Wpis z mikrobloga

#komputery #komputer #it #pcmasterrace

W sumie od 3 tygodni mam spory problem z przycinkami w grach sieciowych, zrywaniem sieci podczas ogladania wideo, na kilku urzadzeniach w sieci. Na początku chyba zaczęło się od tego, ze gra miała problem z doczytaniem detali w trybie sieciowym, potem zaczęły sie regularne stuttery, gdzie upload z wartosci 40 Kb/s skakał do 3 Mb/s, albo po pewnym czasie połączenie urywało się nawet do minuty. W przypadku streamowanego wideo podobnie zrywa czasami połaczenie na kilkanascie sekund do kilku minut. Co próbowałem zrobić:

-wezwałem techników i rozmawiałem telefonicznie z adminami od dostawcy internetu, problem w tym, że u nich nie widać tych skoków uploadu, technicy po wizycie i resecie routera i update sterowników, też nie stwierdzili jakichkolwiek problemów z połączeniem, zasugerowano mi, że to jakiś proces zapycha bufor, przez co występuje stutter, ale patrząc na monitor zasobów nie mogłem wizualnie zauważyć nawet tego spike do 3Mb/s, ktory był widoczny w menadzerze zadań, w karcie Ethernet
-zaktualizowałem sterowniki hardware, patrzyłem też na poprawki do W10, ale nie widać tam nic związanego z siecią, ot typowe poprawki bezpieczeństwa, zakładałem, że przyczyną może byc hardware (padające gpu, dysk, może ram), ale w grach typowo offline problem nie występuje w jakiejkolwiek postaci, jak tylko dochodzi moduł sieciowy natychmiast pojawia się stutter/rozłaczanie
-problem ze stabilnoscią sieci występuje nie tylko na moim komputerze, ale też na laptopie i 2 komórkach (tam nie jestem w stanie sprawdzić gier, ale aplikacje potrafią się wyłączać albo zrywać połączenie po wifi

Parametry komputera
Ryzen 7 5700x
32GB 3733Mhz ram (2x16)
2060 Super 8GB
MSI B450 Gaming Plus Max
Adata SX8200 PNP
Win 10

Parametry laptopa
Ryzen 4500u
16GB 3200MHz ram
Nvme SSD
Win 11

Telefony
Huawei Mate 20 Pro
Samsung S70

Router
Merkusys ac1200 (kupiony w sierpniu 2021, ogólnie wg techników i adminów to raczej nie router, ale pewności nie mam, przymierzałem się do zakupu innego, ale wolałbym poczekać na rady kogoś kto się zna)

Załączam też screen z menadżera zadań jak wygląda sieć podczas stutterów (przerywana linia, te wartości po spadku w linii ciągłej to wyłączenie wideo, została tylko gra). Powiem szczerze, że nie wiem jaki program do monitorowania wybrać, ani jaka może być przyczyna, czy może jeszcze jakoś sprawdzić sprawność elementów hardware
Grimsch - #komputery #komputer #it #pcmasterrace

W sumie od 3 tygodni mam spory prob...

źródło: problem

Pobierz
  • 13
ogólnie wg techników i adminów to raczej nie router


@Grimsch: Pewnie mieli na myśli że nie jest to router bo jest tandetny i działa byle jak. Ciekawe ile ma RAMu, na stronie producenta nie ma ani jednej wzmianki o tym, a do tego pod nazwą "AC1200" mają pierdyliard różnych modeli bo ta nazwa nawiązuje tylko do standardu 802.11ac i jego prędkości. Do tego jest to standard dziesięcioletni a obecny to 802.11ax,
@supra107: ogólnie przez te 3 lata router działał ok, w sensie pingi były poprawne, a poza tym doczytywaniem w grze to nie zauważałem problemów, aż do momentu wystąpienia stutterow. Czyli zakładasz, że to router, a nie np. PC,? Trochę podejrzewam, że router może dogorywać po 3 latach intensywnej eksploatacji, typowy model z półki od firmy sprzedającej internet. A jakiś software, którym mógłbym sprawdzić ewentualny proces jaki to wywołuje? Komp stacjonarny jest
@Grimsch: Softu do sprawdzenia raczej nie ma, bo musiałby być w routerze, a na takiej tandecie na pewno takiego nie uświadczysz, jakie ma obciążenie procesora i RAMu. A poprawny router nie zaczyna nawalać po 3 latach, czy to z wieku czy to z paru podłączonych urządzeń.

Jeszcze możesz zrobić takie testy: odłącz od routera wszystko co się da oprócz kompa. Jak coś jest połączone po WiFi, to albo wyłącz w tym
Próbowałem z jednym urządzeniem, ale jak tylko odpalam grę to na pc zaczyna się stutter albo po pewnym czasie tak jakby łącze zapychało się i rozłącza się na kilkadziesiąt sekund. Na komórkach problem występuje rzadziej, dlatego mocno podejrzewałem PC, ale nie wiem od czego zacząć, poza tym co sprawdziłem już wcześniej. Problem zaczyna się zazwyczaj od gier na komputerze stacjonarnym, ale tylko w komponencie sieciowym. W sumie jeśli wykluczamy PC, to jaki
@Grimsch: Zrób taki sobie test, że podłącz komputer stacjonarny do Internetu bez udziału routera. Znaczy, zamiast niego podłącz komputer. I wtedy będziesz miał pewność gdzie leży problem.
@supra107: @crazy_wolf wziąłem tez inny router(ten sam model, ale nowy, chwilowo pożyczony) i występuje ten sam stutter/rozłączenie w tych samych aktywnościach, natomiast samego kabla nie mogę podpiąć bo cała sieć u tego usługodawcy jest skonfigurowana pod routery, teraz zastanawiam się nad kartą sieciową w PC, która może potencjalnie destabilizować połączenie sieciowe, bo GPU tak szczerze, nie wiem jakby mogło rozłączać sieć/stutterowac tylko tytuły sieciowe.
@Grimsch: Komputer też może być routerem. Po prostu skopiuj adres MAC na chwilę z routera, albo login/hasło do pppoe jeżeli operator ustawił. Tylko wtedy będziesz miał pewność że problem nie leży po stronie samego routera, tym bardziej jeżeli zamieniłeś na taki sam złom :)
@supra107: w sumie po sprawdzeniu na nowym routerze jest to samo, ale np, wykonujac ping do www i lokalnie, skok ms wystepuje w wierszu polecen, do lokalnego ip, strona posiada caly czas stabilny ms, w sumie czy to moze byc typowo hardware czy moze warto strzelic format?
@crazy_wolf: Ogólnie jest to samo, jedno dziwne co znalazlem, to przy ping 192.168.1.1, czyli typowy local do routera ma skoki powyzej 1ms do 15-20ms. Pytalem o to admina, ale powiedzial, ze to raczej problem po mojej stronie, cos ze sprzetem/software bo ping na tym ip powinien byc na <1ms