Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Hej przepraszam, że z anonima, ale to mój pierwszy post tego typu tutaj na forum (a teraz w czasach kiedy producenci prześcigają się w produkcji coraz to nowszych płukanek antyseptycznych, każdy chce być nieskazitelny i pachnący fiołkami, więc symptomy mojego schorzenia są dosyć wstydliwe). W doniesieniu do pewnego „dosyć dziwnego” tematu chciałbym zapytać/ zaczerpnąć porady na temat PH w jamie ustnej sprzyjającym rozwoju patogennych bakterii odpowiadających za wytwarzanie związków siarki VSC (nieświeży oddech).
Mam zasadowe PH jamy ustnej (zwyczajny test papierkiem lakmusowym, powtarzany kilkukrotnie, w różnych porach dnia).
Źródła podają takie informacje: „Płukanie jamy ustnej wodą z domieszką soli na pewien czas modyfikują pH w jamie ustnej na bardziej zasadowe. Efekt tego typu sprzyja ograniczeniu namnażania się drobnoustrojów. Większość bakterii chorobotwórczych występuje w środowisku kwaśnym. Alkalizacja pH jamy ustnej działa odkażająco”.
Dziwne, że jak byłem na antybiotykach, to jakoś tego nie było. Wszystko było bezwonne np. test nadgarstka.
Dlaczego więc, mam uczucie nieświeżego oddechu mimo świetnej higieny jamy ustnej i braku ubytków? Test nadgarstka pokazuje, że jakoś tak dziwnie to pachnie, a osoby z otoczenia mówią, że rzekomo nic mi nie dolega. Jak chucham sam sobie to też jakoś da się wyczuć pewną „nieświeżość”.
Na podstawie wymazów wszelkiego rodzaju nie stwierdza się u mnie jakiś patologii.
Helicobacter Pylori, zgagi i tego typu schorzeń nie mam.
Skąd więc ten nieprzyjemny zapach i czy prawdą jest, że taki sam jak na nadgarstku po polizaniu da się wyczuć podczas rozmowy z innym. Może powinienem się jakoś zakwasić? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Jak można sobie pomóc w takim przypadku? Dziękuję i pozdrawiam.

Może znajdzie się osoba, która przerebiała podobną sytuację?

#stomatologia #lekarz #pytaniedoeksperta #pytanie #biologia #fizjologia #medycyna #bakterie #zdrowie #zalesie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
@mirko_anonim: kiedy ostatnio miałeś higienizację? W zdecydowanej większości przypadków winnym jest kamień nazębny poddziąsłowy. Jak nie nitkujesz zębów i nie chodzić co pół roku na higienizacje, to na 99,99 go masz.
Skaling + ew. piaskowanie;
Jak z nitkowaniem przestrzenii międzyżebowych? Ew. irygator?
Płukanki z chlorheksydyna [ Corsodyl/Eludril etc] tylko nie za często.
Anonim (nie OP): Higienizacje mam przeprowadzaną regularnie co pół roku (skaling + piaskowanie). Za każdym razem po zabiegu efekt jest taki sam jak przed zabiegiem. Język cuchnie.
Leczę się na stan zapaplany błony śluzowej żołądka i przewlekły stan zapalny błony śluzowej dwunastnicy, który zdiagnozowano u mnie w czerwcu tego roku. Zażywam Dexilant 60 mg, niedługo mam przejść po 3 miesięcznej kuracji na Dexilant 30mg/ Jednak cuchnący język jak był tak jest.
Ja bym zrobiła przeszczep mikrobioty- w Rzeszowie chyba można. Ogólnie jest z tym spory problem bo jakiś 2 doktorków uzurpują sobie że przeszło mikrobity może być tylko w przypadku zakażenia clostridium, ale wiem że ludzie robią nawet na depresję
Anonim (nie OP): Czy mogłabyś podać link do kliniki? Z tego co widać, ja mam clostridum. A czy Xifaxan może pomóc? Warto spróbować? Czy jakiś konkretny lek na clostriudm polecasz?
Jaki dokładnie przeszczep masz na myśli?
Dodam, że w trakcie brania metronidazolu było świetnie, niestety po zakończonej kuracji wróciło wszystko do stanu z przed.
Polecane suplementy zakupie. Dzięki (warto spróbować).

