Wpis z mikrobloga

Czy może ktoś polecić jakiegoś producenta osprzętu elektrycznego przyzwoitej jakości, który ma w ofercie gniazda RJ45 UTP kategorii 6a? Patrzę np. na takiego Berkera, ale on ma tylko 6a ekranowane, np. https://www.eelektryka.com/berker-oneplatform-mechanizmy/5853-berker-oneplatform-mechanizm-gniazdo-komputerowe-1xrj45-kat6a-4586-4011334256380.html (no chyba, że coś źle szukam, albo gniazdka do 6a są tylko ekranowane?)

#siecikomputerowe #budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka
  • 16
  • 0
@MickM: no to widziałem, ale wygląda właśnie na ekranowane. Nie wiem jak ta seria Merten, ale w Schneiderze mnie razi logo, które jest widoczne na osłonach gniazd czy przełączników. Ale pewnie są serie gdzie logo nie ma.
  • 0
@wypokowy_expert: o, w sumie nie wiedziałem, że jest coś takiego jak keystone. Rzucę okiem, dzięki.

Mówisz, że nie warto dawać 6a bez ekranu? Jasne, 1Gbps mi spokojnie wystarczy na teraz + następne kilka lat, ale technologia idzie do przodu, już się powoli pojawia 8k na rynku konsumenckim. W sumie już WiFi powoli oferuje prędkości rzędu 1Gbps. Nigdy nie wiadomo jak to będzie, ale chciałbym uniknąć wymiany kabli za 5 lat. IMO
@Lempek: logo jest małe i po zamontowaniu ramki jest od spodu mało widoczne. Zaletą jest duży wybór kolorów, więc można dopasować kolor ramki do koloru ścian.
Mówisz, że nie warto dawać 6a bez ekranu?


@Lempek: nie, mówię tylko że do kabla bez ekranu jeden ch. czy dasz moduły 6 czy 6a, będą pracowały identycznie. Główną różnicą pomiędzy 5 a 6 są inne średnice przewodów. Te kawałki blaszek maja znikomy wpływ na jakość łącza.
Bardziej mnie zastanawia skąd się wzięły kable 6a bez ekranu... czy te parametry to nie są aby z koziej dupy wzięte...
  • 0
@wypokowy_expert: doczytałem trochę i faktycznie możesz mieć rację. Może i 6 wystarczy, raczej kable nie będą długie na ponad 3x m, więc faktycznie w działaniu nie będzie różnicy.
@Lempek:
@wypokowy_expert
@Zarzutkkake

Jeśli robisz sieć w domu nie ma sensu stosować kabli ekranowanych bo bez prawidłowego uziemienia te kable mają znacznie gorsze właściwości. Aby kable ekranowane prawidłowo spełniały swoją rolę muszą być uziemione z jednej strony a całe ekranowanie musi być odpowiednio wykonane.

Kupowanie kabli Cat 7 i następnie nabicie ich na patchpanel Cat 6 też mija się z celem bo głownym założeniem Cat 7 jest przenoszenie sygnałów do ok.
  • 0
@brokenik: masz absolutną rację, z tym, że ja nigdy nie zakładałem cat. 7 :) chciałem dać kabel cat. 6a, ale jak zauważył @wypokowy_expert i później doczytałem, może to nie mieć sensu chyba, że odległości między skrzynką a gniazdkami będą duże