Wpis z mikrobloga

#bossa #gielda #ike #inwestowanie

Mirki, pytanko. Co robicie z dodatkowymi/resztą PLN na koncie BOSSa po zakupie ETFów? Tak mi się w tym roku złożyło, że wykorzystałem pełny limit IKE i zostało mi około 800 PLN.
1. Zostawić to na przyszły rok i nic nie robić, ale wtedy stracą na wartości?
2. Dokupić jeszcze ETF i stracić na prowizji?
3. Kupić coś innego na okres roku z mniejszą prowizją jak obligacje catalyst i użyć w przyszłości do wykupu ETF?
Czy macie inne, lepsze pomysły? Będę wdzięczny za Wasze porady.
  • 15
  • 0
@rtg_: VWCE. Wychodziło około 106.10 za sztukę + BOSSa zablokowała po zawyżonym kursie Euro. I sumarycznie wyszło mi całkiem sporo reszty.
Wiem, że mogłem to lepiej ograć, podzielić zakup czy poczekać na lepszą zmianę kursu i ETFa.
  • 0
@card_man: Nie wiem, jak jest obecnie, ale jeszcze niedawno pamiętam, że pobierana była prowizja w wysokości 0,19% kwoty wymienianej min. 49 PLN/11 EUR/11 USD/9 GBP. I zwykle opłacało się korzystać z "automatu". Tak na szybko szukam teraz i nie mogę tego znaleźć. Zmieniło się coś tu?
@oczekp: Jak chcesz jak najmniej zostawić resztek to musisz kierować się jak najniższą ceną jednostki

VWCE. Wychodziło około 106.10 za sztukę


Tu alternatywa to np. iShares MSCI ACWI który jest po ~68,5 EUR

BOSSa zablokowała po zawyżonym kursie Euro


I przewalutować przed wykonaniem transakcji tak aby zakup był już w EUR i nie było konieczności blokady wyższego kursy na wahania walutowe.

Na IKE/IKZE możesz to zrobić 3 razy w roku za
  • 0
@Asceus: wielkie dzięki za bardzo merytoryczny komentarz.
Od kilku lat wykupuje VWCE i dlatego się ich trzymam. Zakładam, że nie ma chyba sensu rozpoczęcie kupowania nowego ETFu, czy zmiany, zwłaszcza że niby to jest to samo? Czy się mylę?
Zgadzam się w 100%, że lepiej wybrać z najniższą ceną jednostki na start.

Moja wina i bardzo dziękuję za spostrzeżenie, że 3 razy w roku można zrobić na IKE przewalutowanie "ręczne" bez
Od kilku lat wykupuje VWCE i dlatego się ich trzymam. Zakładam, że nie ma chyba sensu rozpoczęcie kupowania nowego ETFu, czy zmiany, zwłaszcza że niby to jest to samo? Czy się mylę?


@oczekp: Raczej nie, to tylko taka uwagą jakbyś chciał maksymalnie optymalizować.

I tu mam pytanie, w kontekście przyszłości. Lepiej zostawić i trzymać Lyxor S&P 500 UCITS czy ewentualnie sprzedać w przyszłym roku i dołożyć do reszty VWCE ( o
Kupić coś innego na okres roku

@oczekp: wejdź na tag #gielda i znajdziesz kilka perełek, co w rok sporo zarobią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak na poważnie to minus dokupienia teraz jest taki, że kupisz dosłownie jedną jednostkę tego ETF, jaki początkowo wybrałeś co brzmi dość absurdalnie jak się policzy prowizję i przewalutowanie.

Spodziewam się, że żadnych akcji spółek nie chcesz bezpośrednio. A co byś powiedział
@oczekp: tylko w ike są trikasy przy wypłacie środków jeśli inwestowałeś w różnych walutach (przewalutowując samemu, nie wiem czy z automatu też), nie pamiętam szczegółów ale polurkuj bo w ustawie nie jest uwzględnione inwestowanie poza PLN