Wpis z mikrobloga

Nigdy jeszcze w ostatnich latach deweloperka nie była tak głęboko w ciemnej jak teraz. Aby dostosować ofertę do poziomu popytu musieliby obniżyć ceny 30-50%, no generalnie na poziomy z których podnosili pod bekowiczów. Nikt tego nie chce zrobić, bo boją się efektu domina.

Oferta wcale nie jest taka przetrzepana jak się straszy w mediach. Na otodom jest 13% ogłoszeń mniej r/r, na olx, czyli głównie wtórny, bez zmian. Za to z ofertami najmu startujemy z ofertą ok. 40% wyższą r/r i cały czas rośnie.

Nawet uwzględniając spadek stóp i wzrost wynagrodzeń mamy zdolność rynku na poziomach nominalnych z 2016 - przy cennikach wypompowanych na poziomy Jowisza.

Tu będzie bardzo ciekawa i ciężka walka polityczna, aby przepchnąć kredyty 0% bez bezpieczników. Inaczej wszystko runie i deweloperzy świetnie to wiedzą.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
  • 25
@mickpl: coś czuję, że nie przepchną tego 0% bo narracaj w mediach jest już pwoli robiona na to, że 0% będzie niedobre, jakby chcieli powoli społeczeństwo do tego przygotować. Wierzyć mi się nie chce, że ludzie zarobieni w mieszkania nie będą chcieli przepchnąć dalszych wzrostów ale może jednak bez lewicy tego nie uda im się zrobić. Oby.
@pastibox: ja nie widzę w najbliższym czasie szans na istotne przeceny. Wahania +/- 10-15 są w mojej ocenie normalną sytuacją rynkową. Byłaby ona jeszcze bardziej wzmożona gdyby hipoteki w PL były oparte na stałych stopach_%. Do cen, które pozwolą zwykłemu zjadaczowi chleba kupić mieszkanie nie wrócimy. Zmienia się cały system. Kapitał ma coraz większe znaczenie. Abonament jest coraz bardziej popularny. I tak będzie, że właściciele kapitału będą pobierać abonament od użytkowników.