Wpis z mikrobloga

Można ubezpieczyć auto na osobę która nie jest ani właścicielem, ani współwłaścicielem pojazdu? Tak, wiem, jest Google, ale ile wkur*ienia trzeba przejść żeby dojść do rzetelnych informacji to głowa mała, potrzebuje info od ludzi którzy mieli taka sytuację.
Np. auto jest TYLKO na mnie, mogę go ubezpieczyć na ojca poprzez np porównywarke mubi, a poprzednie OC wypowiedzieć pisemnie?

#oc #ubezpieczenia #samochody #motoryzacja #prawo #prawojazdy
  • 32
Ubezpiecz na tą osobę


@zenon_z_chorzowa1: Powodzenia :D

A przy sprzedaży auta firma nie przyjmie od Ciebie umowy sprzedaży bo ubezpieczenie na ojca a sprzedajesz Ty XD

Można ubezpieczyć auto na osobę która nie jest ani właścicielem, ani współwłaścicielem pojazdu?


@GlenGlen12: Nie.
@GlenGlen12: piszecie umowę darowizny na 1-99% własności auta i razem jedziecie do wydziału komunikacji, załatwisz temat w 15 min nie licząc kolejki (weźcie dowody osobiste).
jak nie może?


@GlenGlen12: Ubezpieczyć może, ja mogę ubezpieczyć Twoje auto ale nadal na polisie ja będę ubezpieczającym (podpisujący polisę) a Ty właścicielem (ubezpieczonym).

to ciekawe jak miliony aut w leasingu są ubezpieczane przez użytkowników ;)


@Adams_GA: Tak, i na takiej polisie leasingodawca jest wymieniony jako właściciel, a leasingobiorca jako użytkownik (nawet nie zawsze).

a nie łatwiej dopisać osobę do dowodu rejestracyjnego?


@GlenGlen12: żeby dopisać kogoś do dowodu musisz
@Adams_GA: Ogólnie kłócisz się z kimś kto siedzi w tym zawodzie ponad 10 lat :D

Co z tego że wskazujesz na takiej polisie użytkownika i ubezpieczający jest inny skoro nadal jako właściciel (ubezpieczony) musi być wpisany faktyczny właściciel, a nie ktoś inny. OP się pytał czy może całkowicie wystawić polisę na kogoś innego, odpowiedź brzmi nie.
@GlenGlen12: Stawka jest liczona po właścicielu, chyba że wskaże się użytkownika (w zależności od firmy mogą być inne wartości) w wieku poniżej 25 lat i/lub z prawkiem poniżej 3 lat.
@sayanek: skąd czerpiesz wiedzę ze nie można? Ubezpieczalnia nie widziała z tym problemu jak 5 lat temu opłacałem ubezpieczenie żonie do auta którego ja jestem właścicielem. Analogicznie 15 lat temu ja ubezpieczałem auto którego właścicielem była moja mama. Zmieniło się jakieś prawo?
Analogicznie 15 lat temu ja ubezpieczałem auto którego właścicielem była moja mama


@zenon_z_chorzowa1: jedyne firmy które pozwalały na taki manewr to Link4 które odeszło od tego ok. w czasie jak zostali wykupieni przez PZU, ale nadal właściciel musiał być wpisany na polisie pozwalali jedynie wskazać głównego użytkownika i to po nim było liczone ubezpieczenie, i swego czasu Balcia na to pozwalało (wcześniej RESO) i tutaj nie wiem czy jest tak nadal.
w sensie jesteś aktuariuszem


@zenon_z_chorzowa1: Nie, a co zawód aktuariusza ma do sytuacji jaką opisał OP? Aktuariusz zajmuje się wyliczaniem ryzyka ubezpieczeniowego w makro skali dla firmy ubezpieczeniowej, co to ma wspólnego z zawarciem umowy w złej wierze podając właściciela innego niż rzeczywisty, co planuje OP?
@zenon_z_chorzowa1: Pokaż mi choć jedno z tych miejsc gdzie jest info że można podać innego właściciela niż rzeczywisty :)

Wszędzie jest info że ubezpieczający nie musi być ubezpieczonym, tak jak wyżej pisałem ubezpieczający (podpisujący polisę) może być ktokolwiek, ale ubezpieczonym na polisie zawsze musi być właściciel.

Np. ten screen co wrzucił OP, tam jest mowa o ubezpieczającym i to prawda ubezpieczającym może być każdy ( w większości firm, taka np. Compensa