Wpis z mikrobloga

Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza prośba na końcu posta :)

Dzisiaj rozwiejemy mit, z którym spotykamy się podczas rozliczania PIT-38 naszych klientów mówiący, że można odliczyć wyłącznie do 50% strat (z danego roku) z 5 ostatnich lat.
W obiegowej świadomości natomiast nie występuje nowelizacja z roku 2019, która umożliwia odliczenie do 100% straty!
Art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących

pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł; nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w

pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może

przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Na przykładzie:
W roku 2022 mam stratę na obrocie akcjami: 7000PLN
W roku 2023 mam dochód(zysk) na obrocie akcjami: 5000PLN
W roku 2023 mogę odliczyć 5000PLN straty z roku 2022
Na kolejne lata pozostaje jeszcze 2000PLN straty z roku 2022
NIE MOŻNA ŁĄCZYĆ odliczania do 100% straty z odliczaniem do 50% strat z ostatnich 5 lat.

Jako, że nasz projekt wywodzi się z mirko a w PIT-38 można przekazywać 1.5% zdecydowaliśmy wesprzeć naszym 1.5% jednego z mirków @franekbo i zachęcamy też innych!
KRS: 0000387207
Cel szczegółowy: 2584 Hanna Bojarska
Szczegóły w Jego wpisie:
https://wykop.pl/wpis/75064411/czesc-mam-prosba-ale-najpierw-dla-zasiegu-rozdajo-

Nasze rozdajo zakończy się dzisiaj o 22:00 i wśród plusujących nagrodą będzie 1 pakiet premium na naszej platformie (za ten lub kolejny rok jeśli już go posiadacie).

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
kalkulatorgieldowy - Dzisiaj jeszcze jedno #rozdajo garść wiedzy podatkowej i nasza p...

źródło: odliczanie_do_100_strat

Pobierz
  • 39
@kalkulatorgieldowy: zasada o 50% będzie cały czas miała zastosowanie w latach następnych, innych niż pierwszy w którym zaczniemy odliczać daną stratę (np strata przekroczy 5 milionów i pozostała nadwyżkę musimy rozliczyć w kolejnych latach).

Może też być tak, że mamy stratę 5000. W kolejnym roku zysk 1000 (odliczamy tutaj stratę 1000 z poprzedniego roku) a w kolejnym roku znowu zysk 4000. I tutaj nie odliczymy już całości tylko maks 50% (czyli
@ce666e427a: udało nam się "dokopać" to indywidualnej interpretacji zgodnej z tym co piszesz. jest to ciekawa sytuacja, ponieważ to co przedstawialiśmy jest na podstawie opinii doradców podatkowych. Ostatecznie jednak to naczelnik US jest instancją wyższą. Oczywiście jest to interpretacja indywidualna ale jesteśmy skłonni przyjąć, że interpretacja, którą otrzymaliśmy była z kategorii "dupochronnej" czyli taka, która nie naraża nigdy podatnika na problemy z US.
TLDR: masz rację a my się myliliśmy :)
@Smartek: napisz jako osobny wątek. Ogólnie: możesz je ująć w polu "koszty" ale tylko wtedy, jeśli wynoszą więcej niż standardowe KUP.

A standardowe KUP:
wynoszą 300 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 3600 zł – w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę;

Czyli jak dojeżdżasz do innej miejscowości
@OsSikorskiego poza tym, ograniczenie powinno być w drugą stronę, w sensie maksymalnie 3600 i gdy kogoś obciążyło na więcej to już więcej sobie nie odliczy. Inaczej gdyby kosztowało mnie to na przykład 100 zł miesięcznie, czyli 1200 zł łącznie to z jakiej racji mógłbym tam wpisać 3600?
@kalkulatorgieldowy: trochę odkopię, bo tafiłem przypadkiem i torchę mnie zdziwiło. Co roku inwestuję powiedzmy 1k przez ostatnie 5 lat. Nic nie sprzedaję, sam zakup i tak sobie trzymam. Jeśli w przyszłości postanowię sprzedać, to nie będę mógł odliczyć 5x1k które wydałem na zakup?
@kalkulatorgieldowy: I ja odkopię. Czy technicznie w kalkulatorze rozliczam stratę z poprzednich lat, czy wpisuję już w deklaracji na gov? Tzn. Czy jak mam zysk za '23 to w deklaracji wpisuję normalne wartości zysku z kalkulatora i ręcznie dopisuję stratę (w deklaracji) czy wpisuję ją wcześniej, już na kroku danych w kalkulatorze? Bo chyba nie widzę tej opcji