Wpis z mikrobloga

Warszawa przygotowuje nowy system biletowy. Ma być wygodny i nowoczesny, ale podróżowanie stanie się mniej anonimowe. Pytamy Zarząd Transportu Miejskiego o szczegóły.

Media mówią o tym, że w autobusach w Warszawie znikną kasowniki do biletów kartonikowych.

Zamówienie ZTM zakłada, że bilety kartonikowe zostają.

Ale to nie jest jedyny problem. Z niepokojem obserwujemy powolne odejście od gotówki.
I nie jesteśmy jedyni - w swoim wystąpieniu RPO zwraca uwagę, że rozwiązanie przyjęte w nowym systemie biletowym

„powoduje znaczące utrudnienia w korzystaniu z transportu komunikacją miejską przez osoby niechętnie korzystające z płatności bezgotówkowych oraz te mające ograniczone kompetencje cyfrowe”.


Z tego powodu wystąpiliśmy do ZTM z pismem, w którym pytamy m.in. o to:
- jakie problemy ma rozwiązywać nowy system biletowy;
- jakie dane będą zbierane, np. w ramach planowanej taryfy check in / check out, która zakłada odbijanie karty przy każdym wejściu do pojazdu i wyjściu z niego;
- czy ZTM przygotował ocenę skutków dla ochrony danych związanych z funkcjonowaniem nowego systemu.

Przeczytaj całe zapytanie i więcej o temacie na naszej stronie.

#warszawa #ciekawostki #ztmwarszawa #ztm
panoptykon - Warszawa przygotowuje nowy system biletowy. Ma być wygodny i nowoczesny,...

źródło: Facebook_wykop 1200x1200(109)

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
Jaka jest skala integracji wszelkiej maści monitoringów, wraz z ewidencją pojazdów?


@Turbator: zadna, integracja wymagalaby integracji, a ze sie takimi rzecami zajmuje zawodowo to powiem CI w skrocie, chodzi o pieniadze. Taka integracja kosztowalaby miliony.
  • Odpowiedz
@panoptykon szczerze ? Od lat to funkcjonuje we Wrocławiu, i mieszkając na Śląsku gdzie to działa średnio od niedawna jestem zawiedziony tym, że w ZTM Katowice działa wybiórczo. Robicie gówno burze z niczego, to akurat ułatwienie dla osób korzystających z komunikacji miejskiej.
  • Odpowiedz
@erwinkieta no nie, we Wrocławiu jest inny system, bo w autobusach/tramwajach możesz kupić bilet tylko zbliżeniowo przy użyciu karty/telefonu/itp. ale kasowniki dalej mają w sobie miejsce na skasowanie normalnego biletu, który można kupić w automatach na dworze. I nie trzeba się odbijać w każdym pojeździe przy wchodzeniu i wychodzeniu.
  • Odpowiedz
@DarkAlchemy pewnie masz rację ale mieszkając we Wrocławiu i obecnie będąc często nigdy nie skorzystałem z biletu papierowego, bo w 2011 byłem zachwycony, bo to byl mega przeskok z komunikacji we Wrocławiu (chociaż w 2012 płacąc karta i tak drukowało bilet)a na Śląsku że nie muszę szukać kiosku ani biletomatu spiesząc się na tramwaj czy autobus, i wracając na Śląsk kląłem, że muszę wyjść z autobusu bo nie ma ja kupić biletu,
  • Odpowiedz
@rekma68: wystarczyło tylko przyjrzeć się numerowi bocznemu zanim wsiadło się do pojazdu, albo zerknąć będąc już w środku - był zawsze umieszczony na tylnej tablicy oraz namalowany na grodzi kierowcy, sam system ustawiania bolców był bardzo prosty, bo kontrolerzy musieli być w stanie bez wysiłku rozpoznać prawidłowy układ na bilecie, więc po krótkim instruktażu nawet młody nastolatek nie miał kłopotu z szybkim ustawieniem kasownika. Dopiero wprowadzenie paska zamknęło zwykłym zjadaczom chleba
  • Odpowiedz
@DarkAlchemy co jak co ale jak się przeprowadziłem do Wrocławia na Kontrakt, to auto schowałem do garażu, korzystałem z komunikacji zbiorowej ! Brak korków, tanie bilety w porównaniu z Katowicami. Tramwaj, autobus co 10 min i można płacić kartą !a dosłownie wczoraj wracałem pociągiem z wrocka, i musiałem skorzystać z busa żeby dojechać do domu i katowicki ztm poległ, przykładając kartę mówiło, że zły odczyt a okazało się, że pobierało 1 zł
  • Odpowiedz
@panoptykon w trójmieście ma to wejść w życie chyba od grudnia. System nazywa się „Fala”. Ogłoszenie jak ma to finalnie działać wywołało dużą burzę.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/System-Fala-wystartuje-w-Trojmiescie-15-grudnia-n180382.html

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest właśnie ten system check-in/check-out, który ma również obowiązywać w przypadku biletów miesięcznych. Zabawne jest to że aktualnie jak kupi się bilet miesięczny to po prostu wsiada się do pojazdu i wysiada się kiedy się chce bez żadnego odbijania się, a teraz ma
  • Odpowiedz
W ogóle aż dziw bierze, że kupując bilet w tramwaju/autobusie w Warszawie, dostaje się papierek. Przecież to jakiś nieekologiczny absurd. Wrocław ma naprawdę super system.
  • Odpowiedz
Może media w Warszawie myślą, że będą tylko zbliżeniowe, a Warszawa chce mieć taki system jaki mamy we Wrocławiu? Już dawno nie widziałem, żeby ktoś korzystał z papierowego biletu. Po prostu wygodniej przyłożyć telefon/kartę.


@mug3n, @panoptykon: Kasowniki w komunikacji miejskiej, to kolejna rzecz, którą Warszawa dogania Wrocław po wielu latach. Od jak dawna we Wrocławiu są już te kasowniki wyłącznie zbliżeniowe bez papierowych wydruków? Papierowe można kupować nadal jedynie na
  • Odpowiedz