Wpis z mikrobloga

Jesienią 1977 roku NASA wystrzeliła w kosmos dwie bliźniacze sondy do badania odległych ciał niebieskich. Pierwszą z nich był Voyager 2, a drugą wyniesiony 16 dni później Voyager 1. Mimo jednak, że Voyager 2 zaczął podróż ze znaczną przewagą, to nie nacieszył się nią długo.

Powodem tej zmiany w rankingu odległości od Ziemi, były różne trajektorie obu urządzeń. Voyager 1 poruszał się szybciej i miał prędzej dotrzeć do Jowisza i Saturna, a później także największa księżyca Saturna, czyli Tytana.

Voyager 2 z kolei miał wolniejszą trajektorię. Ona również pozwalała odwiedzić Jowisza i Saturna, ale dodatkowo otwierała drogę do zbadania dalszych planet Układu Słonecznego tzn. Urana i Neptuna. Ta trajektoria miała jeszcze jedną bardzo ważną cechę.

Gdyby Voyager 1 zawiódł i nie zbadał Tytana, to do pewnego momentu dało się tak pokierować lotem Voyagera 2, by ten odwiedził księżyc Saturna kosztem przelotu obok Urana i Neptuna. Dlaczego jednak Tytan był tak ważny dla NASA?

Obserwacje astronomiczne dowiodły, że największy księżyc Saturna jest otoczony bardzo gęstą atmosferą. Jest to ewenement w skali naszego Układu Słonecznego i NASA bardzo chciała zbadać powierzchnię tego obiektu.

Podsumowując, mimo że Voyager 1 i 2 był identycznymi sondami, to ich podróże wyglądały zupełnie inaczej. W efekcie 15 grudnia 1977 roku Voyager 1 zostawił w tyle asystującego go w drodze do Tytana Voyagera 2. To zdarzenie miało miejsce równo 46 lat temu.

PS: zapraszam do obserwowania tagu #kosmogadka

---
#ciekawostki #zainteresowania #wyscigi #kosmos #eksploracjakomosu #nauka #technologia #gruparatowaniapoziomu #ukladsloneczny #rakiety

https://kosmogadka.pl/news/wyscig-voyagerow/
elektryk91 - Jesienią 1977 roku NASA wystrzeliła w kosmos dwie bliźniacze sondy do ba...

źródło: 1280px-Voyager_2_Testing_PIA21736

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Zdjęcia z powierzchni Venus

W związku z panującą tam temperaturą 465 °C i ciśnieniem 89,5 atm lądownik nadawał przez ok. 127 minut (planowano 32 minuty)[1]. Zebrał najwięcej informacji o Wenus ze wszystkich do tamtej pory wysłanych sond i wykonał pierwsze w historii kolorowe fotografie jej powierzchni. Moduł przelotowy sondy wszedł na orbitę heliocentryczną.
obieq - Zdjęcia z powierzchni Venus
W związku z panującą tam temperaturą 465 °C i ciś...
  • Odpowiedz
@shakc:
Nie tyle od orbit co od studni grawitacyjnych dużych ciał niebieskich jak gazowe olbrzymy

@elektryk91: @Gieekaa: @robobat:
Tu macie jeszcze bardziej porąbany projekt dogonienia pozasłonecznej asteroidy Oumuamua celem jej zbadania - najpierw sonda ma wytracić niemal całą prędkość orbitalną na Jowiszu (Ziemia nie stoi w miejscu więc łatwiej jest osiągnąć prędkość ucieczki z układu niż spaść na Słońce), a następnie w odległości 3-10 promieni słonecznych użyć studni
Fennrir - @shakc: 
Nie tyle od orbit co od studni grawitacyjnych dużych ciał niebiesk...

źródło: lyra

Pobierz
  • Odpowiedz
@elektryk91: Tytan jest księżycem który ma tak złożoną atmosferę. Jest to chyba jeden z najciekawszych księżyców w naszym układzie i potencjalnie może tam być jakieś życie. Z tego co wiem są planowane misje które będą miały na celu więcej dowiedzieć się o samym księzycu
  • Odpowiedz