Wpis z mikrobloga

Trochę kisną z tego opowiadania, że mieszkania będą brali programiści 30k, no bo ich stać na 18k z metra.

Ludzie złoci, jak ktoś jest programistą 30k to umi liczyć. I nikt normalny nie będzie się porywał na 10k raty, w której w 90% spłaca część odsetkową, gdy to samo może wynająć za 4-5k.

Branie po bile bez żadnych przemyśleń i kalkulacji to domena ludzi biednych, którzy w życiu na koncie więcej niż 50k nie widzieli i nie czują wartości pieniądza.

#nieruchomosci #ekonomia #kredythipoteczny #oszczedzanie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: potwierdzam, jestem programistą a po rozmowie z doradcą kredytowym jak mi przedstawił ofertę kredytu na 3 pokoje w wawie to ledwo się powstrzymałem by nie powiedzieć, że sie z chujem na łby pozamieniali. To, że ktoś zarabia dużo, nie znaczy, że chce tę całą nadwyżkę przeznaczyć na 50m kurnik i skończyć żyjąc jak osoba zarabiająca średnią krajową w powiatowym. Nie po to pracuję.
Od tego czasu przymierzam się do
  • Odpowiedz
@lami: no ja mam ten komfort, że pracuję zdalnie. Obecnie wynajmuję w Radomiu od września, bo nie jestem na tyle szalony by kupić w mieszkanie w mieście którego nie znam. Umowę mam do sierpnia i wtedy podejmę decyzję czy mieszka mi się na tyle dobrze, by kupić tu mieszkanie. Póki co jest spoko. :)
  • Odpowiedz
@mickpl:
Tak z ciekawości patrzę, bo ktoś pisał o Olimpia Port we Wrocławiu, tam są mieszkania po 15k z metra.
Mieszkanie 48m to około 720 000 zł, powiedzmy, że bierzesz kredyt na 80%, czyli 576 000 zł, to miesięcznie przy 25 latach wychodzi około 4000 zł.
Za wynajem płacisz 3000 zł, do tego 144 000 x 0,05 x 0,81 / 12 ~ 486 zł, tyle dostaniesz aktualnie z lokaty, można
  • Odpowiedz
Ludzie złoci, jak ktoś jest programistą 30k to umi liczyć. I nikt normalny nie będzie się porywał na 10k raty, w której w 90% spłaca część odsetkową, gdy to samo może wynająć za 4-5k.


@mickpl: WTF? Które niby mieszkanie za 4-5k miesięcznie jest takie drogie że rata miałaby wynosić aż 10k?
Misiu, tych mieszkań co są tyle warte nie wynajmuje się za 4-5k tylko 14-15k i może Cię to zdziwi
  • Odpowiedz
(...) Tylko teraz pytanie czy mieszkania stanieją, czy dalej będą rosnąć.


@michal0110: To stwierdzenie typu: "czas wziąć się za inwestycje na giełdzie, tylko pytanie, która spółka urośnie" xD
  • Odpowiedz
@depish: "To, że ktoś zarabia dużo, nie znaczy, że chce tę całą nadwyżkę przeznaczyć na 50m kurnik i skończyć żyjąc jak osoba zarabiająca średnią krajową w powiatowym. Nie po to pracuję.
Od tego czasu przymierzam się do kupna w Radomiu"

nie po to ciężko pracuje, żeby nie osiedlić się w Radomiu xd
  • Odpowiedz
@soroz30: a co jest złego w Radomiu? Jeśli pracujesz zdalnie i nie jesteś osobą, która regularnie chodzi do fancy knajp, teatrów, klubów czy na inne wydarzenia kulturalne, to w sumie nic nie brakuje w tym Radomiu. Raz na jakiś czas podjechać do Warszawy 50 min to też nie kłopot. Całe życie mieszkałem na warszawskim Mokotowie, gdybym kupił mieszkanie na białołęce to jeździłbym na Mokotów niewiele krócej niż z Radomia. A
  • Odpowiedz
@mickpl: zakładasz, że każdy programista startuje z poziomu 0 i wchodzi z wkładem 20%. Prawda jest taka, że większość zdąży spokojnie odłożyć 50% wkładu, zanim dojdzie do poziomu seniora.

Za dużym miastem przemawiają dużo większe możliwości, kontakty, do tego wchodzi coraz częściej praca hybrydowa. O możliwościach spędzania wolnego czasu już nie wspomnę, kiszenie się w g---o mieście nie jest dla każdego.

Widać, że totalnie fantazjujesz, a nie znasz realiów. Przy
  • Odpowiedz
@enten: Ja teraz mieszkam w takim mieszkaniu. Płacę jakieś ~5k/m, patrząc na ogłoszenia w tej okolicy za podobny metraż musiałbym dać jakieś 2-2.5mln pln więc właśnie jakieś 10k raty (+ ~700-1000 czynszu). No ale IMO ceny w tej okolicy bardzo p------o, są w waw fajniejsze miejsca które są sporo tańsze
  • Odpowiedz
@e_mati: same here. Duże narożne mieszkanie na ost. piętrze - wynajmuję za połowę potencjalnej wysokości raty. Przez wysokość stóp odkleiła się cena raty do najmu, a nowe osiedla budowane są w gorszym standardzie więc nie ma sensu kupować.
  • Odpowiedz