Wpis z mikrobloga

@mac666: ja nie mam ale zostawiam kom do obserwacji posta bo w sumie interesuje się takimi rzeczami jak domowy wyrób sera, wina czy piwa, myślę o sosie sojowym właśnie, o jogurcie nie myślałem ale w sumie czemu by nie spróbować.
@mac666: kiedyś kilka razy robiłem jogurt i wystarczy do ciepłego mleka dodać trochę gotowego jogurtu by zmienić całośc w jogurt, pewnie z kefirem podobna sprawa
@mac666 różowa kupiła jogurtownicę i robiła wegańskie wersję jogurtu, bo nie może jeść nabiału. Kupujesz bakterie, dodajesz do bazy i czekasz. Wychodzą małe ilości w jogurtownicy. Na krowim mleku da się robić w piekarniku, termosie, w lecie. Nam (czyli różowej xd) nie chciało się z tym dalej bawić.
@mac666: kup sobie jogurt naturalny/kefir w sklepie i litr mleka. Tylko wybieraj te o najprostszym składzie.

Mleko wlewasz do michy/garnka, dodajesz jogurt/kefir i niech sobie to postoi w temperaturze pokojowej. Potem już do lodówki do przechowywania
@wash-and-go: mleka nie gotujesz. Mleko do michy, dodajesz jogurt/kefir (na cały litr mleka dobrze jest dać objętość małego kubeczka jogurtu naturalnego). Mieszasz. Zostawiasz w temperaturze pokojowej na jakieś 6-8h, a potem do lodówki. Ewentualnie możesz od razu wstawić do lodówki, ale wtedy bakterie wolniej się namnażają i dopiero na drugi dzień będzoesz miał mleko "przegryzione"