Wpis z mikrobloga

Mam Raspberry Pi 3B+, zauważyłem, że mam architekturę armhf - czy to jest architektura 32-bitowa?
Chciałem wgrać sobie InfluxDB 2, a to wymaga arm64. Próbowałem wgrać, ale wyskakuje mi błąd, że architektura pakietu (arm64) nie zgadza się z architekturą systemu (armhf).
I jeśli to jest architektura 32-bitowa to jak zmieniłbym na 64-bitową to czy mój RPi 3B+ będzie przez to chodził gorzej? Więcej RAM-u by żarł?
I czy na arm 64-bit mogę uruchomić również pakiety z arm 32-bit?

#rpi #raspberry #raspberrypi #linux
  • 11
  • Odpowiedz
@MisiekD: Ogólnie super zajebiście zalecane by uruchamiać 32 bitowe aplikacje na 32 bitowym i 64 na 64.
1) Aplikacja 64 na 32 to będzie z emulatorem (np. QEMU), który zeżre większość mocy, więc nie warto
2) Aplikacja 32 na 64 będzie działać gorzej niż analogiczna 64 na 64. Ale szybko dalej :P

Spróbuj 32 na 32
  • Odpowiedz
@MisiekD: To jest chyba open source, więc w teorii pewnie możesz to sobie zbudować na swój system. W praktyce szybciej i prościej będzie zainstalować system 64 bitowy, SoC RPi3 jest 64 bitowe.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@nostalgiwolf właśnie chyba przejdę na 64 bity, tylko mam trochę ból, bo mam tam dużo rzeczy zainstalowanez jakieś skrypty autostartu etc. i nie wiem czy da się to przenieść, pewnie trzeba wszystko na świeżo instalować
  • Odpowiedz