nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w

pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może

przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Na przykładzie:
W roku 2022 mam stratę na obrocie akcjami: 7000PLN
W roku 2023 mam dochód(zysk) na obrocie akcjami: 5000PLN
W roku 2023 mogę odliczyć 5000PLN straty z roku 2022
Na kolejne lata pozostaje jeszcze 2000PLN straty z roku 2022
NIE MOŻNA ŁĄCZYĆ odliczania do 100% straty z odliczaniem do 50% strat z ostatnich 5 lat.

Jako, że nasz projekt wywodzi się z mirko a w PIT-38 można przekazywać 1.5% zdecydowaliśmy wesprzeć naszym 1.5% jednego z mirków @franekbo i zachęcamy też innych!
KRS: 0000387207
Cel szczegółowy: 2584 Hanna Bojarska
Szczegóły w Jego wpisie:
https://wykop.pl/wpis/75064411/czesc-mam-prosba-ale-najpierw-dla-zasiegu-rozdajo-

Nasze rozdajo zakończy się dzisiaj o 22:00 i wśród plusujących nagrodą będzie 1 pakiet premium na naszej platformie (za ten lub kolejny rok jeśli już go posiadacie).

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
kalkulatorgieldowy - Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza p...

źródło: odliczanie_do_100_strat

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach