Wpis z mikrobloga

#ukraina #rosja #wojna

Przy okazji nowego filmiku z egzekucją poddających się ukraińskich żołnierzy:

Na tle rosnącej liczby filmów z egzekucjami ukraińskich żołnierzy, którzy już się poddali, a mimo to są zabijani, zastanawiam się, czy to nie jest część szerszej polityki Rosjan. Od długiego czasu nie dochodziło do masowej wymiany jeńców.

Ukraińska strona od długiego czasu próbuje dokonać wymiany swoich żołnierzy, proponując w zamian Rosjan będących w ukraińskiej niewoli, ale bezskutecznie. Doszło już do tego, że Ukraińcy tworzą publiczną bazę danych jeńców i rozpoczynają publikowanie informacji o osobach gotowych do wymiany.

Głównym motywem dla ukraińskich żołnierzy, aby brać jeńców, była możliwość odzyskania swoich ludzi z niewoli. Czy Moskwie zależy na tym, aby nikt nie wracał z niewoli do Rosji? Czy chcą, żeby Ukraińcy też jeńców nie brali? Wydaje mi się, że tak.

Przypomniał mi się wywiad z rosyjskim biznesmenem Dmitrijem Potapenko. Myślę, że najlepiej wytłumaczył ten fenomen. Wywiad sprzed 2 miesięcy:


(w skrócie chodzi w nim o to że tacy powracający żołnierze którzy widzieli bezsens wojny, na czym polega wyzwalanie i zakłamanie propagandy mogą się zacząć organizować politycznie)
  • 6
@panzerfucker: w sumie z perspektywy kacapów całkiem słuszna taktyka. Sami niezbyt przywiązuje wagę do życia swoich obywateli, a po drugie wiedzą, że jak ukry zaczna robić to samo to będzie PR'owo strzał w stopę przed zachodem