Wpis z mikrobloga

Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza prośba na końcu posta :)

Dzisiaj rozwiejemy mit, z którym spotykamy się podczas rozliczania PIT-38 naszych klientów mówiący, że można odliczyć wyłącznie do 50% strat (z danego roku) z 5 ostatnich lat.
W obiegowej świadomości natomiast nie występuje nowelizacja z roku 2019, która umożliwia odliczenie do 100% straty!
Art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących

pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł; nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w

pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może

przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Na przykładzie:
W roku 2022 mam stratę na obrocie akcjami: 7000PLN
W roku 2023 mam dochód(zysk) na obrocie akcjami: 5000PLN
W roku 2023 mogę odliczyć 5000PLN straty z roku 2022
Na kolejne lata pozostaje jeszcze 2000PLN straty z roku 2022
NIE MOŻNA ŁĄCZYĆ odliczania do 100% straty z odliczaniem do 50% strat z ostatnich 5 lat.

Jako, że nasz projekt wywodzi się z mirko a w PIT-38 można przekazywać 1.5% zdecydowaliśmy wesprzeć naszym 1.5% jednego z mirków @franekbo i zachęcamy też innych!
KRS: 0000387207
Cel szczegółowy: 2584 Hanna Bojarska
Szczegóły w Jego wpisie:
https://wykop.pl/wpis/75064411/czesc-mam-prosba-ale-najpierw-dla-zasiegu-rozdajo-

Nasze rozdajo zakończy się dzisiaj o 22:00 i wśród plusujących nagrodą będzie 1 pakiet premium na naszej platformie (za ten lub kolejny rok jeśli już go posiadacie).

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
kalkulatorgieldowy - Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza p...

źródło: odliczanie_do_100_strat

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: co w przypadku straty w kilku latach? Można stratę z wielu lat odliczyć w 100% od zysków w jednym obecnym roku? Teoretycznie nie łączy się to z rozliczeniem 50% z innych lat, bo w obu przypadkach rozliczam stratę 100%.
  • Odpowiedz
@ce666e427a: można odliczyć 100% straty z JEDNEGO roku. Rozumiemy, że pytanie dotyczy 50% strat z 5 lat, które pokrywają 100% strat z jednego roku - tak, tak też można.
Jeśli jednak chodzi o inny przypadek to proszę o rozpisanie tutaj lub na PW przykładowych wartości tak by była jasność.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy o, a może Wy mi podpowiecie czy w tradycyjnym pit37 można gdzieś odliczyć (ile i gdzie wpisać?) kwotę biletów miesięcznych na dojazdy do pracy w innym mieście niż zamieszkania? Około 270 zł miesięcznie kosztowały średnio razy dwanaście miesięcy. Jakoś trzeba to też udowadniać załącznikami z potwierdzeniami?
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: taki przypadek miałem na myśli:
2021 - strata 1000
2022 - strata 2000
2023 - zysk 5000

Czy za rok 2023 mogę zapłacić tylko podatek od kwoty 5000-2000-1000=2000, czyli jednocześnie odliczyć 100% z dwóch lat. Z waszej wiadomości wyżej wnioskuję, że nie można, aczkolwiek nigdzie nie udało mi się znaleźć konkretnej informacji dlaczego i czy faktycznie tak jest.
  • Odpowiedz
@jarqos: w przypadku mBanku wszystkie operacje są w PIT-8C i nie należy ich uwzględniać w rozliczeniu "innych źródeł" :)
Informujemy też o tym "na czerwono" na karcie podsumowań.

@Couto nasza odpowiedź WEDŁUG NAS (nie mamy 100% pewności bo punkt ustawy jest napisany wieloznacznie) może być to dowolny rok z ostatnich 5 lat

@ce666e427a nie można niestety, można wybrać albo 100% z roku 2021 albo z roku 2022.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: hmm ciekawe. Nie chcę się już za bardzo rozpisywać, ale nie do końca się zgadzam. Na wszystkich stronach, które znalazłem jest informacja, że straty można łączyć, tylko po prostu każdy rok musi być rozliczony według własnych zasad.
Podobnie opisuje to facet tutaj https://youtu.be/UE5MsPYJ8Jo?si=PkTb4HhCm7RWNa_1

Nawet tutaj w oficjalnych dokumentach https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf na stronie 23, art 9.3 nie znalazłem nic co by zakazywało rozliczenia 100% strat z wielu lat jednocześnie.
  • Odpowiedz
  • 1
✨️ Czas ogłosić wyniki ✨️

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj

Zwycięzcy:
· @gasu_kurobikari

Liczba zakwalifikowanych osób: 74
Szansa na wygraną: 1.35%

Data przygotowania i zamrożenia listy uczestników: 17 lutego 2024 - 22:00:05.

@kalkulatorgieldowy pamiętaj aby dostarczyć obiecane nagrody.

Gratulujemy wygranym i życzymy kolejnych sukcesów.

Chcesz stworzyć własne #rozdajo? Zajrzyj na stronę Mirko Loteria
  • Odpowiedz
@mirkopro_bot: @gasu_kurobikari sprawdź proszę PW :)
Artura znam (osoba z filmiku) i dam mu znać o błędzie w jego materiale w tym wypadku ;)
Przepisy nie mają dopisku "LUB" ale takie jest jego znaczenie.
Idąc tokiem myślenia, że można je łączyć:
po co w tym wypadku jest przepis o 50% skoro można 100% z każdego roku? Czy 50% nie jest redundantne?
  • Odpowiedz
@gasu_kurobikari: niestety nie można łączyć PIT-38 z innymi PIT. Również nie można łączyć w obrębie samego PIT-38 wyników z akcji i np. dywidend.

W przypadku bankructwa jest to "śliska" sprawa i co urzędnik to interpretacja. Wg nas słuszne jest uznanie, że bankructwo i wycofanie to "sprzedaż" za 0PLN. Ale tutaj musimy Cię skierować do Twojego US. De facto bez indywidualnej interpretacji podatkowej nie ma nic pewnego w tym przypadku.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy to powiedzmy jeszcze jeden przyklad:

2020 - strata
2021 - strata
2022 - zysk (brak rozliczenia straty)
2023 - zysk
2024 - ?

I rozumiem ze opcje sa nastepujace (na rozliczenie 2023 roku):
1. rozliczenie straty 50% z 2020 i 50% z 2021 (pozostale polowki bedzie mozna rozliczyc w 2024)
2. rozliczenie straty jednorazowo 100% z 2021 lub 2022 (wtedy w rozliczeniu 2024 nie ma co ze strat odliczyc, jesli z
  • Odpowiedz
@Couto: masz racje i przy odpowiedniej kombinacji kwot możesz nie być w stanie rozliczyć wszystkich strat.
Np.
2020 - strata 1000PLN
2021 - strata 1100PLN
2022 - zysk (bez rozliczenia straty)
2023 - zysk 900PLN
2024 - zysk 900PLN
Gdybyś w takiej kombinacji odliczył od zysku z 2023 - 900PLN od straty z 2020 zostało by Ci 100PLN do odliczenia.
Następnie za rok 2024 możesz odliczyć:
- ponownie 900PLN tym razem
  • Odpowiedz