Wpis z mikrobloga

przypuszczam, że jesteś w bańce informacyjnej. grażyny z trójką dzieci już zacierają rączki


@affairz: Grażyn nie będzie stać na wkład własny nawet po tym co się z cenami zadzieje ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Dlatego rząd o ile nie jest to dosłownie rozkaz do wykonania dany przez deweloperów, to powinien się zastanowić nad tym co się stanie jak mieszkania będą za drogie nawet dla tej wąskiej dosyć grupy
  • Odpowiedz
  • 7
@Khaine: No właśnie XD Też mi się wydaje, że z tą beką 2% to wyszło generalnie tak, że 60k osób będzie szczęśliwe, a pozostałe parę milionów mocno niezadowolone wzrostem cen, inflacją i świadomością, że to sponsorują.
  • Odpowiedz
że 70k osób będzie szczęśliwe


@mickpl: Dodajmy że z tych 70k nie wszyscy to sami bekowicze, tylko raczej spekulanci i ich rodzinki xD Mam przekonanie graniczące z pewnością że około 25% bekowiczów (IMO może być nawet więcej, bo rynek był mocno przetrzebiony już wcześniej a potem jeszcze ruszył owczy pęd gołodupców licytujących się za państwowe pieniądze o kurnik od flipera) nie jest/nie będzie zadowolonych z decyzji podejmowanej w owczym pędzie, bo
  • Odpowiedz
  • 4
@Khaine: I pytanie ile zmieni preferencje wyborcze, 5k w skali kraju? XD To jest program dla deweloperki. Aby rządowi wzrosło poparcie to jedynym "programem" byłoby sprowadzenie inflacji do celu i obniżenie stóp procentowych poniżej 3%
  • Odpowiedz
czekaj, na poważnie uważasz, że na mieszkania będzie stać bardzo, bardzo niewiele osób? To kto je kupi? I co zrobią sprzedający, gdy zabraknie kupujących?


@PanKapibara: No ale przecież dokładnie teraz tak jest xD No powiedz mi ilu ludzi w tym kraju stać na kredyt na warunkach rynkowych RRSO 8% przy napompowanych cenach z wkładem własnym 20%? 5%? xD Sam fakt że muszą mieć minimum kilkadziesiąt (a zazwyczaj minimum ze 120-150k teraz)
  • Odpowiedz
  • 1
ilu ludzi w tym kraju stać na kredyt na warunkach rynkowych RRSO 8% przy napompowanych cenach z wkładem własnym 15%?


@Khaine: We need to go deeper. Jeszcze trzeba zapytać ilu z tej puli jeszcze nie ma nierucha.
  • Odpowiedz
We need to go deeper. Jeszcze trzeba zapytać ilu z tej puli jeszcze nie ma nierucha.


@mickpl: Zapewne większość ludzi z oszczędnościami tego rzędu nierucha już dawno posiada (i mają z 50+ lat, a nie 25), pytanie tylko czy są zainteresowani się kredytować aby mieć jeszcze jeden - mam wątpliwości. Prędzej wymienią jednego na drugi, ale to wtedy liczba mieszkań własnościowych zostaje taka sama.

Generalnie na obecnym poziomie jeśli nie odpalą
  • Odpowiedz
@mickpl: słuchaj, nawet jak co miesiąc odłożę 2k na mieszkanie to i tak mieszkania będą drożeć. To wolę te 2k na ratę wydać i mieć do tego dopłacone. Bo odkładając i wynajmując (place komuś) i tak jestem w plecy. Więc jak mam mieć jakąkolwiek dopłatę do raty to wolę na swoje bulić
  • Odpowiedz
nawet jak co miesiąc odłożę 2k na mieszkanie


@moakatanga: To będziesz odkładał 24k rocznie. A na wkład potrzebujesz mieć 125k. Powodzenia xD A w międzyczasie nie masz innego wyjścia jak wynajmować, więc masz dodatkowo dosyć spore koszty stałe - czyli efektywnie musisz dużo zarabiać aby choćby odłożyć te 2k miesięcznie, a i tak będziesz odkładał ponad 5 lat.

I tu ponawiamy pytanie - kogo tak naprawdę będzie stać na te mieszkania?
  • Odpowiedz
@mickpl: dzięki tym kredytom pół starego bliźniaka w dupnej lokalizacji, z wszystkim co się da do dupy - za którego dałabym może 100k max, wyceniony został na 250 ze 2 lata temu, sprzedał się za 350 xD

za to w drugą stronę jest lipa - brat kiedyś marzył o kupieniu działeczki, budowaniu się powoli, jakoś może się uda - ale teraz już odpuścił, byle domki, porzucone przez ludzi, których obecnie już
  • Odpowiedz
Obstawiam, że ktoś to kupuje


@otoczenie_sieciowe: Tak, ludzie którzy sprzedają jedną przepłaconą nieruchomość i wymieniają na inną przepłaconą nieruchomość. Ci co chcą kupić pierwszą raczej nie są w stanie tego zrobić.
  • Odpowiedz
@Khaine: kto powiedział że nie mam tyle wkładu xD zarabiam 3,5-5 zależy od miesiąca. Żyje oszczędnie plus różowa która też wie co to oszczędzanie. i nie bede będę kupował mieszkania za milion tylko max 400-500
  • Odpowiedz
@moakatanga: a powiedz mi gdzie kupisz teraz mieszkanie z kredytem 2k :D (abstrahu.ję, że to 2k to Twój obecny koszt wynajmu - czyli minus do zdolności). Nie czepiam się, po prostu realia obecnie są poje.bane przez dopłaty rządowe...
  • Odpowiedz