Wpis z mikrobloga

Tak w ogóle to jest jakiś realny powód dla którego prawo łaski dalej istnieje? Czy nie powinniśmy przeprowadzić debaty nad usunięciem tej prerogatywy? Króla już dawno nie mamy, a obecnie jest to wykorzystywane do uwalniania swoich oraz wygrania w ruletce pt. "czy prezydent akurat ułaskawi mnie jak do niego napiszę? może teraz mi się poszczęści?".

O ile immunitet posłów czy sędziów jestem w stanie jakoś zrozumieć i znaleźć realną przyczynę (np. chroni opozycję przez aresztowaniami z dupy, czy umożliwia bardziej odważne interwencje, a sędziów chroni przed odwetem skazywania ludzi władzy/resortów siłowych), pomimo częstego nadużywania tego przywileju. A jednak o cofnięciu tego się mówi, a o likwidacji ułaskawienia nie. Czy jest coś czego nie widzę?

#polityka #bekazpisu #bekazprawakow #sejm #prezydent #andrzejduda
  • 3
@rzuf22: Ułaskawienie przynajmniej powinno mieć jakieś wyjątki przy których nie powinno mieć zastosowania, jak choćby wyroki w sprawie przestępstw popełnianych w związku z nadużyciami wynikającymi z pełnionych funkcji publicznych.
@rzuf22: intencją prawa łaski jest prawdopodobnie sytuacja z „twarde prawo ale prawo”, gdzie przestępcy niby złamali przepisy, ale w bardzo słusznej sprawie i społeczeństwo ich popiera