Wpis z mikrobloga

Warszawa przygotowuje nowy system biletowy. Ma być wygodny i nowoczesny, ale podróżowanie stanie się mniej anonimowe. Pytamy Zarząd Transportu Miejskiego o szczegóły.

Media mówią o tym, że w autobusach w Warszawie znikną kasowniki do biletów kartonikowych.

Zamówienie ZTM zakłada, że bilety kartonikowe zostają.

Ale to nie jest jedyny problem. Z niepokojem obserwujemy powolne odejście od gotówki.
I nie jesteśmy jedyni - w swoim wystąpieniu RPO zwraca uwagę, że rozwiązanie przyjęte w nowym systemie biletowym

„powoduje znaczące utrudnienia w korzystaniu z transportu komunikacją miejską przez osoby niechętnie korzystające z płatności bezgotówkowych oraz te mające ograniczone kompetencje cyfrowe”.


Z tego powodu wystąpiliśmy do ZTM z pismem, w którym pytamy m.in. o to:
- jakie problemy ma rozwiązywać nowy system biletowy;
- jakie dane będą zbierane, np. w ramach planowanej taryfy check in / check out, która zakłada odbijanie karty przy każdym wejściu do pojazdu i wyjściu z niego;
- czy ZTM przygotował ocenę skutków dla ochrony danych związanych z funkcjonowaniem nowego systemu.

Przeczytaj całe zapytanie i więcej o temacie na naszej stronie.

#warszawa #ciekawostki #ztmwarszawa #ztm
panoptykon - Warszawa przygotowuje nowy system biletowy. Ma być wygodny i nowoczesny,...

źródło: Facebook_wykop 1200x1200(109)

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
Jaka jest skala integracji wszelkiej maści monitoringów, wraz z ewidencją pojazdów?


@Turbator: zadna, integracja wymagalaby integracji, a ze sie takimi rzecami zajmuje zawodowo to powiem CI w skrocie, chodzi o pieniadze. Taka integracja kosztowalaby miliony.
  • Odpowiedz
@panoptykon szczerze ? Od lat to funkcjonuje we Wrocławiu, i mieszkając na Śląsku gdzie to działa średnio od niedawna jestem zawiedziony tym, że w ZTM Katowice działa wybiórczo. Robicie gówno burze z niczego, to akurat ułatwienie dla osób korzystających z komunikacji miejskiej.
  • Odpowiedz
@erwinkieta no nie, we Wrocławiu jest inny system, bo w autobusach/tramwajach możesz kupić bilet tylko zbliżeniowo przy użyciu karty/telefonu/itp. ale kasowniki dalej mają w sobie miejsce na skasowanie normalnego biletu, który można kupić w automatach na dworze. I nie trzeba się odbijać w każdym pojeździe przy wchodzeniu i wychodzeniu.
  • Odpowiedz
@DarkAlchemy pewnie masz rację ale mieszkając we Wrocławiu i obecnie będąc często nigdy nie skorzystałem z biletu papierowego, bo w 2011 byłem zachwycony, bo to byl mega przeskok z komunikacji we Wrocławiu (chociaż w 2012 płacąc karta i tak drukowało bilet)a na Śląsku że nie muszę szukać kiosku ani biletomatu spiesząc się na tramwaj czy autobus, i wracając na Śląsk kląłem, że muszę wyjść z autobusu bo nie ma ja kupić
  • Odpowiedz
@rekma68: wystarczyło tylko przyjrzeć się numerowi bocznemu zanim wsiadło się do pojazdu, albo zerknąć będąc już w środku - był zawsze umieszczony na tylnej tablicy oraz namalowany na grodzi kierowcy, sam system ustawiania bolców był bardzo prosty, bo kontrolerzy musieli być w stanie bez wysiłku rozpoznać prawidłowy układ na bilecie, więc po krótkim instruktażu nawet młody nastolatek nie miał kłopotu z szybkim ustawieniem kasownika. Dopiero wprowadzenie paska zamknęło zwykłym zjadaczom
  • Odpowiedz
@DarkAlchemy co jak co ale jak się przeprowadziłem do Wrocławia na Kontrakt, to auto schowałem do garażu, korzystałem z komunikacji zbiorowej ! Brak korków, tanie bilety w porównaniu z Katowicami. Tramwaj, autobus co 10 min i można płacić kartą !a dosłownie wczoraj wracałem pociągiem z wrocka, i musiałem skorzystać z busa żeby dojechać do domu i katowicki ztm poległ, przykładając kartę mówiło, że zły odczyt a okazało się, że pobierało 1
  • Odpowiedz
@panoptykon w trójmieście ma to wejść w życie chyba od grudnia. System nazywa się „Fala”. Ogłoszenie jak ma to finalnie działać wywołało dużą burzę.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/System-Fala-wystartuje-w-Trojmiescie-15-grudnia-n180382.html

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest właśnie ten system check-in/check-out, który ma również obowiązywać w przypadku biletów miesięcznych. Zabawne jest to że aktualnie jak kupi się bilet miesięczny to po prostu wsiada się do pojazdu i wysiada się kiedy się chce bez żadnego odbijania się, a teraz
  • Odpowiedz
W ogóle aż dziw bierze, że kupując bilet w tramwaju/autobusie w Warszawie, dostaje się papierek. Przecież to jakiś nieekologiczny absurd. Wrocław ma naprawdę super system.
  • Odpowiedz
Może media w Warszawie myślą, że będą tylko zbliżeniowe, a Warszawa chce mieć taki system jaki mamy we Wrocławiu? Już dawno nie widziałem, żeby ktoś korzystał z papierowego biletu. Po prostu wygodniej przyłożyć telefon/kartę.


@mug3n, @panoptykon: Kasowniki w komunikacji miejskiej, to kolejna rzecz, którą Warszawa dogania Wrocław po wielu latach. Od jak dawna we Wrocławiu są już te kasowniki wyłącznie zbliżeniowe bez papierowych wydruków? Papierowe można kupować nadal
  • Odpowiedz