Wpis z mikrobloga

Ludzie mają wiele stereotypów i błędnych przekonań, ale najbardziej irytuje mnie to -"ludzie są racjonalni/rozumni, nie kierują się emocjami w swoich ocenach. A nawet jeśli to domena kobiet, ja jako mężczyzna jestem bardzo racjonalny hihi". Od badań do doświadczeń we współpracy z ludźmi - na każdym polu widać, że ludzie (niezależnie od płci)kierują się w większości przypadków emocjami, które potem racjonalizują, tak by wyjść na tych "racjonalych".

Nie ma przed tym ucieczki, tacy jesteśmy. Wiedząc o tym, mam spory wstręt o ludzi(do siebie zresztą też).

#psychologia #psychiatria #nauka #socjologia #rozowepaski #niebieskiepaski #zalesie
  • 10
@ForceMajeure: Sam Daniel Kahneman stwierdził, że (pomimo znajomości tych mechanizmów) nadal ulega ich wpływom. Mówimy o laureacie nagrody nobla. Ja jestem zdania, że można takie zwierzęce zachowania ograniczyć, ale nie do końca. Większości ludzi się to nie uda (nawet profesorom, naukowcom itd.).
Nie znam, a moze znam tylko nie wiem, lecz to racja, jednak czar szybko pryska i wystarczy dac sobie chwile, oklepane policz do 10, by otrzezwiec. Nie trzeba autorytetow, zeby zobaczyc, ze reklama dziala, a ona opiera sie na emocjach, gdyby nie to nikt nie uwierzylby w proszek, ktory usuwa nieusowalne plamy.
Co do zwierzecych zachowan, instynktu, to tu musialbym sie zastanowic, bo on (podswiadomosc) raczej widzi rzeczy takimi jakimi sa, a
@Zenzenzen: Kto miał kiedykolwiek zanik emocji, ten wie, że emocje są abolutnie wszystkim i stoją za każdą decyzją. Później są racjonalizowane w różny sposób.

To jak ważne są emocje widać na przykładzie lobotomii, amygdalotomii, PSSD, zespołów czołowych czy uszkodzenia jąder podstawy mózgu. Taki człowiek jest całkowicie pasywny,, nie ma własnego zdania, nie ma spontanicznych myśli, nie podejmuje inicjatywy / działań - często nawet nie zaspokaja najbardziej podstawowych fizjologicznych potrzeb. Potrafi przebywać
Od badań


@Zenzenzen: pokaż te badania.

do doświadczeń we współpracy z ludźmi


@Zenzenzen: dowód anegdotyczny więc gówno warty

że ludzie (niezależnie od płci)kierują się w większości przypadków emocjami, które potem racjonalizują, tak by wyjść na tych "racjonalych".


@Zenzenzen: A co z ludźmi w spektrum autyzmu albo z osobowością schizoidalną? Są mniej czy bardziej racjonalni według ciebie?

Nie ma przed tym ucieczki, tacy jesteśmy.


@Zenzenzen: Jest, jest, tylko trzeba
@Pandillero Przeczytaj książkę Daniela Kahneman'a: "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym". Tam jest wszystko opisane. Sam autor jest laureatem nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, psychologiem. Jednocześnie twierdzi, że nie ma za bardzo przed tym ucieczki. Tu masz niedawny wywiad z nim: https://wykop.pl/link/7278511/spora-czesc-opublikowanych-wynikow-badan-psychologicznych-jest-falszywa Twierdzi on, że nawet znając mechanizmy działania i to jak nasza percepcja jako ludzi jest złudna, nie udało mu się jej przezwyciężyć.
@Zenzenzen: ten gość to atencyjna, rozemocjonowana c!pka. Z tych co się uważają za tych najbardziej logicznych i chłodno myślących. Nie radzę dyskutować :-)
Nie poparte badaniami. Moja własna obserwacja.