Wpis z mikrobloga

Czy wierzycie w Boga / w jakąś istotę wyższą / w jakiś ezoteryczny porządek wszechświata, etc, że to wszystko ma jakąś swoją przyczynowość i sens, że skądś jednak przyszliśmy i dokądś zmierzamy?
#depresja #filozofia #religia

czy wierzysz

  • TAK 40.3% (60)
  • NIE 59.7% (89)

Oddanych głosów: 149

  • 14
@koralowiecc: Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała
@10129: Bo się wierzy albo nie wierzy. Jak nie wiesz, nie masz zdania i jest ci to obojętne, to nie wierzysz, bo nawet nie wiesz w co miałbyś wierzyć.
Można powiedzieć o agnostykach, że oni postulują, że nie wiedzą, ale w istocie każdy z nich wierzy lub nie wierzy. Jedynie w kwestii oceny intelektualnej, opowiadają się po stronie niewiedzy.

Sedno pytania OP jest tutaj:

skądś jednak przyszliśmy i dokądś zmierzamy?
@koralowiecc: całkowity przypadek to wszystko.
Czemu "my" nie możemy być punktem 0, tylko musi być tego jakiś stwórca? Równie dobrze można to ciągnąć wyżej, czy domniemany stwórca ma stwórcę i jaki jest jest cel tego wyżej dając temu niżej moce pozwalające na tworzenie tak skomplikowanego świata?
@benekxd: Błędne założenie. Absolut już zakłada, że jest tym pierwszym. Nie ma przed nim nikogo innego bo on jest przyczyną wszystkiego. Może nie stworzyć twórcy wszechświata a jedynie twórce, twórcy. Bez znaczenia. Definicja stawia go jako tego pierwszego. Wiemy, że my nim nie jesteśmy bo już istniały byty przed nami co wynika z naszych obserwacji.
@Al-3_x: mam na myśli "nas" jako nasz wszechświat, gdzie przyjmuje się nasz początek od Wielkiego Wybuchu. Czemu to nie może być punktem zerowym, tylko potrzebujemy "kogoś" nad tym?
a gdzie opcja: nie wiem / nie mam zdania /obojętne mi to?


@10129: W sumie to jak nie wiesz/nie masz zdania, to na pytanie "czy wierzysz?", zaznaczasz nie.
A jeśli ci to obojętne to nic nie zaznaczasz, tylko scrollujesz dalej ¯\(ツ)/¯
@benekxd: Zwykła ludzka ciekawość. Skoro coś miało początek to chcemy poznać przyczynę. Tak zrodziła się nauka gdy zaczęliśmy badać przyczyny otaczających nas zjawisk.
@kubako ja odbieram zaznaczenie "nie" jako: uważam, że stwierdzenie "Bóg istnieje" jest nieprawdziwe a tak nie uważam bo nie mam podstaw do oceny jego prawdziwości.
@koralowiecc: W moim przypadku nie ma odpowiedzi tak lub nie, więc nic tutaj nie wybiorę.
Mam kilka swoich teorii na temat wszechświata. W sumie wszystkie są do dupy xD. Może oprócz takiej, że po śmierci sobie śpimy.. Znikamy i mamy spokój, ale znając mojego pecha na 99% tak nie jest.
Najgorsza to moim zdaniem reinkarnacja. Wyobraź sobie zakończyć to #!$%@? życie i urodzić się w jeszcze gorszym miejscu xD.
Szanuje wierzących