Wpis z mikrobloga

W jaki najprostszy sposób zrobić kopię całego systemu albo dysku (Debian 12)? Chcę na tym dysku zainstalować inną dystrybucję a jakby mi się nie spodobała to przywrócić dokładnie tak jak było bez pierdzielenia. Timeshift wystarczy?
#linux #debian
  • 17
@Naproksen: masz btrfs? Bo bez tego timeshift robi tylko kopie rsynciem. Jeśli zostawisz oryginalne partycje to z powodzeniem możesz zrobić sobie nawet kopię systemu tarem, a jak masz btrfs to w ogóle debiana bym zostawił jako osobny subovulme na partycji. Już tak robiłem kilka razy.

dd ma sens tylko jak dosłownie chcesz kopię 1:1 całego dysku z wszystkimi partycjami. Ale jak już chcesz użyć dd to przepuść sobie jego output przez
@Naproksen: czyli masz lvm, ale też luksa. Jakbyś się uparł to byłbyś w stanie w zrobić sobie dodatkowy LV tam i wtedy system inne distro niejako zainstalować ręcznie. A jak nie ogarniasz to faktycznie w tym wypadku polecałbym dd bo struktura partycji to jedno, ale u ciebie jest jeszcze warstwa luks na której siedzi LVM i z poziomu instalatorów distro nie zrobisz tego inaczej niż przez zaoranie tego. Z kolei zmniejszanie
@Kryspin013: to prawda chyba że instalowałby arch linuxa


@rtp_diov: ty ale wiesz, że manualna instalacja do podkatalogu i chroot to nie jest tylko cecha archa? Na debianie masz np debootstrap, na rhelowych masz np rhbootstrap albo możesz to po prostu nawet yum/dnf zrobić.
@Kryspin013:
a pisałeś o instalatorach GUI czy czasem nie przypadkiem

poziomu instalatorów distro nie zrobisz tego inaczej niż przez zaoranie tego


no więc napisałem, że to prawda chyba, że instalowałby archa dla którego default instalator to konsola. zamykam temat
@Kryspin013: nie nie - ja napisałem tylko ciekawostkę a ty się od razu do mnie #!$%@?łeś jakimś tekstem passive-aggresive "ty ale wiesz, że manualna instalacja" tak jakbym nie wiedział a ty wielki oświecony. A prawda jest taka że mało wiesz i odwracasz kota ogonem, że to ja się #!$%@?łem do Ciebie. Lepiej zwolnij trochę