Wpis z mikrobloga

Mireczki, doradźcie mi jakieś fajne auto do 40-50k. Szukamy z żoną czegoś i rozważamy bardzo wiele opcji. Jest nas dwójka+pies (typowa europejska rodzina xD), główne zastosowanie to trasa (wyjazdy zagraniczne) a miasto weekendowo (pracujemy wieczorami, więc w tygodniu rzadko po mieście będziemy jeździć). W związku z tym musi być, przede wszystkim, wygodne i ma być ekonomiczne.

W chwili obecnej podobają nam się następujące opcje:
- Mini Countryman, rocznik ok. 2014, silnik 1.6 diesel
- zalety to niskie spalanie z tym silnikiem, dobre wyposażenie, bardzo ładny wygląd (choć to, oczywiście, subiektywne)
- minusy to wiek i przebieg - szczerze, to boję się wydawać tyle hajsu na dziesięcioletnie auto i nie mam zielonego pojęcia jak wygląda kwestia napraw Mini. Wiem, że siedzi tam technika BMW, a to nie może być tanie.
- Lexus CT200h, rocznik ok 2011-2013, hybryda
- zalety to Lexus, a więc Toyota i pancerna wręcz niezniszczalność, dobre materiały, przyjemny wygląd
- wady to wiek, ale w sumie to Lexus/Toyota, więc co tam ma się psuć?
- Suzuki Swift, najnowsza generacja, silnik 1.2
- zalety to wiek, zazwyczaj niskie przebiegi, bardzo niskie spalanie
- wady to budżetowe wykonanie, wątpię, że w dłuższe trasy wygodnie będzie tym jeździć. Cena to również minus - takie 40k to absolutne minimum na sprawnego Swifta najnowszej generacji
- coś w rodzaju Peugeota 308/Citroena C3
- zalety to sympatyczny wygląd (zwłaszcza środek Peugeota mi się podoba), młody wiek, niskie przebiegi wersji benzynowych
- wady to silniki Puretech, ale podobno nie ma tragedii o ile wymienamy olej regularnie + pasek rozrządu co jakieś 60-80kkm

Oczywiście każde auto byłoby sprawdzane przez jakiegoś motocontrollera przed zakupem.

Gdybyście stali na moim miejscu, to co kupilibyście? Prosiłbym o nie polecanie czegoś w stylu Mondeo - wiem, że fajne i wygodne, ale jest nas dwójka i mieszkamy w Krakowie, potrzebujemy czegoś max segment C. :(

#samochody #motoryzacja
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@smilealittlebit: mordo auto nigdy nie jest za duze

jak ma byc wygodne to znaczy tez pewnie duze wiec 508 jak znalazl

to ze spalisz 0,01 l na 100 km/h wiecej niz 308 ma raczej mniejsze znaczenie

z reszta mozesz szukac tez 308, ale 508 to takiefajne na trase wlasnie
  • Odpowiedz
@smilealittlebit: 308 T9 bardzo fajne auto, z wyglądu może troche kosmos, ale części dostępne, tanie. Silniki 1.2 PT unikałbym jak ognia, przebiegi na ogłoszeniach mają niskie bo są dosłownie zaraz przed zerwaniem paska, a jego wymiana niekoniecznie może rozwiązać problem bo kawałki gumy już mogły zalepić smok i zanieczyścić magistrale olejową. 2.0HDi i 1.6HDi to diesle bardzo dobre, sprawdzone stare konstrukcje, problematyczny może być tylko system AdBlue, który jest dosyć
  • Odpowiedz
@smilealittlebit: Zależy jaki to jest duży przebieg - 150kkm skręcone z 400kkm to rzeczywiście duży, realne 200kkm to mały ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Te diesle robią kosmiczne przebiegi i nawet jakby trzeba było zrobić na raz turbo, wtryski, dwumassprzegło jak manual, wypłukać FAP to i tak lepiej na tym wyjdziesz niż
  • Odpowiedz
@Philosohero: hm, rozumiem. Prawdę mówiąc, te 508 i 308 strasznie mi się podobają. Wnętrze 508 może mniej niż 308, ale oba spoko. Może faktycznie któryś z tych w dieslu byłby rozsądny.
Jeśli chodzi o Mini to też uważasz, że nie warto w ogóle brać pod uwagę?
  • Odpowiedz
@smilealittlebit: Mini to BMW tak na prawdę, 1.6D to silnik BMW N47 o niższej pojemności i ze wszystkimi problemami pierwowzoru ( ͡° ͜ʖ ͡°) Koszty utrzymania i serwisu co najmniej x2 w porównaniu do Peugeota/Citroena/Suzuki/Opla
  • Odpowiedz
@smilealittlebit: 508/308t9 super, ale to adblue potrafi dać po dupie. Chociaż nowy zbiornik z montażem i sondą NOX + ewentualnie wtrysk adblue to jakieś 6tys za całość. Jeśli chodzi o resztę to mało co się psuje i np. silnik 1.6BlueHDI 120KM to ciężko nawet po mieście przekroczyć 5.5l/km.
  • Odpowiedz
@smilealittlebit: jak to ma być auto które pojedzie też w trasę to nie patrz na maluchy typu C3 ani silniki 1.2 bo na trasę to będzie mordęga jechać takim czymś.
Szukaj czegoś rodzaju Focus - 1.5 i 2.0 tdci to spoko silniki, bardzo dobrze się prowadzi, miejsca też jest całkiem dużo, megane, 308, fury z tego segmentu, plus żeby było minimum te 115/120 koni i będziesz zadowolony.
  • Odpowiedz