Wpis z mikrobloga

Czy ktos zna i testował na #arduino #rpi #raspberrypi jakies tanie czujniki gazu (propan, butan, czad itp) - komunikacja niekoniecznie przez GPIO ale podajace aktualna wartość w ppm czy innej skali? Szukam takiego rozwiazania do zabezpieczenia mieszkania (i monitorowania stanu powietrza w kazdym pomieszczeniu)..
  • 5
Testowałem na esp 8266 i esp32 czujniki mq-2 i mq-5. Robią robotę a w necie pełno gotowych snipetów i libów w c++ pod to. Natomiast jak jesteś leniwy i nie chcesz pisać kodu to możesz na esp8266 załadować tasmotę. Będzie to najszybszą i najtańsza opcja. Raspberry pod czujkę gazu to overkill trochę
@thomeq: Weź się ogarnij. Czad jest śmiertelnie niebezpieczny a ty chcesz zaufać potencjalnie nieskalibrowanemu i nieznanej jakości czujnikowi oraz kodu na arduino które może się w każdej chwili zawiesić? Na arduino to sobie możesz najwyżej zrobić czujnik zalania bo od tego nikt nie umrze.
  • 1
@echelon_: gdzie napisalem, ze zamierzam sie na tym opierac? Jeden czujnik ju zmam i - uwaga - zamierzam jeszcze jeden dokupic dla pewności. Monimtorowanie na RPi to ramach dodatkowych projektow.
(ja nawet mam gaśnicę w mieszkaniu)

@WujekDuch dzięki, zerkną :)
zamierzam jeszcze jeden dokupic dla pewności


@thomeq: Chwała Ci za to! Nie pamiętam teraz o jakich czujnikach CO czy gazu czytałem ale zwróć uwagę czy nie potrzebują odpowiedniego czasu pracy żeby zaraportować poprawny odczyt.
  • 0
@echelon_: O tym nie wiedzialem, ale mnie bardziej martwi zapominalstwo (wyczerpanie sie baterii, dlatego pierwszy jest na prąd, a drugi na baterie bedzie) - czytalem o takich komunikujacych sie po Wifi/GSM - chcialbym miec SMSa rozsylanego pod np. dwa numery (rodzina) ddatkowo. A RPi to tylko moitorowanie na biezaco (nie tylko tego, ogolnie stanu mieszkania)