Wpis z mikrobloga

  • 16
@cycun: Jak to mawia Korwin - system podatkowy dba o to, żeby jak najmniej ludzi stało się bogatymi - bo opodatkowuje tych, którzy starają się byc bogatymi, ale nie bogatych.
  • Odpowiedz
@cycun: w Polsce klasa średnia to w innych państwach klasa biedna
Żeby się nazwać bogata osoba musiałbyś mieć ze 150 k złotych co miesiąc
W Polsce takich typowych bogaczy nie ma i dobrze - nie ma u nas rozbuchanej oligarchii
(Która np w Rosji ukrianie robi burdel i jest ponad prawem )
  • Odpowiedz
@cycun: Klasy są zależne od majątku, którego posiadasz i "wiązki praw" jakie posiadasz w związku z tym majątkiem. Możesz mieć bardzo wysoki dochód, ale jesteś uziemiony w W-wa ze względu na kredyt. Natomiast ktoś kto ma mniejszy dochód od ciebie i mieszkanie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i na Śląsku, może za jakiś czas znacznie przewyższyć cię dochodami, ze względu na przywileje i prawa jakie posiada mając taki majątek.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@KoxKoxu21 no właśnie mi chodzi o to, że chciałbym aby tak to było definiowane. Jak wpiszesz w Google klasa średnia czy klasa wyższa to dostaniesz jedynie artykuły, które opisują klasy, które są zdefiniowane jedynie na podstawie miesięcznych dochodów co według mnie jest bez sensu
  • Odpowiedz
@cycun: Jeżeli chcesz ostatecznych konkluzji to Piketty do takich konkluzji doszedł analizując majątki we Francji.
Najbiedniejsze 50% społeczeństwa (na obrazku centyle 0-50) - gotówka lub długi - w skrócie lipa i ciężko w życiu
Klasa średnia (na obrazku centyle 50-90) - głównie nieruchomości, ale wraz z zbliżaniem się do 90 centyla, coraz mniej gotówki i coraz więcej akcji - Dosyć łatwo zmienić pracę, w najgorszym wypadku sprzedajesz nieruchomość i kupujesz
KoxKoxu21 - @cycun: Jeżeli chcesz ostatecznych konkluzji to Piketty do takich konkluz...

źródło: obraz_2024-01-09_223216524

Pobierz
  • Odpowiedz
klasy w społeczeństwie


@cycun: brane jest wyksztalcenie i urodzenie, a takze posiadanie, dochody raczej nie sa dominujacym czynnikiem
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@yuio ale ja rozumiem, że istnieją różne definicje. I pewnie te książkowe są takie jak wyżej wymienione. Chodzi mi o to co zwykle Kowalski znajduje i co się powszechnie używa. A często powołują się na definicję OECD. Gdzie:

Najczęściej mówi się po prostu o kryterium dochodowym — ale i to pozostaje dyskusyjne. Według klasyfikacji OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) do klasy średniej należą gospodarstwa domowe, w których dochód na głowę
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@yuio i podobnie było z sytuacją gdy rządził pis i zrobił ulgę dla klasy średniej. To też było w oparciu o przychody
  • Odpowiedz