Wpis z mikrobloga

#python #programowanie #python3

pytanie początkującego, na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi (bo nie szukałem zbyt długo):

Zainstalowałem PyCharm. Stworzyłem projekt do którego potrzebuję kilku bibliotek. Używam "nowego wirtualnego środowiska" czyli wszystkie pobrane paczki (przez PyCharm) mam w folderze od nowego projektu. Nie powinienem używać bibliotek pobranych globalnie, które zainstalowałem wcześniej, np. przez konsolę? Czy pobrane do folderu z pierwszym projektem biblioteki powinienem "udostępnić dla wszystkich projektów"? Wydaje mi się, że to prowadzi do dziwnego bałaganu. Każdy projekt to osobne biblioteki?
  • 6
@Abre generalnie lepiej dla każdego projektu tworzyć odrębne środowisko wirtualne i instalować moduły z przeznaczeniem tylko dla danego środowiska.

Bałagan to jest jak masz w globalnym środowisku tysiąc bibliotek i jedna się wysypie wraz z kilkunastoma zależnymi i musisz reinstalować całe środowisko. A tak to tylko #!$%@? venva czy jakąś conde i zrobisz sobie na spokojnie nowe w 5 minut.
@Abre: spójrz na to z innej strony. Masz np 20 projektów na kompie, które używają biblioteki X w wersji Y i teraz pomyśl sobie, że robisz nowy projekt i potrzebujesz tej biblioteki w wersji Z, która to wprowadza dużo zmian i zmienia interfejsy. W ten sposób rozsypiesz poprzednie projekty.
via Wykop
  • 1
@Kamokamo @pottymouth: Tak, rozumiem. Przyszedłem trochę z innego środowiska i nie tak zinterpretowałem bibliotekę...

Jeszcze jedno odnośnie konfiguracji środowiska

"Invalid python interpreted selected". Usuwałem, dodawałem nowy. Usuwałem folder z projektem... ale i tak PyCharm odwołuje się do jakiegoś zaszytego pliku z interpreterem, którego nie umiem znaleźć. Nie pomagało tworzenie nowego projektu, nowego interpretera, pomogła dopiero ponowna instalacja Pycharm. Gdzie mogę szukać błędu?
Invalid python interpreted selected


@Abre: Z jakiego środowiska?
Dostałeś ten błąd bo nie miałeś poprawnie skonfigurowanego środowiska, obstawiam, że po reinstallacji pycharm zaczytał z patha ścieżki.
via Wykop
  • 0
@pottymouth: Na co dzień jestem automatykiem

Wiem, że niepoprawnie, ale gdzie może być błąd? Wirtualne środowisko stworzone w folderze z projektem (np. na pulpicie) dodawałem, usuwałem, odświeżałem. Za każdym razem dostawałem ten błąd pomimo, że ścieżka odniesienia była ok (zmieniałem lokalizację, nazwy). Usunąłem też pliki w AppData /Local/

Globalnego nie ruszałem przed i po instalacji. Zresztą ścieżkę do niego też dodawałem na nowo.

Teraz stworzyłem dwa różne projekty w innych lokalizacjach,