Wpis z mikrobloga

Mirki, konstruuje swoj portfel inwestycyjny i w zwiazku z tym mam pytanie - ile powinienem miec poduszki na rachunku a vista (oszczednosciowym, wiec cos tam caly czas rosnie) - czy 20k (+5k na biezacym, bo #kredyt2procent) bedzie optymalne? Do tego ok 100k w obligacjach (glownie EDO, ale troche mam w TOS i czterolatkach) i co miesiac 4% PPK wkladu wlasnego + 4% od pracodawcy. Ponadto wszelkie nadwyzki ponad to planuje lokowac w dwa globalne ETFy na spolki z calego swiata, na zmiane - tutaj optymalnie 3-5k kwartalnie. Warto do tego zalozyc #ike? Powinienem nie przekraczac limitow rocznych.

Cos zmienic/poprawic? Ta poduszka 25k jest okej?

#inwestycje #inwestowanie #gielda #ekonomia #oszczedzanie
  • 11
@opewnieJerzy: no dywersyfikuj sobie 80/20 czy tam 60/40 jak mawial klasyk. Obligi wskakiwalem ostatnie 2 miesiace, teraz zaczely odbijac, pan cyferka fachowiec jest wiec on ci powie co i jak. Ja jestem bardziej agresywny niz nudny inwestor i na ochrone kapitalu dopiero czas nadchodzi. Obecnie 3/4 krypto 1/4 ameryczka + wig, wiec nie warto brac ze mnie przykladu. Gram pod powrot dodruku i hosse zycia jak caly tag z reszta tutaj
Cos zmienic/poprawic? Ta poduszka 25k jest okej?


@opewnieJerzy: po co robić poduszke jak masz obligi które możesz wybrać w każdym momencie. 5 dni roboczych sie czeka a to możesz za friko przyłatać kartą kredytową jak będzie cie cisło.

Dla mnie 25k poduszki to conajmniej 1500zł w plecy bezsensownie. W 10 lat to 15k które mogłoby pracować lub kupić ci coś fajnego

Powyżej pewnego pułapu inwestycji nie potrzeba poduszki bo zawsze możesz