Wpis z mikrobloga

@rzzz no i powiedział dobrze, tylko szkoda że nie odniósł się do możliwości państwa ws wpływania i regulacji rynku nieruchomości. Lubię Tuska i doceniam jego wyjątkową biegłość retoryczną, ale chciałbym żeby jednak wprost odniósł się do problemów zgłaszanych w przedmiocie.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 7
@vvv-vvv: a co on może/powinien zrobić oprócz wycofania się z 0% i czekania aż rynek ładnie zareaguje spadkami?
Przecież nie ma na nic kasy, Tusk nie wyczaruje teraz nagle 50 mld, żeby wybudować 100k komunalek.
Myślisz, że skąd ta inba o CPK czy Intela, przecież każdy wie że to jest mega ważne, problem że hajsu niet. A wizerunkowo lepiej z obietnic zrezygnować niż podatki podnosić.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 124
wiesz jak działa wibor

@printf: Słyszałem, że złe banki nim manipulują i ustawiają go specjalnie wysoko, żeby ludzie jak największe raty płacili.
Ale jednej rzeczy skumać nie mogę. Czemu ci źli banksterzy obniżali systematycznie wibor kredyciarzom przez całe 10 lat (2011-2021). Wtedy kredyciarze coraz to mniejsze i mniejsze raty przez to płacili. To była jakaś pułapka?

No i teraz słyszę "nie na taką ratę się umawiałem", ale w 2020 nikt
  • Odpowiedz
@rzzz WIBOR w tym się różnił od innych krajowych międzybankowych stóp pozyczkowania, że był ustalany na podstawie zleconych operacji na tym rynku, nie na podstawie faktycznie dokonanych. Chociaż w warunkach konkurencji to mało prawdopodobne, to istniała możliwość że prezesi się dogadali jaki tu ma być wskaźnik.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 4
to mało prawdopodobne, to istniała możliwość że prezesi się dogadali jaki tu ma być wskaźnik.


@vvv-vvv: Nie było i nie ma żadnej zmowy. Jakby była, to wibor nigdy by nie zleciał do śmiesznego 0.2% na półtora roku (przy inflacji 2-3%!).
  • Odpowiedz
No i teraz słyszę "nie na taką ratę się umawiałem"


@rzzz: to niech idzie do sądu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zwykle kłamstwo, w umowach hipotecznych mBank przedstawiał wysokość raty nawet do wysokości oprocentowania prawie 30%
  • Odpowiedz
@rzzz:
"gdzie są te pieniądze zakopane?? Bo w Zakopanem rozumiem nie??"
Oraz legendarne:
PINIENDZY PO PROSTU NIE MA... I NIE BĘDZIE
  • Odpowiedz
@conamirko: ten komentarz to brednie i pokazuje tylko jak ludzie lubią wypowiadać sie w tematach o których nie mają pojęcia tylko co najwyzej poczytali w internecie. Wiesz jak wycenia sie transakcje w banku?
  • Odpowiedz
i nie ma realnej alternatywy ze stałą stopą oprocentowania na cały okres kredytowania.


@conamirko: bo nie ma nikogo kto weźmie na siebie takie ryzyko dla kredytu w PLN na długi termin? Kredyt na stałej stopie jest zabezpieczony instrumentem IRS. Na polskim rynku płynność na IRSach na okres dłuższy jak 10 lat jest żadna. Ty mi pożyczysz milion PLN na 3% na 30lat? Sorry, frajerów nie ma.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@conamirko twój wykres ładnie udowadnia, że żadnej manipulacji nie było. Pełna korelacja że stopą NBP. A rośnie szybciej bo WIBOR to wskaźnik wyprzedzający.

Co do kredytów na stałą stopę na cały okres to.... Co wibor ma do tego?

A ich nie ma bo to nie jest proste w rozwijającej się gispodarce.
  • Odpowiedz
@Sabarolus: tu nie chodzi o pożyczanie hajsu na lata tylko rzetelny program mieszkaniowy dla młodych ludzi. Nie ma niczego, kasy na przewidywalnych zasadach pożyczyć się nie da, więc skąd zdziwienie że ludzie narzekają xD

@rzzz czytasz w ogóle komentarze na które odpowiadasz?
  • Odpowiedz