@Palinkka

Sa antybiotyki i tylko tyle to już lekarz musi dobrać bezpośrednio. Sa 3 protokoły leczenia clostridium. Nie pamiętam nazwy kliniki i nikomu nie chce robić reklamy- wpisz sobie (miasto) przeszczep mikrobioty jelitowej i wybierz co Ci pasuje.
@mirko_anonim: to jak dbasz właściwie o higienę jamy ustnej, to znaczy że problem jest "głębiej". Mój tata ma refluks i niestety stale ma problem z nieprzyjemnym zapachem z ust, nie da się z tym nic zrobić ¯\(ツ)/¯
Anonim (nie OP): @Palinkka @SkrytyZolw
Dziękuję za odpowiedzi. U mnie gastroskopia niby nie stwierdziła refluksu, ponieważ tą zastawkę żołądka mam szczelną. Nie mam też zgagi i pieczenia w przełyku mostku. Zaleczam stany zapalne żołądka i dwunastnicy. Czy standardowe objawy po gastroskopii (HB już nie ma).
Czy według Was Clostridum odpowiada za zapach z jamy ustnej?
Czy w pierwszej kolejności mógłbym spróbować antybiotykoterapii np. Xifaxan, a jak ta nie pomoże spróbować z
@mirko_anonim: nie jestem w stanie tego stwierdzić- chyba nikt nie jest. Protokół jest taki ze najpierw musi lekarz przepisać antybiotyk a dopiero później przeszczep mikrobioty. To są ciężkie antybiotyki.
@mirko_anonim: u mojego taty wydostają się gazy, nie płynna treść. Też nie ma wymienionych przez Ciebie objawów, Też na gastroskopii było ok.
W 80% przypadków za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają bakterie siarkowe znajdujące się na języku. Ale higienizacja i poprawa higieny rozwiązuje problem w takiej sytuacji.

Pamiętaj, że antybiotyk wyjaławia organizm z tych dobrych drobnoustrojów. Dlatego jeśli lekarz nie widzi wskazania do podania antybiotyku, to bym się go słuchała.
Anonim (nie OP): @SkrytyZolw
Rozumiem. Na jakiej więc podstawie stwierdzono refluks w takim przypadku, skoro na gastroskopii było wszystko w porządku?
Czy te "siarkowe" bakterie wydostają się z wyziewami, czy raczej rozwijają na języku?
Czy sugerowany przeszczep mikrobioty pomógłby w takim przypadku? A co z SIBO? Czy tutaj szukać przyczyny? Jak zatrzymać wydzielanie wspominanych gazów? Jestem gotowy na silne leki, byle tylko sobie jakoś pomóc, tylko czy efekt końcowy będzie ok.
@mirko_anonim: a tego to nie wiem, muszę go spytać.

Bytują na języku. Może zacznij od zwyklych probiotyków przywracających prawidłową mikroflorę jamy ustnej, np salistat.

Z tego co tata mi powiedział, to się nie da ( ͡° ʖ̯ ͡°) Żadnych leków nie przyjmuje, dietę od zawsze miał lekkostrawną, mało mięsa, dużo warzyw i owoców. Na odświeżenie pomagają mu Hallsy.
On też jest zdrowy, w wieku 60 lat chodzi
Anonim (nie OP): Cześć,
to jeszcze raz ja. Sorrki, że zawracam głowę, ale chciałbym dopytać (upewnić się, lub po prostu poznać Waszą opinię. Zakładając, że w moim przypadku problem tkwi "głębiej" w jelitach i dochodzi do ew. wyziewów bakteryjnych, to jak tłumaczyć to ?, opis z sieci:

....Płukanie jamy ustnej wodą zawierającą sól na pewien czas wpływa na zmianę pH w jamie ustnej o PH bardziej zasadowym. Ma to na celu
@mirko_anonim: Masz nijako potwierdzenie, ja jestem inżynierem który miał problem z jelitami i to jest mój strzał. Jak widać nie pozbawiony sensu. Czasami lekarze za słabo patrzą - bo im się nie chce, bo mają za mało czasu, bo… tysiące innych powodów. Chciałabym tylko powiedzieć że nie należy upatrywać złej woli w tym co robią. Wiesz do przeszczepu kalu długa droga więc spokojnie próbuj to czego jeszcze nie robiłeś - pod